Pretraga tekstova
Oba štetnika sišu biljne sokove i tako narušavaju kvalitetu presadnica. Kasnije dovode do poteškoća u rastu i samim tim utječu na prinos.
S obzirom na to da je uzgoj presadnica povrća u tijeku, kako bi sačuvali njihovu kvalitetu, treba paziti i pratiti mogućnost pojave lisnih uši i tripsa. Ovi štetnici se najčešće javljaju u rano proljeće, ali i sve do kraja uzgoja pa ih treba suzbiti na vrijeme.
Oba štetnika sišu biljne sokove i tako narušavaju kvalitetu presadnica. Kasnije dovode do poteškoća u rastu i samim tim utječu na prinos.
Širi se razoran virus koji prijeti biljkama rajčice i paprike
Važno je napomenuti da su oni vektori raznih virusnih bolesti koji u zadnje vrijeme prave velike probleme u poljoprivredi.
Lisne uši se javljaju vrlo rano, već od faze kotiledona. Napadaju gotovo sve vrste povrća, a često se javljaju na rajčicama i paprikama. Najčešće naseljavaju mlade listove, a kod visoke populacije rašire se po čitavoj biljci. Štete pričinjavaju sisanjem sokova čime direktno iscrpljuju biljke, koje reagiraju kovrčanjem listova.
Uši izlučuju slatku i ljepljivu tekućinu, odnosno mednu rosu na koju se naseljavaju gljivice čađavice koje imaju negativan utjecaj na fotosintezu i izgled plodova. Imaju velik broj generacija i prisutne su od početka do kraja vegetacije.
Kalifornijski trips (Frankliniella occidentalis) je izrazit polifag što znači da napada velik broj biljnih vrsta. Prvo napada listove bodenjem i sisanjem sokova iz njih zbog čega se oni ne razvijaju pravilno te postaju deformirani.
Simptomi napada kod paprike najizraženiji su na listovima u fazi presadnica. Pojavom prvih plodova trips započinje svoju intenzivnu ishranu, a najbolje mu odgovaraju tek zametnuti plodovi. Daljnjim rastom oni zbog toga postaju deformirani i izobličeni te gube tržišnu vrijednost.
Mogu se javiti i duhanovi tripsi (Thrips tabaci) koji također sišu biljne sokove uz lisne žile. Na taj način nastaju brojne, sitne, bjeličaste točkice koje se ubrzo međusobno spajaju, pa veći dijelovi lista pobijele. Razvoju ovih štetnika naročito pogoduj sunčani, vrući i suhi dani.
Pojava štetnika se prati postavljanjem žutih ili plavih ljepljivih ploča u nasad, a njihovo korištenje u većem broju čak i smanjuje njihovu populaciju. Ploče se redovno vizualno pregledavaju i uočavaju se vrste koje su se uhvatili, a po potrebi ih treba zamijeniti novima.
Ukoliko pregledom ustanovimo da u rasadu imamo kritičan broj štetnika tada se zaštita provodi insekticidima, a najbolji su sistemični. Naime, oni na kukce djeluju želučano i to na način da biljka upije insekticid te ga provodnim snopovima rasporedi po svojim organima, a kukci koji sišu sokove ugibaju uslijed hranidbe sisanjem.
Prema FIS bazi dozvoljenih sredstava za suzbijanje lisnih uši i tripsa mogu se koristiti sljedeća sredstva:
Tagovi
Lisne uši Kalifornijski trips Duhanov trips Uzgoj presadnica Zaštita presadnica
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/