Pretraga tekstova
Potražnja za ureom postupno pada, a Indija, jedan od najvećih svjetskih potrošača planira ju prestati uvoziti do kraja 2025. zbog zabrinutosti oko plodnosti tla i zdravlja ljudi
Globalne cijene uree smanjile su se zbog pada potražnje u Europi i neizvjesnosti vezane uz veliki natječaj u Indiji, piše Fertilizer Daily.
Tijekom proteklog mjeseca, pale su na 290 dolara po toni (263 €/t), što predstavlja pad od gotovo 6%. Cijena granulirane uree također je pala, dosegnuvši 305 USD/t (277 €/t).
Na terminskom tržištu ona je za sada 310 USD/t, pokazuje Trading Economics. Ističu da unatoč problemima koje Egipat ima oko opskrbe sa sirovinama za proizvodnju te izostanak Kine s tržišta što je rezultiralo rekordno niskim izvozom u prvoj polovici godine, cijene ostaju povijesno niske. Razlog su manji troškovi proizvodnje, a zbog nižih cijena prirodnog plina i amonijaka.
Istodobno, potražnja za tim gnojivom postupno pada, a Indija, jedan od najvećih svjetskih potrošača planira ju prestati uvoziti do kraja 2025. zbog zabrinutosti oko plodnosti tla i zdravlja ljudi.
Kada je riječ o europskom tržištu, rast cijena plina u početku je potaknuo europske proizvođače dušičnih gnojiva na malo povećanje cijena gnojiva. No, brzo su se našli pred tržištem koje nije moglo pratiti takav trend, posebice zbog pada cijena žitarica zbog čega je potražnja i dalje slaba, piše Agrarheute.
Zbog ekonomskih poteškoća s kojima se suočavaju poljoprivrednici nakon žetve 2024., a koja je procijenjena kao katastrofalna, oni nisu spremni i financijski sposobni uložiti u mineralna gnojiva kao i druge inpute.
Za većinu usjeva prognoza uroda je ispodprosječna - dvije kulture najviše stradale
Do rasta cijena bi ipak moglo doći zbog mogućeg pooštravanja kineskih izvoznih ograničenja.
Tagovi
Tržište gnojiva Cijena gnojiva Cijena uree Kupovina gnojiva Povijesni pad Terminsko tržište
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Makeba
prije 3 tjedna
Stvarno sam čorav, ha,ha a ovaj mobitel prebacuje rijeći moram bolje paziti
Makeba
prije 3 tjedna
Ako ne gnojiš, nemaš prinos i ne možeš pratiti pad cijena žita. Sori malo me žena vid
Makeba
prije 3 tjedna
Mogu vani biti cijene niske koliko hoćeš , kod nas su uvijek specijalne. Ako ne gnojiš nemaš prinos, nemaš prinos ne previše pad cijena žita Ko ima prinos nekako još klima. Cijena dijelova za strojeve idu u nebo iako se popravci svode na minimum, zato što ako trgovac proda 2 dijela po velikoj cijeni ne mora prodati 10 . A te dvije budale se nađu . Idemo do istrebljenja , ato nekom paše zna se kome. E sad ko ima živce da preživi??
Marta Radić
prije 3 tjedna
Neka im stoji na skladištu i čeka cijenu od 350 eura
Hdz zlocinacka organizacija
prije 3 tjedna
Ima u prvci 600 eura tona. Znaci to sta su ju uvrecili su digli cijenu 150 posto?
Velimir Komericki
prije 3 tjedna
Da li ima koja prodavaonica gnojiva u kojoj je cijena uree 263e/t?
Marta Radić
prije 3 tjedna
Vrlo logično , ako se ne kupuje cijena ide dolje. Tako i u trgovinama , da hrvati manje troše cijene bih u maloprodaji bile manje , jer bih roba ostala na policama , te bih cijena padala. S obzirom da u hrvata potrošnja robe široke potrošnje raste , logično je da cijene rastu. Njemci su po standardu iznad nas , njihova potrošnja pada , tada su i cijene kod njih manje. To je sve logičan slijed trgovine. Kada potrošaćki krediti u bankama budu u padu , tafa će i cijene u trgovinama biti znatno manje. Nažalosr ti krediti su u porastu.