Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Narodni običaji
  • 04.03.2025. 10:30

Završavaju ludi dani: Pokladnim jahanjem, lupanjem pijetla i bušama otjerali zimu

Dok jahanje slavi čuvare granice, buše su maske koje simboliziraju istjerivanje zime i prizivanje plodne godine u poljoprivredi.

Završavaju ludi dani: Pokladnim jahanjem, lupanjem pijetla i bušama otjerali zimu
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
  • 349
  • 87
  • 0

S današnjim danom, uoči Pepelnice ili Čiste srijede, završavaju "ludi dani". Dani koji, posebice u Slavoniji i Baranji, znače slikoviti prikaz tradicijske kulturne baštine i očuvanja narodnih običaja uz neizostavno bogat stol ića i pića.

Naravno, među najpoznatijim su pokladna jahanja uz Šokačko sijelo u Županji koja datiraju još iz vremena Vojne krajine kada je na tom području rijeka Sava bila granica između Austro-Ugarske Monarhije i Turskog carstva.

Među poznatijima su danas i pokladna jahanja u Tenji i Čepinu, ali i brojnim drugim selima ravničarskog kraja.

Sijelo u Županji: Nema pravog Šokca (i Šokice!) bez konja

Na obranu od Turaka podsjećaju i tradiconalne buše u Baranji. U podunavskim šokačkim selima Draž, Gajić, Topolje i Duboševica, ali i susjednom Mohaču u Mađarskoj, održavaju se fašange iliti najveće pokladno slavlje u Baranji.

Nekoć tjerali Turke, sada zimu

Tu su i Petaračke buše u Baranjskom Petrovom Selu, a predaja kaže da su tijekom osmanske vladavine, Šokci maskirani u strašne buše koristeći rogove, ovčje runo i bučne predmete, uspjeli otjerati Turke i osloboditi Baranju.

Buše su ujedno i maske koje simboliziraju istjerivanje zime i prizivanje plodne godine u poljoprivredi, a čiju tradiciju slave i Đakovački bušari.

Bogata tradicijska baština sigurna je u rukama Šokica i Šokaca (Foto: TZ Općine Draž/M. Petković)

U Baranji se održava još jedna zanimljiva pokladna manifestacija - Kakasutes iliti "lupanje pijetla" koja u Vardarcu njeguje mađarski karnevalski običaj. Umjesto buša selom šetaju maske pijetlova, a običaj je da se djevojkama stavi povez preko očiju te štapom pokušavaju udariti (danas plišanog) pijetla. Ona kojoj to uspije, kaže narodna predaja - ove će se godine udati.

No, dakako pokladni običaji nisu samo tradicija Slavonaca i Baranjaca već cijele Hrvatske, a jasno to prikazuju i sačuvane pučke izreke koje kažu "Poklade – vrime prižderavanja i prilokavanja, jer: Do Uskrsa ko živ - ko mrtav, bolje se najidi, nego da te crvi do Uskrsa izidu".

Jednostavo: Pokladi - s guzicon se okladi. A od sutra - post.


Tagovi

Poklade Pokladni običaji Fašange Buše Lupanje pijetla Čuvari granice


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

I opet :)