Dvadesetu godinu zaredom u vinariji obitelji Grabovac iz Prološca okupili su se brojni vinari, prijatelji, susjedi i svi ljubitelji dobre kapljice na tradicionalnom Martinju gdje je prološki biškup pretvorio mošt u vino.
Martinje je, osim religioznog i vinogradarskog, i kulturno obilježje Imotske krajine, u nekadašnja vremena vinarske velesile bivše državne zajednice. Štovanje sv. Martina čin je okupljanja u obitelji i zajedničkog slavlja kada se stvara snažna povezanost među generacijama i pomažu u očuvanju tradicije.
Dvadesetu godinu zaredom u vinariji obitelji Grabovac okupili su se brojni vinari, prijatelji, susjedi i svi ljubitelji dobre kapljice, a cijeli događaj popraćen je prigodnom veselicom, smijehom i naravno, bogatom tradicijom u ispijanju vina. Bila je to prilika za razmjenu iskustava o ovogodišnjem urodu, okusima, bojama i ponajviše o njihovoj Kujundžuši, autohtonoj sorti imotskih vinogradara koja se ponovo vraća na domaćinske stolove gdje joj je i mjesto.
Ovogodišnji kum Marko Sučić, inače utemeljitelj "Bradate aukcije“ koja se osmu godinu zaredom održava u tri naša grada Splitu, Puli i Vinkovcima u cilju promidžbe važnosti prevencije i brige o muškom zdravlju, prije zdravice okupljenom mnoštvu, svojom je britvom "ogolio“ brojne bradonje. A njih je bilo podosta. Ne samo iz Imotske krajine već iz kontinentalnog dijela Lijepe naše i Slovenije. Tako da su se i oni koji nisu planirali obrijati svoju bradu i brkove, na njegov poziv "Brada će narasti, al' muda neće“, odlučili na taj čin. Prvenstveno iz humanitarnih razloga jer će prikupljena sredstva biti uplaćena na račun Županijske lige borbe protiv raka Split.
Osim brijanja, nisu izostale ni one za taj dan ceremonijalne strane Martinja. Biskup je blagoslovio pretvaranje mošta u vino.
"Mošte ja te krstim u vino u ime onoga koji te napravio i u ime onih koji te budu u veselju pili. U ime presvetog oca sv. Martina i onog duha od kojeg mošta kuha. Mošt je otišao, a u našim čašama je mlado vino. Pijmo ga u čast našeg domaćina sve do idućeg Martinja", dio je to blagoslova prološkog biškupa čije riječi Proložani, bar što se tiče Grabovčevih, slušaju već dvadesetak godina.
A onda, slijedilo je ono najvažnije – vino je počelo teći u čašama, pogotovo kapljice s "letve prijateljstva". Poseban je to vid tradicije koja simbolizira zajedništvo i prijateljstvo, jer "letva" nije samo simbolički predmet, već prilika za povezivanje ljudi i razmjenu smijeha, anegdota i radosti.
Ove godine primat su odnijele žene. Muškarci su se malo zanijeli. Je li zbog vina ili treme pred nastup - više su prolili nego popili. Opet, ne radi se o kolektivnom propustu, već o pojedinačnim "nepodopštinama“.
Uz dvadesetak etiketiranih vrsta vina, koliko se te večeri kušalo u vinariji Grabovac, vinogorje je preplavilo i bogatstvo drugih okusa i mirisa u tekućem i krutom stanju. Pa su tako na svoje došli i ljubitelji tradicionalnih jela, karakteristična za ovo podneblje – poput arambašića, gulaša na lovački način, soparnika, pršuta, sira i drugih delicija i svi su se oni savršeno slagali uz vino.
Prošlost i sadašnjost, obitelj i prijatelji, svi su se spojili u ovoj fešti koja je trajala do zore. Imali su priliku uživati u bogatstvu običaja, povezati se s prošlim generacijama, ali i stvoriti nove uspomene koje će se prenositi dalje kroz obiteljsku tradiciju. To je bio pravi spoj vina, hrane, zabave i, naravno, ljubavi prema toj istoj tradiciji.
Fotoprilog
Tagovi
Autor