Pretraga tekstova
Pšenica je pod pritiskom globalne ekonomske krize i jačeg eura. Uljarice na Euronextu bilježe oštriji pad!
Terminske cijene za pšenicu na Euronextu pale su u ponedjeljak, pritisnute jačim eurom i ekonomskim strahovima koji zahvaćaju financijska tržišta. One za rujan, na ovoj pariškoj burzi, zatvorene su s padom od 1,7% na 216 eura (236,65 dolara) po metričkoj toni, javlja Reuters.
"Postoji sumnja da bismo se mogli suočiti s ekonomskim padom. Euro također ne pomaže", ocijenio je jedan trgovac budućnosnicama.
Očekivana velika žetva u Rusiji donekle ublažava zabrinutost zbog lošeg francuskog uroda, za koji se sve više očekuje da će pasti na najmanji obujam od 1980-ih, na oko 25-26 milijuna tona, rekli su trgovci koji čekaju da se žetva završi.
Naime, prošlotjedne kiše odgodile su radove na poljima u glavnim sjevernim pojasima Francuske te istovremeno povećale zabrinutost zbog mogućeg smanjenja kvalitete.
Kretanje cijena žitarica i uljarica na svjetskim burzama pratite na Baze podataka > Tržište
Uljarice na Euronextu pale su još oštrije. Terminske cijene za uljanu repicu za studeni zatvorene su s padom od 4,0% na 453,25 eura, ali je zadržala donji prag na 450 eura - cijenu ispod koje se smatra da vrijednost ne bi trebala pasti jer se očekuje da će postojati dovoljno kupaca koji će je održati na tom nivou.
Njemačka žetva pšenice bila je više puta prekinuta kišom prošli tjedan, što je povećalo strahove za smanjenjem kvalitete uroda, iako još uvijek ima vremena za oporavak.
"Neke južne njemačke regije poput Bavarske, koje su prve počele s žetvom, možda su pretrpjele oštećenja kvalitete zbog kiše, ali sjeverne i istočne regije izgledaju bolje", rekao je jedan njemački trgovac.
Vremenske prilike nisu dobre, zašto su onda cijene žitarica 'u podrumu'?
Situacija u ovoj državi, smatraju, vjerojatno nije toliko loša kao problemi s kišom koji su pogodili francusku žetvu. Još uvijek je puno pšenice na poljima u Njemačkoj.
Naslovna fotografija: Depositphotos/AlgimantasB/fotokostic
Tagovi
Cijene pšenice Cijene uljane repice Tržište žitarica Pad cijena Žetva u Francuskoj Žetva u Njemačkoj Euronext Burza
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
U hladnjači kod Osijeka
Makeba
prije 8 mjeseci
A da ne govorimo o heterogenom ponašanju. Ko u budućnosti ima hranu upravlja ljudskim životima , pa čak do same selekcije.
Makeba
prije 8 mjeseci
Dok vas ne istjeraju sa zemlje, nisu bez razloga digli cijenu zakupa, i na jesen opet dižu.
Hdz zlocinacka organizacija
prije 8 mjeseci
To je ziva istina kaj je kolega napisao... Kad god prognoze budu da je nesto super urodilo ovi otkupljivaci i mesetari jedva cekaju da da spuste cijenu sa opravdanjem da je ponuda puno veca od potrraznje i onda u godinu obilja seljak najebe vise nego u "losoj" godini. Sjebani skroz... Do kad i zasto to nitko ne zna. Da nema milijardi koje se svake godine pumpaju velikima tih sranja ne bi bilo i cijena bi bila uvijek realna.
mali poljoprivrednik
prije 8 mjeseci
Nevjerovatna je činjenica da ove godine niti jedna kultura niti sa vrlo dobrim prinosom ne može donijeti nikakvu zaradu.Kuda sve to vodi?Da smo imalo pametni i organizirani trebali bi barem pola njiva staviti na ugar,pa da vidimo kako bi analitičari reagirali.Jednom će se stvari morati postaviti na pravo mjesto,pa neka ispliva tko je važniji u lancu,proizvođači ili špekulanti.