Pretraga tekstova
Potporu ipak ne bi dobili svi koji se bave ratarstvom. Proizvođači su zatražili limitiranje hektara. I ne samo to.
Pokušat će se iznaći rješenje te razmotriti prijedlozi i dodatne mogućnosti pomoći sukladno financijskim mogućnostima, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede nakon jučer održanog sastanka s predstavnicima ratarskog sektora.
Što to konkretno znači? Kako nam otkriva predsjednik Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore, Petar Pranjić, predloženo je resornom ministarstvu da se ratarima omogući dobivanje izvanredne potpore kako bi im se pomoglo da prebrode tešku godinu.
No, ne svima. Proizvođači su, naime, zatražili da se isplata pomoći limitira na način da ju mogu dobiti samo korisnici koji obrađuju do 100 hektara, samo za pšenicu i ječam te samo onima koji se bave isključivo ratarstvom.
Riječ je o oko 300 eura po hektaru, no konkretan iznos tek bi trebao biti poznat nakon što se uvidi kolika količina sredstava će biti na raspolaganju i koliko je korisnika.
"Limitiranjem hektara bi se pomoglo onima kojima je i najviše potrebna pomoć, malim proizvođačima kako bi uspjeli održati glavu iznad vode", opisuje Pranjić dodajući da je sastanak kojemu su nazočili i predstavnici Hrvatske gospodarske i obrtničke more kao i otkupljivači bio - maratonski.
Ratari u Ministarstvu poljoprivrede: Ili zaštitna cijena pšenice ili traktori na granice
Predstavljeni su poražavajući podaci o proizvodnji prije svega ječma koji je ovršen i prinosi su tek 3,5 do 4 tone po hektaru za razliku od normalnih godina kada je bio 7-8 t/ha.
Napravljeni su, kaže nam, i probni pokusi žetve pšenice u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Prinos je bio 4,5 t/ha, a k tome s poražavajućih 65 hektolitara mase i 9,5 posto proteina.
"Znači, to nije ni četvrta klasa već stočna", upozorava na iznimno tešku proizvodnu godinu kojoj je prethodila nikad skuplja jesenska sjetva.
Ulaganja su po hektaru bila 13.500 kuna, da bi povrat prema sadašnjem stanju od 4-5 tona po hektaru i po 1,2 kune za kilogram, bio tek oko 5.000 kuna po ha. Ukratko, ogroman gubitak.
Inače, predviđanja su za ovu godinu da će Hrvatska proizvesti tek 700.000 tona pšenice.
Vezano uz zahtjev o uvođenju zaštitne cijene pšenice, otkriva nam, rečeno im je da takvo što nije moguće jer bi to bilo zadiranje države u tržište.
Uglavnom, ratari se nadaju da će ovo rješenje biti što hitnije dogovoreno i ispunjeno jer kaže, voda je doista došla do grla. Ljudi su pod stresom, žetva kreće idući tjedan, a odmah potom čeka ih prašenje strništa, sjetva za zelenu gnojidbu jer su i IAKS potpore prema novom programskom razdoblju uvjetovane tim radovima.
Ministarstvo bi u narednih 10 dana trebalo objaviti približan iznos potpore. Dodatno, čulo se jučer na sastanku, proizvođačima su omogućena i obrtna sredstva kod HBOR-a s kamatom 0.5% god., uz grace period 3 godine i otplatu 5 godina. Sve u cilju pomoći opstojnosti i izlasku iz ove krize.
Tagovi
Ratari Pomoć sektoru Sastanak Ministarstvo poljoprivrede Izvanredna pomoć Potop sektora Petar Pranjić HPK
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Možemo pjevati onu pjesmu nadam se nadam se ali više nikome ništa nevjerujem. Danas vidio u modulu dinamiku isplata, oni su još uvjek na 2022 godini. Na svaku isplatu sebi uzimaju 35 eur tako da ti ne dobiješ cijeli iznos poticaja. Uplata u 6 mjesecu koliko hočeš mislio sam da mi aplikacija Đorđ neradi kako treba pa sam izvadio bankovni izvještaj, ni tamo nema tih uplata. Tako će biti i sa ovom pomoči ZNAĐI SE DRUŽE
mladin
prije 1 godinu
Proslo je skoro tjedan dana od ove objave, da li ima kakvih novosti? Hoce biti sta od tih potpora?
Stjepan Jelenčić
prije 1 godinu
Svima koji imaju više od 100 hektara, za taj višak zemlje ukinuti subvencije bilo koje vrste osim pravo na plavi dizel i sredstva raspodijelit isključive na OPG-ove a nikakve firme i još ka tome koje su uvezane u grupacije radi prava na nabavku strojeva, odnosno na pustošenje EU fondova jer nam stoga i zbog te politike mladi odlaze i to vlada ne želi shvatit da se to mora riješit još jučer a ne sutra u protivnom ćemo izumrijet kao nacija i autohtono stanovništvo ovog prostora! Da, o stočarima malo, ukinuti poticaje na izlučena grla a sada dolazi pomoć za dobrobit životinja koja sredstva ne služe za stiropor fasade na kućama, tlakavce po dvorištima, kao i upotpunjavanje voznog parka osobnim vozilima sa led tehnologijom rasvjete, već za nabavu dodatne opreme staja u obliku orošivaća staje i automatski četki da goveda lakše podnesu nadolazeću vrućinu i time podigne produktivnost u proizvodnji i sličnom pomoćnom opremom staja!
Stjepan Žunac
prije 1 godinu
Sramota, nisam znao da mješovita proizvodnja nije ugrožena ovim svime, već samo ČISTI ratari, koji su zasjeli na Vrh beskorisne HPK i koriste ju za striktno svoje interese!
Marko Perković
prije 1 godinu
Treba uzet milijune agrokoru i takvima i dati malom seljaku
mladin
prije 1 godinu
100 hektara se danas vodi pod male proizvođace?
Kele1985
prije 1 godinu
Svaka čast ovim "našim" predstavnicima. Jel možda stočarima ili svim drugima plaćaju više ječam ili pšenicu? Svi mi koji nismo samo ratari, nama će biti veći prinosi, ili su nama inputi manji? Zašto prošle godine nisu išli u ministarstvo i tražili da je otkupna cijena previsoka u odnosu na inpute? Dok nas predstavljaju ovakvi k..., nije ni čudo da smo tu di jesmo, u velikim go... Nek prodaju strojeve da pokriju dug, kak ću i ja. Ali dok su se šepurili lani po sajmovima ko će kupiti veći i jaći traktor i kombajn, bili su glavni. Di su im pare od lani?
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Kada su limitirali cijene mesa,ulj itd zar to nije bilo zadiranje u tržište i kupovanje socijalnog mira na račun seljaka.Sada kada treba zaštiti proizvođačku cijenu pšenice odjednom to se ne može.HPK treba da bude sramota sa ovim prijedlogom u kojem favoriziraju isključivo velike ratare,jer samo veliki mogu živjeti isključivo od ratarstva,a manji su većinom mješoviti opg-ovi.Mješoviti opg-ovi su izostavljeni kada se dobivala pomoć za stoku,jer je bilo tako namješteno da mogu dobiti isključivo veliki tovljači,a sada ih treba izbaciti i iz pomoći za ratarstvo,pa stvarno je sramota što radite i dokle samo velikima.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Koja su to ulaganja od 13 500 kn po ha , napišite troškovnik ; gnojivo , sjeme , oranje itd ! Ma danas idem SJEĆI voće i prelazim u ratare ! Uđite u voćnjake , u nekim nema ni JEDNOG ploda ! Ratari , govedari , ma niste samo vi hrvatska poljoprivreda !
Kristijan Jekić
prije 1 godinu
Po čemu je moja pšenica i ječam drugačija od njihove ako na opg-u imam i druge kulture, molim pojašnjenje od ovih predstavnika neznam kojih i čega..
Damir Senjan
prije 1 godinu
Nemaš komentara na ovo što predložili iz HPK oko pomoči. Evo nek uzmu ta sretstva od pomoči i sa time plate ovo moje bolničko liječenje zbog prženja na suncu i još ktome pokopio na polju nepoznati virus, pa da vidimo dali će biti dosta ili će trebati kredit. Sory premjestili nas na novu internu pa sad imam internet, još u bolnici i ko zna do kada.