Cilj je stvoriti dodatni turistički sadržaj, integrirajući ponudu s dvije strane granice, hrvatske i mađarske i predstavljajući se zajednički na domaćem i vanjskim tržištima, čulo se na početnoj konferenciji projekta "Vinski turizam bez granica - jedinstvena vinsko-turistička destinacija".
U Podunavlju je graševina kraljica, ali u Villanyu, svega nekoliko desetaka kilometara dalje, također u Baranji, ali mađarskoj, broj jedan su crvena vina i cabernet franc. Čak 50 tisuća noćenja ostvario je ovaj mađarski gradić, sjedište istoimene vinske regije. Samo dvije tisuće stanovnika, a toliko turističkih posjeta. I to isključivo zbog vina. Želja je to i vinara i vinogradara u hrvatskom dijelu Baranje te je i razlog zašto su se ove dvije vinske regije odlučile na projekt prekogranične suradnje.
Početna konferencija projekta "Vinski turizam bez granica - jedinstvena vinsko-turistička destinacija" koja se održala u Vinariji Vina Belje u Kamencu kod Kneževih Vinograda okupila je proizvođače Baranje, dok su neki predstavnici bili onemogućeni prijeći granicu pa su sudjelovali online.
"Cilj je stvoriti dodatni turistički sadržaj, integrirajući ponudu s dvije strane granice i predstavljajući se zajednički na vanjskim tržištima - Austrije, Njemačke, BiH, Slovenije te na domaćem tržištu", istaknuli su na početnoj konferenciji.
Uz ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH), doc.dr.sc. Krunoslava Dugalića, direktoricu Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivanu Jurić, o projektu su govorili i pomoćnica ravnatelja HAPIH-a, doc.dr.sc. Ivana Rukavina, projektni menadžer Tenkes Nonprofit Kft Zoltán Győrffy, kao i Darko Cenbauer, dipl.ing.agr. iz Centra za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo HAPIH-a te Snježana Brzica, pomoćnica ministrice turizma i sporta.
Cilj je jačanje razvoja turizma kroz promociju jedinstvenog prekograničnog vinskog turizma koji povezuje neke od najvažnijih regija u mađarskom Siklós-Villányu, hrvatskom Podunavlju i Slavoniji. Riječ je o projektu koji je započeo 1. srpnja 2020., predviđenog trajanja dvije godine, sufinanciranog kroz Interreg Program prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020., ukupne vrijednosti gotovo 400.000 eura.
Nositelj je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, a partneri Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i neprofitna tvrtka vinara iz mađarskog Villanya "Tenkes Nonprofit Kft". Pridruženi partneri su: Osječko-baranjska županija, Ministarstvo turizma i sporta i Udruga Graševina Croatica. Planirane projektne aktivnosti imaju za cilj integrirati i nadograditi ponudu vinskog turizma na dvjema stranama granice jedne geografske regije Baranje i njezine okoline uspostavljanjem mreže proizvođača vina, turističkih i ugostiteljskih operatera, izgradnjom kapaciteta za upravljanje destinacijama, prijenosom znanja i vještina, integracijom i zajedničkom promocijom prekogranične ponude vinskog turizma na lokalnom, regionalnom i međunarodnom tržištu.
Doc.dr.sc. Ivana Rukavina istaknula je brojne aktivnosti poput stvaranja baze podataka, izradu mobilne aplikacije o vinsko-turističkoj ponudi u prekograničnom području, nabavu i uspostavu dvije mobilne promotivne kušaonice vina, organizaciju konferencije o graševini u Osijeku, kao i organizaciju međunarodne konferencije na temu cabernet franca i razvoja vinskog turizma u Villanyu.
"Projekt zahtijeva prezentaciju zajedničke vinsko-turističke ponude na specijaliziranim sajmovima u Budimpešti, Zagrebu, Beogradu, Beču, Sarajevu i Duesseldorfu, razvoj i organizaciju događaja s obje strane granice. Stavili smo naglasak i na BiH budući da je ona najveći uvoznik ovog proizvoda iz Hrvatske", rekla je Ivana Jurić.
Vinski turizam bez granica, još bolja promocija Slavonije i Baranje
Zoltan Győrffy rekao je kako su nedavno proslavili 25 godina od formiranja vinske ceste te kako razvijaju dva branda - crvena vina i crne sorte, te cabernet franc. Kako je istaknuo, vesele se projektu jer bi on doista mogao biti okarakteriziran kao vinski turizam bez granica.
"Za Villany svi znaju, a za nas još ne. Svakako treba poraditi na kvaliteti naših proizvoda i podići ju za još jednu razinu. Treba tu mnogo ulaganja. Doduše, ova godina je dosta loša, ali treba ulagati u tehnologiju i marketing, a ovaj program je dobar jer potiče vinogradare da ulažu u sebe i svoja imanja", rekla nam je Anastazija Szabo iz podruma Szabo u Karancu.
Konzul Republike Mađarske u Osijeku, Bela Gardoš naglasio je da će projekt doći do punog izražaja kada prestane pandemija koja nas je sve pogodila.
"Na ovom smo projektu partner i upravo su takvi koncepti ono što će Ministarstvo turizma poticati", rekla je pomoćnica ministra Snježana Brzica i dodala kako je međuresorna suradnja jako važna. "Uvijek ćemo pokušati zajednički odraditi takve akcije, a želimo i da lokalni proizvod bude u funkciji razvoja turizma. Slavonija i Baranja ima sve bolje rezultate u ovom sektoru, a posljednjih godina je pokazala da smo regija koja sigurno raste u broju dolazaka gostiju. Što se tiče graševine, ona ima ogroman potencijal i po meni još medijski nije dobila zasluženu promociju. Uvjerena sam da ju kroz ovakve projekte možemo etablirati u ono što doista zaslužuje".
Krunoslav Dugalić je istaknuo važnost spoja turizma i vinske industrije koju smatra značajnim segmentom hrvatske poljoprivredne proizvodnje.
"Ovim projektom smo definirali izazove s kojima se naši vinari susreću, a to je pitanje promocije njihova proizvoda i pozicioniranje na hrvatskoj, europskoj i svjetskoj sceni. Pokušali smo ujediniti turizam s jedne, marketing s druge i opisivanje specifikacije graševine s treće strane. Istina, Covid-19 je stvorio probleme, ali pitanje organiziranja naših vinogradara te marketinga bio je i prije aktualan. I Zakon o vinu išao je korak dalje kako bi se stvorile pretpostavke za regionalno vino, a isto tako i da se jači naglasak daje udruživanju i pozicioniranju na međunarodnoj, ali i hrvatskoj sceni", rekao je ravnatelj HAPIH-a.
Kako je dodao, ovakvim projektima žele dodatno naglasiti spoj vinske industrije i turizma uz adekvatnu promociju, a tu moraju istaknuti partnere iz mađarske Baranje koji su proteklih dvadeset godina na tom planu puno napravili. "Nadamo se da će nam njihova bogata iskustva pomoći da se i naša vinska industrija jednako tako pozicionira", rekao je Dugalić.
Sudionici konferencije obišli su vinariju Belje d.d., kao i stari podrum te arhivu vina ovoga proizvođača koji lozu uzgaja na više od 600 hektara.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr