Uništili su mljekare, tovljače svinja, peradare, sad smo na redu mi koji još imamo kakav-takav prihod, kaže P. Pranjić. A. Vrakić sastanak opisuje riječju "sramota", a M. Petir poziva AZTN da provjeri jesu li otkupljivači formirali kartel.
"Da se pita otkupljivače, otkupna cijena pšenice bila bi kunu", ogorčeno kaže poznati ratar i član predsjedništva HPK, Antun Vrakić, nakon danas održanog razgovora u Ministarstvu poljoprivrede kojemu su uz proizvođače, nazočili i otkupljivači.
Ništa konkretno, dodaje, nije dogovoreno. Razgovor je bio žustar, a posebice ih je pogodio izračun Ministarstva poljoprivrede o troškovima proizvodnje. Prema njima, on je bio 5.500 kuna po hektaru.
"Kojih 5.500 kuna?! Sramota! Gdje je cijena nafte, gnojiva? Pa sigurno je kalkulacija i 8.000 kuna", naglašava dodajući da je očito da su na strani krupnog kapitala te prozvođači sada traže razgovor s premijerom Andrejem Plenkovićem jer ne odustaju od svojih zahtjeva za poštenijom i realnijom cijenom koja nikako nije dvije već barem 2,9 kn/kg.
Ratari će mu iznijeti svoja stajališta sutra u Okučanima gdje, kako kaže, stiže cijela Vlada jer ovako - ne može.
"Uništili su mljekare, tovljače svinja, peradare, sad smo na redu mi koji još imamo kakav-takav prihod", ogorčen je i predsjednik Odbora za ratarstvo HPK Petar Pranjić koji drži da je ponuđena otkupna cijena nerealna i nepoštena.
BDP u ratarstvu, dodaje, raste svake godine 3-5 posto, samodostatni smo u pšenici, suncokretu, kukuruzu i što se događa? "Sad i nama klip u kotače?!", pita nadležne.
Svi otkupljivači rade i s repromaterijalom pa drži da bi bilo korektno od njih da su, primjerice, barem ponudili sljedeće: Tko da pšenicu za takve novce, dobit će ureu za 4 ili 5 kuna, a ne po 10 ili 12.
"Onda bi Petar razmislio i rekao pa hajde, daje dobar rabat", slikovito opisuje dodajući da proizvođači sigurno neće odustati od svojih zahtjeva jer ne može se otkupljivati pšenicu po toj cijeni, a da je kilogram kruha 18 kuna.
"U Srbiji koja nije članica EU i ima jeftinije inpute, s tim da ne kažem da i mi nemamo benefite - ratari izlaze traktorima na ulice jer odbijaju 2,50 - 2,60 kn/kg. Kod nas nude najmanje. Pa kako može biti da čovjek dotjera kombajn i da mu kaže, evo ti dvije kune?!", ogorčen je naglašavajući da teško da će domaći poljoprivrednici izaći na ulice jer su razočarani, izgubili su vjeru, situacija nije dobra.
No, napominje da bi ih građani trebali podržati jer ako je već sada kilogram kruha 18 kuna, na jesen će biti 20 pa i više. A što će prije toga dati rataru?!
"Inzistirat ćemo na razgovoru s premijerom jer to mora doći na višu razinu i nešto se mora učiniti. Ovo nije pošteno, gdje su burze? Prema kojim su to burzama formirane cijene?", pita Pranjić.
Kretanje cijena žitarica i uljarica na svjetskim burzama pratite na Baze podataka > Tržište
Zbog otkupa pšenice, prije nekoliko dana je i predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir istaknula da bi "Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja trebala provjeriti jesu li otkupljivači formirali neki kartel koji na nelojalan način pritišće proizvođače".
"Malo je neobično da su varirale od otkupljivača do otkupljivača, a da su onda svi jednoglasno ponudili istu cijenu. U tom smislu očekujem da i Ministarstvo i Vlada povedu politički dijalog s njima. Mislim da je to nužno u ovom trenutku", zaključila je Petir.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 8 mjeseci
Koliko je HDZ stalo do poljoprivrede , dokaz je da su Petirku instalirali za predsjednicu saborskog odbora reče Anušić ! A , Petirka već treći mandat nanosi iznimno veliku štetu OPG ! A , ljigavci iz HPK neka Plenkoviću na Trg sv. Marka dovezu cisterne sa gnojnicom i prikolice sa đubretom ! Samo u Statutu marionetske HPK NIJE predviđeno da budu organizatori prosvjeda ! Boli , k .. c Plenkovića za Hrvatsku i seljake , kancelarijski parazit snja o fotelji u Brislu !
Marta Radić
prije 8 mjeseci
Uh dobar komentar , u HPK traže plačanje članarine...a zastupaju interese dva ili tri sektora , a gdje su svi drugi sektori. Žalosno , ali godinama je tako.
Ivan Klasnić
prije 8 mjeseci
Prvo bih replicirao gospodinu Praniću- ratari i tovljači junadi uz blagoslov ministarstva su uništili mljekare, pošto su na prevaru "dobili" državno poljoprivredno zemljište, po mizernoj cijeni i više stotina hektara kvalitetnog zemljišta. Istina da je mizerna cijena pšenice od 2.00- 2.10 kuna po kilogramu . Ali gospoda iz HPK koji bi trebali zastupati interese svih seljaka po ne znam koji puta zastupaju samo svoje interese. Ako se vratite u arhivu poljoprivrednih emisija ista ta gospoda jesenas su se hvalila da su eto na jedvite jade uspjeli još po staroj cijeni kupiti mineralno gnojivo, da će pšenica biti 3.00 kune kilogram i da je pšenica u odličnoj kondiciji tako da se nadaju vrhunskim rezultatima. Zašto ta gospoda iz HPK nisu prije dva mjeseca tražili sastanak s ministarstvom poljoprivrede i stupili u kontakt s par preostalih Udruga koje se nisu ugasile ( većinu Udruga baš oni svojim ponašanjem na terenu su smišljeno likvidirali, pošto tada nisu razmišljali da će im prosvjedi više ikad trebati) . Znači da je se na vrijeme reagiralo , da je se apeliralo na ministarstvo poljoprivrede da otkupi barem onaj dio pšenice za robne zalihe koje su potrebne za naše potrebe, a ostali dio neka ide na slobodno tržište možda bi tada bila sasvim druga situacija. Sada kada smo mi mali proizvođači prodali pšenicu otkupljivačima ( a među gospodom iz HPK ima i otkupljivača) a oni su svoju pšenicu uskladištili sada bi oni išli na "pošteno formiranje cijene"- zašto. pa iz jednostavnog razloga- velike količine pšenice koja pristiže iz Ukrajine i koja će još pristizati u većim količinama, ruši cijenu pšenice na burzama. Tako da će gospoda koja sada zagovaraju "nekakve prosvjede" ( ne znam tko će pametan izaći i podržati ih) dobiti još manju cijenu od sadašnje ( to je moje osobno mišljenje). Izgleda da ih njihov " veliki vođa" nije savjetovao kako mogu ostvariti veću cijenu pšenice. Morate nabaviti ptice ŽDRALOVE koje će vam preko zime pojesti pšenicu, medijski odradite dio posla, angažirate dobrog odvjetnika, tužite Udrugu za zaštitu životinja, stavite 3 miliona kuna odštete u džep i čim odu procjenitelji zaorete pšenicu i posijete soju, kukuruz ili neku drugu proljetnu kulturu na kojoj možete zaraditi još 3 miliona kuna ( ovisi koliko imate zemlje).Tako se to radi a ne kao vi tj. i mi. I kao što sam rekao u emisiji za selo i poljoprivredu- HR-1, ako imate viška zemlje i ako radite s "ogromnim gubitcima" mi mljekari raširenih ruku prihvatiti ćemo vašu zemlju, pošto smo mi već uhodani kako raditi s debelim minusom.
Marta Radić
prije 8 mjeseci
Pa nije bitno koliko su troškovi u proizvodnji pšenice....pitanje je da li uopće treba hrvatskoj pšenica. Po cijenama očito ne treba ili treba znatno manje. Kada na tržištu imate više od potražnje cijene su manje i to je slučaj u RH. Trgovca ne zanima koliki su troškovi u proizvodnji....njega zanima kolika je njegova zarada na bilo kojoj pšenici iz domaće ili strane proizvodnje. S toga seljaci nemojte sijati pšenicu to vam je jedino riješenje ,ugar i to je to.
Stjepan Jelenčić
prije 8 mjeseci
Poštovani poljoprivrednici, kada će netko iz našeg resora napraviti troškovnik proizvodnje pšenice, te javno istaknuti tabelarno koliko koja operacija pojedinačno stoji kao direktni trošak u samoj toj proizvodnji, kao i ukupni trošak računajući za svaku operaciju srednje vrijednosti troška po pojedinim kalendarskim krajnjim primjenama istih, naprosto da javnost vidi kako prolazimo, a kako sumnja Marijana Petir, da otkupljivači se udružili u "kartel", doista je u pravu!