Posljednjih dana internetom kruže članci u kojima se tvrdi da nar smanjuje kolesterol, šećer u krvi te da je lijek za bolesti želuca. Što stručnjaci kažu na to?
Popularnost nara/šipka ne prestaje rasti, a s njom i tvrdnje o njegovim "čudotvornim" svojstvima.
Društvene mreže i internetski članci puni su navoda o njegovim ljekovitim svojstvima, od regulacije šećera u krvi do liječenja želuca, a među njima smo pronašli i članak portala živim.hr čiji naslov glasi: "Samo dvije šalice ovog voća dnevno mogu zamijeniti multivitaminske tablete! Snižava tlak, kolesterol i šećer".
Međutim, koliko su opravdane tvrdnje da može liječiti ozbiljne zdravstvene probleme poput visokog kolesterola, šećerne bolesti ili primjerice gastritisa provjerio je portal foodfacts.news.
Prof. dr. sc. Tomislav Klapec s Prehrambeno – tehnološkog fakulteta Osijek kaže da su rezultati kliničkih studija koje su istraživale utjecaj proizvoda od nara (sok, koncentrat soka, ulje sjemenki, ekstrakt čitavog ploda, ekstrakt polifenola) na razine šećera u krvi i vezane pokazatelje - varirali. "Od značajnog smanjenja do potpunog izostanka učinka", ističe ovaj profesor.
Smatra se, pojašnjava, da su utvrđene razlike uvjetovane sortom, uvjetima uzgoja, skladištenjem, dozom bioaktivnih tvari, duljinom tretmana i drugim faktorima.
Kako saznajemo, utvrđeni su proturječni rezultati i u slučaju kliničkih studija o utjecaju različitih proizvoda od nara na razine lipida u krvi.
Je li istina da konzumacija ribe ne doprinosi zdravlju jer je zagađena?
"Studija provedena na pacijentima s dijabetesom tipa 2 uz suplementaciju kapsulama s ekstraktom čitavog ploda je postigla najbolje rezultate", ističe Klapec dodajući da je navedena studija izvijestila o sniženju koncentracije triglicerida i LDL/HDL omjera zbog povišenja HDL kolesterola.
Prema njegovim riječima, provedena su samo istraživanja na kulturama stanica i životinjama vezano uz gastroprotektivne učinke nara. Ustanovljena je značajna inhibicija rasta bakterije Helicobacter pylori i ublažavanje simptoma gastritisa i čira na želucu dok su pripravci nara pokazali slično protuupalno djelovanje i na crijevnu sluznicu.
Iako nar, objašnjava, sadrži niz fitokemikalija, polifenolni elagitanini i antocijanini su najzastupljeniji. Apsorpcija ovih spojeva je slaba, iako pretvorbom uz crijevnu mikrobiotu mogu nastati urolitini koji lakše prelaze u krv i koji su vjerojatni nositelji dobrog dijela dokazanih pozitivnih učinaka.
Čini se da su učinci konzumacije nara nalik biljnim namirnicama sličnog nutritivnog sastava, zaključuje prof. Klapec
Prof. Klapec navodi da je djelotvorne doze pripravaka teško procijeniti zbog varijacija u količini i omjeru aktivnih sastojaka te da se doze koje su rezultirale značajnim učincima u nekolicini kliničkih studija kreću od 200 mL soka dnevno, 40 g koncentrata soka dnevno, 2 x dnevno po 250 mg ekstrakta unutarnje pokožice, do 2 x dnevno po 300 mg ekstrakta čitavog ploda.
"Općenito se čini da su učinci konzumacije nara nalik onima koji se mogu očekivati od sličnih biljnih namirnica bogatih polifenolima i drugim fitokemikalijama", poručuje osječki profesor te dodaje da bi najkorisnije moglo biti njihovo kombiniranje u kontekstu zdrave prehrane.
Magistrica nutricionizma Jelena Stojanović navodi da je sok od nara bogat polifenolima s visokim antioksidativnim kapacitetom.
"Bogat je fruktozom, saharozom i glukozom, organskim kiselinama kao što su askorbinska, limunska, fumarna i jabučna kiselina, a pored toga sadrži i male količine svih aminokiselina", ističe ova nutricionistica.
U istraživanju, dodaje, objavljenom 2014. godine navedeno je da 1,5ml/kg tjelesne težine soka od nara značajno smanjuje razine glukoze natašte kod osoba oboljelih od dijabetesa tipa 2 u usporedbi s kontrolnom skupinom.
Kako kaže, učinak se manifestira pojačanim lučenjem inzulina, smanjenjem inzulinske rezistencije, smanjenjem razine kortizola i oksidativnog stresa.
Prema njenim riječima, također sadrži brojne jedinstvene spojeve na bazi elagitanina uključujući punikalagine, punicinsku i galagičnu kiselinu koji povoljno djeluju i na lipidni profil.
S druge strane, u studiji na 51 pacijentu s hiperlipidemijom, ulje sjemenki nara koje sadrži oko 65 posto punicinske kiseline, primjenjivano u dozi od 800mg/dan, dva puta dnevno tijekom četiri tjedna dovelo je do značajnog smanjenja triglicerida i povećanja HDL-a (dobrog kolesterola).
"Postoji i studija od 37 pacijenata koja je pokazala da se uzimanjem ekstrakta kore nara 250mg/ 2x dnevno tijekom osam tjedana također postiglo smanjenje razine triglicerida i Hba1C kao i povećanje frakcije 'dobrog kolesterola', HDL-a", otkriva ova magistrica nutricionizma.
Navodi da ekstrakt nara ima i zaštitni učinak na sluznicu kod gastritisa izazvanog alkoholom kao i lijekovima iz grupe nesteroidnih antinflamatornih lijekova (acetilsalicilnom kiselinom, ibuprofenom, indometacinom), u ispitivanim dozama od 250mg/kg i 500mg/kg.
Isto tako Stojanović se složila s prof. Klapecom da ekstrakt nara predstavlja potencijalnu alternativnu i komplementarnu terapiju za smanjenje Helicobacter pylori povezane s želučanim ulkusima.
"Međutim, svakako su potrebna daljnja klinička istraživanja", zaključuje ova magistrica nutricionizma.
Tvrdnja da nar snižava razine kolesterola i šećera u krvi te da liječi bolesti želuca je djelomično točna, ali prema mišljenjima stručnjaka potrebno je još istraživanja tako da se ne bismo trebali oslanjati samo na pripravke ovog voća kako bismo regulirali spomenuta zdravstvena stanja.
No, svakako ga je zbog obilja nutritivnih elemenata dobro uvrstiti u svoju prehranu.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/