U sjevernim regijama Brazila često upotrebljavaju ovu vrstu pesticida, jer ta biljna kultura dospijeva u vrijeme kada počinje kišna sezona. On je u EU zabranjen.
Brazilski uzgajivači su zabrinuti zbog nestašice herbicida koji se koriste za desikaciju usjeva soje. Prema Soybeansandcorn, brazilsko udruženje proizvođača soje i kukuruza (Aprosoya) ističe da nedostatak ovih herbicida može izazvati ozbiljne probleme i službeno su zatražili od Ministarstva poljoprivrede da im dozvoli hitnu upotrebu parakvata kako se žetva ne bi nepotrebno odlagala i ugrozila prinos i kvalitetu sjemena.
Radi se o sredstvima koja izazivaju prisilno prekidanje vegetacije i sušenje biljaka te dozrijevanje zrna u mahunama. Dužina perioda vegetacije je svojstvena za svaku biljnu vrstu. Kod soje je važno odraditi optimalnu sjetvu kako bi usjev dospio za žetvu, ali i zbog omogućavanja kombajniranja.
Naime, soja je biljna vrsta kod koje mahune sa zrnima dozrijevaju u etažama. Sklona je pojavi da donje budu zrele, pa čak i pucaju, dok su gornje još uvijek zelene. To povećava gubitke tijekom žetve. Zelene mahune mogu izazvati zagušenje mehanizacije, a tijekom skladištenja dijelovi nezrelih i nedovoljno zrela zrna stvaraju probleme.
Stoga u sjevernim regijama Brazila često upotrebljavaju ovu vrstu pesticida, jer ova biljna kultura dospijeva u vrijeme kada počinje kišna sezona. Previše kiše znači lošiju žetvu. Kako bi spriječili gubitke, uzgajivači prakticiraju desikaciju, a herbicide primjenjuju kada lišće počne žutjeti. To omogućava da se biljka i mahune ravnomjerno osuše u periodu od sedam do deset dana poslije aplikacije sredstva.
Pored nestašice herbicida i drugih pesticida, ondje trenutno vlada i nestašica sjemena kukuruza.
U Brazilu, jednom od vodećih proizvođača ove kulture se za njezinu desikaciju koristio herbicid parakvat, no maknut je s liste dozvoljenih. Ovo sredstvo je zbog svoje otrovnosti zabranjeno u Europskoj uniji još 2007. godine. Otrovno je za ljude i druge sisavce. Djeluje putem udisanja i izaziva akutne probleme s dišnim organima.
Kao zamjenu za Paraquat brazilski ratari koriste dikvat, ali njega nema dovoljno na tržištu.
U EU su u svibnju 2018. godine zabranili upotrebu i ovog pesticida jer stvara probleme ljudima koji su izloženi njegovom djelovanjem, pticama i životnoj sredini. Europska Komisija je 2019. potvrdila njegovu zabranu.
Valja podsjetiti da se Emmanuel Macron, predsjednik Francuske koja predsjedava Vijećem EU, zalaže da se spriječi uvoz ovakvih proizvoda koji se proizvode na način i uz pomoć sredstava koje EU zabranjuje. Jer, kako kaže, na taj se način poljoprivrednici Unije stavljaju u nezavidan i podređen položaj. Oni moraju poštivati zakonsku regulativu, dok u slučaju Brazila i soje to, kako vidimo nije slučaj.
Jer, dok ga EU zabranjuje, na njezinom tržištu se i dalje nalazi soja tretirana otrovnim herbicidima zbog čega su osim poljoprivrednika ugroženi i potrošači kao krajnji konzumenti.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Eva Mandarić
prije 3 godine
Normalno da je apsurd uvoziti nešto sto je kod nas zabranjeno uzgajati.