Tvornica iz Novog Senkovca za proizvodnju proteina, škroba i vlakana iz boba i krumpira traži kooperante. Što možete očekivati od ugovora, cijene, repromaterijala, podrške, ali i prijevoza?
Veljača je i vrijeme je sjetve jarog boba. Prednost njegove sjetve je što dozrijeva već u srpnju, a to ostavlja mogućnost poljoprivrednicima da nakon njega posiju još jednu vrstu povrća kao što su mrkva i kupus ili da odrade zelenu gnojidbu.
Prema dosadašnjem iskustvu tvrtke NutriS Farm d.o.o., čija je sestrinska tvrtka NutriS Tech d.o.o. izgradila jedinstvenu hibridnu tvornicu za proizvodnju proteina i škroba iz boba i krumpira, jari bob daje nešto veći udio proteina u urodu u odnosu na ozimi.
U osnovi on se ne razlikuje puno od ozimog čije je sjeme selektirano tako da može izdržati niske temperature. Prednost ove kulture je i u tome što svojim vretenastim korijenom rahli zemlju, a uz pomoć simbiotskih bakterija iz roda Rhizobium iz zraka fiksira do 120 kg dušika u tlo po hektaru. Onaj fiksirani sporo se otpušta u tlu, te ga sljedeća kultura kontinuirano koristi kao prirodno gnojivo.
Kako uzgojiti bob - sve popularniju grahoricu u prehrambenoj industriji?
Ova kultura tako smanjuje troškove gnojiva i mehanizacije potrebne za pripremu zemlje, što je u ovim vremenima skupog repromaterijala izrazito bitno. A za njegov uzgoj potrebna je osnovna mehanizacija, koja je ista kao kod soje.
Većina sjemena boba nije tretirano kemijskim sredstvima prilikom proizvodnje, pa je pogodno za ekološki uzgoj, a to se uklapa i u tzv. eko sheme koje su novost na području poticaja od strane Europske unije.
"U cilju širenja njegove proizvodnje, mi osiguravamo sjeme, dajemo kompletnu poslovnu podršku i pratimo proizvodnju kooperanata", kažu iz tvrtke NutriS Farm koja je u sezoni 2020./2021. ugovorila sjetvu na ukupno 300 hektara.
"Sada idemo prema višestruko većem broju kooperanata", ističu iz ove tvrtke. Prema njima, prinosi su se lani kretali od 1.500 do 4.100 kg s time da je značajan broj proizvođača ostvario prinos od oko 2.800 do 2.900 kg.
Kako pojašnjavaju, ovogodišnja otkupna cijena vezana je na burzovnu cijenu soje, a znat će se u srpnju 2022. što je definirano ugovorom koji se sklapa s kooperantima.
"Upravo zbog visokih cijena repromaterijala, volatilnog tržišta koje oscilira i nepredvidivo je, odlučili smo da burza određuje cijenu", kažu iz ove tvrtke pojasnivši da u slučaju da cijena soje u srpnju padne ispod 2,5 kn/kg, oni garantiraju minimalnu isplatu od 2,5 kn/kg što je također definirano ugovorom.
Uz otkupnu burzovnu cijenu definirane su i tri premije. Naime, dodatan iznos od 0,1 kn/kg moguće je postići za vjernost, ekološku proizvodnju ili za udio proteina veći od 30 posto u urodu. "Sve navedene premije su kompatibilne, mogu biti ostvarene te se ne isključuju međusobno", istaknuli su iz NutriS Farm-a.
Prema Ugovoru, kooperant mora imati pravo korištenja zemljišta na kojem se sije bob i obvezan je osigurati usjev, a za što ova tvrtka nudi osiguranje usjeva u renomiranoj osiguravajućoj kući u Hrvatskoj.
"Ako kooperant želi ostvariti proizvodno vezano plaćanje na površinama, naš tim preporučuje upis u registar proizvođača", napominju.
Dodatno, oni subvencioniraju prijevoz u slučaju da je kooperant udaljen više od 50 kilometara od tvornice, naknada iznosi 0,05 lipa po kilogramu dok naknada za više od 70 kilometara iznosi 0,07 lipa kako za ozimi tako i za jari.
Minimalna površina nije predefinirana, ali je poželjno da ista bude minimalno jedan hektar zbog rentabilnosti proizvodnje i troška prijevoza uroda do otkupnog mjesta.
Radi optimalnih rokova sjetve, ugovori za jari bob sklapaju se do kraja veljače 2022. godine. Rokovi plaćanja su 30 dana nakon potpisa obračuna od strane kooperanta i ispostave računa na NutriS Farm d.o.o.
"Svaki kooperant može očekivati punu podršku i kontinuiranu prisutnost - od samog uzgoja do žetve", poručili su iz tvrtke NutriS Farm.
Inače, probni rad tvornice započet je u studenom 2021. godine. U početnoj fazi preradili su prve količine krumpira kooperanata i završili početni proces proizvodnje škroba, a u trenutnoj fazi prerađuju bob, u potpunosti uzgojen na hrvatskim poljima.
"Sljedeći korak nam je finalizirati uvođenje sustava upravljanja kontrolom kvalitete i sigurnosti hrane, kako bi svojim kupcima osigurali najkvalitetnije proizvode, a zatim planiramo izvoz prema partnerima na tržištu biljnih proteina u Europi i svijetu", navode iz tvrtke.
Ivica Ponediljak: Iz iskustva s leguminozama - bob je bolji od soje
Kako kažu, cilj im je sirovine za potrebe tvornice u cijelosti proizvoditi na hrvatskim poljima, potičući time razvoj domaće poljoprivrede.
"U sezoni 2021./2022. sijat ćemo oko 3.000 hektara jarog i ozimog boba te oko 150 hektara krumpira, a do 2025. godine planiramo ugovoriti sjetvu 15.000 hektara boba i do 1.000 hektara krumpira, te tako ostvariti stopostotnu pokrivenost domaćim sirovinama", zaključuju.
Svi zainteresirani za više informacija o mogućnostima uzgoja boba ili krumpira u kooperaciji pozvani su ispuniti donji obrazac.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Partner
Varaždinska 68,
33520 Novi Senkovac,
Hrvatska
tel: +385 99 547 6685,
e-mail: info@nutris.hr
web: https://nutris.hr/