Pretraga tekstova
Loši vremenski uvjeti, porast cijena energije, štetnici, virusi, visoki troškovi radne snage i problemi s prijevozom natjerali su proizvođače rajčice da se okrenu isplativijem povrću.
Ove sezone uobičajena tema na globalnom tržištu rajčica je sve veći pritisak virusa poput smeđe smežuranosti ploda (ToBRFV), kao i promjenjivi vremenski uvjeti te rastući troškovi proizvodnje. Veća cijena energije u većini zemalja posebno je zabrinjavajuća jer se sjeverna hemisfera oslanja na uzgoj pod umjetnim svjetlom za vrijeme tamnijih dana u zimskim mjesecima. Svi ti čimbenici znače i veću cijenu ovog povrća, piše fresh plaza.
U nizozemskim i belgijskim staklenicima rasvjeta je već neko vrijeme upaljena. Mnogi koji ju koriste, zbog visoke cijene energije odustaju od takve proizvodnje.
Ove je godine, uglavnom zbog problema s bolestima, cijena tijekom ljetne sezone bila na razini zimske jer su povrćari bili prisiljeni očistiti svoje staklenike nakon što su biljke zaražene virusom ToBRFV. Posljednje ažurirane službene brojke pokazuju 29 infekcija u Nizozemskoj i 12 u Belgiji. Posljedično, uzgajivači su se okrenuli novim vrstama povrća poput krastavaca ili paprike.
Nakon visokih cijena ljetos, uslijedila je jesen u kojoj su one ostale na istoj razini, a činilo se i da mogu nastaviti rasti, suprotno trendovima posljednjih godina. Posljednjih se tjedana trend rasta stabilizirao.
Zbog niskih temperatura u Njemačkoj je potražnja značajno pala. Unatoč tome, ponuda različitih sorti je velika kao i uvijek, tako da se potražnja lako može zadovoljiti. Ponuda na tržištu iz Nizozemske je osjetno smanjena, dok se ona iz Španjolske povećala, no i ondje probleme stvaraju rastući troškovi energije. Preostale uglavnom dolaze iz Maroka, Belgije i Italije.
U proteklih je godinu dana, zaključno s rujnom 2021. više od 89 posto talijanskih obitelji barem jednom kupovalo proizvode iz kategorije rajčica. Inače, Talijani kupuju ovu vrstu povrća 17,2 puta godišnje, po prosječnoj cijeni od 2,10 eura za kilogram.
EU proizvodi i izvozi manje svježih rajčica, ali raste potražnja za prerađenim
Za tamošnje je proizvođače ova sezona bila teška. Ljeti su zabilježene visoke temperature koje su prepolovile prinose, a prisutan je bio i ToBRFV. Porasli su i troškovi. Primjerice, prosječna cijena cherry rajčica od 1,50 eura/kg samo je djelomično isplatila troškove. I sada, u jesen, oslabila je potražnja sa stranih tržišta, poput Njemačke i Austrije, zbog nastavka pandemije. S obzirom na neizvjesnost, vjerojatno će se neki povrćari u budućnosti odlučiti na smanjenje površina pod rajčicama.
Prema prvim procjenama, španjolski će uzgajivači smanjiti svoje površine uzgoja za tri posto u odnosu na prošlu sezonu kada su one bile blizu 8.400 hektara. Visoki troškovi proizvodnje, posebno radne snage, jaka međunarodna konkurencija, uglavnom iz Maroka, kao i problemi uzrokovani virusima i štetnikom Tuta absoluta, zajedno s cijenama koje ne ispunjavaju očekivanja uzgajivača, dovode do smanjenja proizvodnje. Mnogi se stoga okreću isplativijim kulturama kao što su paprika i tikvice.
Cijene rajčice ondje su značajno pale zbog velikih količina na tržištu tijekom prošlog mjeseca. Prosječna je pala za 42 posto na 0,25 eura po kilogramu zbog povećanja ponude. Međutim, očekuje se prekretnica jer kiša otežava berbu u sjevernoj regiji.
Tagovi
Globalno tržište Rajčice Ponuda Potražnja Cijene Troškovi Povrće Proizvodnja Pandemija
Autorica
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Tea Januš
prije 3 godine
Ajme nooo! Iako ne razumijem ovu logiku. U skoro svaki sendvič ide svježa rajčica 🤔 i sve je vise vegana i ekipe koja se hrani zdravo. Tipa seri rajčice se kupuju ajmee. No istina da prerađene su vise tražene.