Pretraga tekstova
Puž vinogradar, u ovom kraju poznat kao spuž, gastronomska je delicija koja se stoljećima konzumira u Vrgorskoj krajini. Ne propustite 2. Spužaricu.
Drugo izdanje gastronomske manifestacije Spužarica održat će se u subotu, 3. svibnja 2025. u 10.30 sati kod Gradske fontane u Vrgorcu, dan nakon što je ovaj grad oblježio jagodu,
Posjetitelje očekuju tradicionalna jela od spuža (puževa), pripremljena prema starim receptima, poput spuža na ljutiku, zapečeni sa začinima i kajgane sa spužima.
Kako navodi tamošnja Turistička zajednica, grad čuva dokument star preko stotinu godina koji svjedoči o tradiciji skupljanja spuža.
Puž vinogradar, u ovom kraju poznat kao spuž, gastronomska je delicija koja se stoljećima konzumira u Vrgorskoj krajini. S generacije na generaciju prenosi se običaj skupljanja spuža u proljeće i jesen, kao i recepti njihova kuhanja, najčešće na ljutiku.
"Koliko je tradicija duboko ukorijenjena u lokalnoj gastronomiji, govori i podatak da u vrgorskom govoru postoji i naziv spužàrica, koji označava proljetnu ili jesensku kišu sitnih kapi- savršenu za skupljanje spuža. Tada, privučeni vlagom, izlaze iz svojih skrovišta, spremni za svoju avanturu u loncu", opisuju.
Veličanstveni vinogradnjak može postati prepoznatljiv hrvatski izvozni proizvod
U pripremi delicija sudjeluju kuhari Srednje škole Tina Ujevića i restorana Kula, a prikupljene donacije dobit će Udruga "Osmijeh", koja brine o djeci s poteškoćama u razvoju.
Program uključuje nastup Gradskog puhačkog orkestra "Ljudevit Bačić", glazbu uživo, razna pića i bogatu ponudu domaćih proizvoda.
Tagovi
Manifestacija Spužarica Vrgorac Spuži Puž vinogradar
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Jučerašnja konferencija #AgroRocks u Osijeku otvorila je brojna pitanja od vitalnog interesa domaće proizvodnje hrane. Konstruktivne rasprave o oblikovanju budućih politika nastavile su se nakon dinamičnih i raznovrsnih panela. Bila je ona... Više [+]
Jučerašnja konferencija #AgroRocks u Osijeku otvorila je brojna pitanja od vitalnog interesa domaće proizvodnje hrane.
Konstruktivne rasprave o oblikovanju budućih politika nastavile su se nakon dinamičnih i raznovrsnih panela. Bila je ona i mjesto susreta, upoznavanja i umrežavanja, a niti zabave nije nedostajalo.
Emocije je bilo na pretek, za konačne dojmove dajte nam još malo vremena 😎
Hvala suorganizatorima, pokroviteljima i svim sudionicima na ukazanom povjerenju, a kapa do poda vrijednoj ekipi Agrokluba na još jednom izvrsno odrađenom poslu!
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Nema na čemu, hvala Vama što ste odvojili vrijeme! Nema na čemu, hvala Vama što ste odvojili vrijeme!
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Hvala na datoj mogućnosti da kažem dio tužne istine , da Ministarstvo poljoprivrede od 2001 u ime Vlade predlaže zastupnicima takozvanog Hrvatskog Više [+] sabora NE obvezujuće i za OPG ponižavajuće raspolaganje sa državnom zemljom , da su nam 2003 nametnuli PLAGIRANI Beogradski Zakon o nasljeđivanju . Javno sam predložio i da se IMENUJE Povjerenstvo na čelu sa g. Plenkovićem , koje bi u roku 30 nana napisalo NACRTE zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE , TE da se o tako BITNIM zakonima odluči PUTEM REFERENDUMA ! Tužno je što su na skupu bili članovi Skupštine i predsjednik takozvane HPK i da oni NISU NIŠTA REKLI ! ČULI SU MOJ JAVNI PRIJEDLOG ! Ja ću ići pismenim prijedlogom prema g. Plenkoviću , Klubovima zastupnika Sabora , Predsjedniku Milanoviću , Skupštini HPK ! Imamo 2 izbora ; 1 . po sadašnjem ili 2 . REFORMA !