Pretraga tekstova
Ožujak je mjesec kada počinju intenzivni poljoprivredni radovi, sjetva na otvorenom, ali i sjetva presadnica
Zagazili smo u ožujak, mjesec u kome započinju brojni poljoprivredni radovi. Obavlja se prihrana ozimih i sjetva jarih žitarica. Najviše se siju jari ječam i zob, dok su pod pšenicom manje površine. Za njihovu sjetvu parcele trebaju biti dobro pripremljene i pognojene.
Jari ječam ima kraći period vegetacije i postiže dobre prinose. Sjetva se obavlja od kraja veljače do kraja ožujka.
Zob se preporučuje sijati od sredine ožujka do polovice travnja. Zbog njene osjetljivosti na niske temperature bolje je pričekati da se zemlja još ugrije.
Ako niste stigli obaviti sjetvu jarog graška možete to učiniti do polovice ožujka, a do kraja mjeseca grahorice. Radove uskladite s vremenskim prilikama. Birajte sorte tolerantne na kasne mrazeve. Ove dvije kulture mogu se koriste kao zelena krma, za sjenažu i silažu. Najčešće se uzgajaju u kombinaciji sa žitaricama koje im daju potporu i predstavljaju ugljikohidratnu komponentu. Čisti usjevi se uzgajaju za zrno.
Od polovice ožujka do polovice travnja siju se djeteline i lucerna. Optimalni termin za sjetvu crvene djeteline je krajem ožujka.
Grašak, češnjak i crveni luk, zelenu salatu, mrkvu, rukolu, špinat, rotkvice sijemo u prvom dijelu ovog mjeseca.
Obavlja se sjetva presadnica kultura: paprike, rajčice, patlidžana, celera, bosiljka, i raznog ukrasnog bilja.
Jednostavan za uzgoj, grašak obogaćuje zemljište dušikom. Možemo ga uzgajati skoro tijekom cijele godine. Optimalna temperatura klijanja se kreće od 8 do 24ºC. Dubina sjetve je 5 cm. Kada dostigne visinu od 15 sm obavlja se zagrtanje. Međuredni razmak se kreće od 50 do 80 cm, u redu 5 do 8 cm. Osim za zrno, sve je popularniji slatki grašak od koga se koriste mlade, zelene mahune.
Sjeme salate je sitno i zbog toga je dubina polaganja 0,5 cm. Sijemo je u više navrata u intervalu od tjedan dana. Razmak između redova je oko 30 cm, dok je u redu od 25 do 30 cm. Često se sije na istoj gredici s lukom, špinatom i mrkvom.
Optimalna temperatura klijanja mrkve je između 8 i 23ºC, a dubina 1 cm. Dugo klija, od tri do četiri tjedna. Najbolje uspijeva na rahlim, rastresitim i pjeskovitim zemljištima. Međuredni razmak je oko 30 cm, u redu od 3 do 5 cm. Često se uzgaja u kombinaciji s lukom, jer svojim mirisom tjera lukovu muhu dok je on brani od mrkvine muhe.
Tagovi
Sjetva Sjetva povrća Proljetna sjetva Kalendar radova Sadnja luka Kasni mraz Radovi u ožujku
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.