Pretraga tekstova
Moramo osigurati da nam kupci iz drugih zemalja ne dođu i potroše zalihe, izjavio je direktor Fortenova Grupe Fabris Peruško u dnevniku Nove TV.
Dok se u zemljama u okruženju panično kupuje suncokretovo ulje i brašno, potrošači u Hrvatskoj ne moraju brinuti da će doći do oskudice suncokretovog, repičinog ili sojinog ulja.
Međutim, moglo bi se i kod nas uvesti ograničenje kupovine ove namirnice koja je već na snazi u nekim zemljama.
Naime, direktor Fortenova Grupe Fabris Peruško izjavio je u četvrtak za Novu TV da će njihov maloprodajni lanac trgovina vjerojatno uvesti ograničenja u jednokratnoj kupovini ulja, ne zato što ga nema, nego da bi spriječili ubrzanu potrošnju svojih zaliha.
"Imamo dovoljno rezervi ulja za normalnu potrošnju. No, zbog trenutno emocionalno prevelikog kupovanja, vjerojatno ćemo uvesti restrikciju za jednokratnu kupovinu", rekao je u dnevniku Nove TV. Kako je dodao, moramo osigurati da nam kupci iz drugih zemalja ne dođu i potroše zalihe.
Kako je ranije za Agroklub pojasnio mr.sc. Romeo Jukić iz Hrvatske agronomske komore potrošnja ulja je - neelastična. To znači da se uvijek troši jednaka količina, bilo u kriznoj, bogatoj ili srednje teškoj godini. Također, naveo je da imamo vlasitte proizvodne pogodne, površine i dostatnu količinu te da nema mjesta panici.
Nema panike? U hrvatskim trgovinama neće biti nestašice ulja?
Iako je EU u velikoj mjeri ovisna o ruskoj i ukrajinskoj pšenici i suncokretu, to, kako im je rekao Peruško, nije slučaj s Fortenova Grupom koja ima dvije tvornice ulja: "Zvijezdu" u Hrvatskoj i "Dijamant" u Srbiji, tako da se tom proizvodnjom pokriva oko 70 posto potreba.
Uglavnom je proizvodnja ulja bazirana na suncokretu iz Vojvodine i djelomično iz Slavonije, što je dovoljno za regularne potrebe, poručio je.
Iako je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić zabranio izvoz poljoprivrednih proizvoda (dozvoljen je izvoz sirovog ulja, ali ne rafiniranog, a ne smije se izvoziti pšenica, kukuruz i brašno, op.a.), direktor Fortenova Grupe kaže da ne očekuje probleme sa srpskim vlastima te ističe da s njima imaju odličnu suradnju.
"Dio naših rezervi držimo u Srbiji, no uvijek se nađe način da se to izuzme i mislim da ćemo idućih dana naći rješenje", naglasio je Peruško.
Iz Konzuma su, pak, danas poručili da očekuju da će se odnedavno povećana potražnja ipak normalizirati, jer nikakve racionalne potrebe za stvaranjem zaliha nema. "No, ako se potražnja nastavi povećavati ovim tempom, određena ograničenja bit će potrebna", istaknuli su i izrazili nadu kako će i kupci prepoznati da nema potrebe za odstupanjem od redovnih navika kupnje.
Dodatno, Hrvatska ima više od 70.000 ha pod sojom, 36 do 38.000 ha pod suncokretom i 20.000 pod uljanom repicom. Dakle, što se tiče Europske unije mi smo pri vrhu ljestvice po proizvodnji.
Također, valja naglasiti da Hrvatska ima i Tvornicu ulja Čepin koja je u vlasništvu Žito Grupe, ali i manju tvornicu "Sunce Vinkovaca" koja proizvodi hladno prešano ulje.
Tagovi
Suncokretovo ulje Biljna ulja Fortenova Grupa Fabris Peruško Kupovina Ograničavanje kupnje
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 3 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !