Pretraga tekstova
Dva londonska poduzetnika odlučila su uzgajati povrće u 70 godina starim tunelima ispod Londona. Ide im tako dobro da moraju naći još prostora.
Ispod jedne ulice u južnom Londonu nalazi se ogromno sklonište pretvoreno u pionirsku urbanu farmu, "Growing Underground", koja opskrbljuje londonske supermarkete i restorane.
Sklonište iz 2. Svjetskog rata koje bi moglo zaštititi 8.000 ljudi sastoji se od dva velika tunela za koje je planirano kako će postati produžetak londonskog podzemlja. To se nikada nije dogodilo i kako je sklonište bilo napušteno već 70 godina, dva su poduzetnika, Steven Dring i Richard Ballard, ondje odlučili uzgajati brokulu, korijander, komorač te mnogo drugo povrće.
Radi se o mikro povrću čiji je uzgoj sve popularniji.
Naime, ovo se povrće bere kada se pojave prvi listovi, a njegov je okus intenzivniji te je bogato mineralima i vitaminima, navodi psyh.org.
"Moramo stvoriti nove prostore kako bismo zadovoljili povećanu potražnju rastućeg stanovništva", rekao je Dring iz "Growing Underground" pojasnivši kako se povrće uzgaja pomoću hidroponije, koristeći vodu u kojoj se nalazi hranjiva otopina.
Kaže kako se ova tehnika može koristiti i za uzgoj širokog asortimana proizvoda, uključujući rajčicu i papriku.
Naravno, tuneli nemaju prirodno svjetlo, a sve je osvjetljeno ružičastim LED diodama što im daje futuristički izgled. Intenzitet svjetla se mijenja, odnosno glumi dnevno i noćno svjetlo. No, zanimljivo je kako je danju svjetlo slabije, a noću jače jer je noću - električna energija jeftinija.
Stručnjaci kažu da bi vertikalna i urbana poljoprivreda mogla biti način pomoću kojega ćemo se suočiti s rastom populacije i sve većom urbanizacijom diljem svijeta, ali i klimatskim promjenama.
Podsjetimo, kompanija Local Roots iz SAD-a započela je uzgoj voća i povrća u kontejnerima gdje na maloj površini, uz kontrolirane uvjete i s 97 manje vode proizvedu količinu za koju bi im inače trebalo do 5 ha zemlje.
Centar za urbanu poljoprivredu Sveučilišta Nottingham izjavio je na svojim internetskim stranicama da gradska poljoprivredna gospodarstva stvaraju radna mjesta, smanjuju troškove prijevoza i onečišćenja te nude "priliku za razvoj tehnologija". Projekt "Growing Underground" šalje podatke o vlažnosti, temperaturi i rastu biljaka na Sveučilište Cambridge kako bi pokušao poboljšati učinkovitost.
U podzemnoj farmi svaki je dan isti, nema godišnjih doba niti nepredvidivog vremena.
Foto: Facebook/Growing Underground
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)