Pretraga tekstova
Ova bakterija može značajno smanjiti prinose i kvalitetu usjeva i time stvoriti znatne ekonomske štete kako u zaštićenom prostoru tako i u polju.
Rak ili bakterijsko venuće rajčice kojega uzrokuje gram-pozitivna fitopatogena bakterija Clavibacter michiganensis je jedna od najštetnijih bakterioza rajčice u svijetu. Ova bakterija može značajno smanjiti prinose i kvalitetu usjeva i time stvoriti znatne ekonomske štete kako u zaštićenom prostoru tako i u polju. Pri povoljnim uvjetima za razvoj bolesti dovoljna je jedna zaražena sjemenka koja može napraviti gubitke na cijelom polju u kratkom vremenu.
C. michiganensis razvija se u provodnom tkivu, a simptomi donekle ovise o tome je li infekcija bila primarna (zaraženo sjeme) ili sekundarna (folijarna). Kod primarne zaraze dolazi do venuća cijele biljke. Prve simptome zaraze primjetit ćete na listovima koji se kovrčaju i suše, a lisna plojka im je crne boje. Stabljika je tamno crvena, a s razvojem bolesti poprima rane i puca. Ovo je jedan od najtipičnijih simptoma po kome je bolest dobila ime "rak rajčice". Na plodovima se primjećuju svijetlo žućkaste pjege sa smeđom sredinom.
U sekundarnoj infekciji svi su opisani simptomi blaži i nema infekcije provodnog sustava. U tom slučaju gubitak je minimalan, naročito ako je infekcija nastala kasno kad su biljke velike i plodovi počinju sazrijevati.
Optimalan raspon temperatura za uzročnika bakterijskog venuća rajčice od 24 °C do 32 °C.
Ako se biljka uzgajala u nekom zatvorenom prostoru potrebno je ukloniti sve biljne ostatke sa zemlje, dezinficirati cijelu površinu i alat koji se koristio. Ako se širenje bolesti spriječi ili uspori do formiranja i rasta plodova od najmanje tri centimetra, moguće je izbjeći značajnije gubitke prinosa. Kod pojave simptoma u polju, preporučuje se izbjegavati ponovnu sadnju rajčice na istoj površini tri godine. Kroz to razdoblje potrebno je pratiti i uništiti samonikle rajčice. Zaraza se u određenoj mjeri može usporiti korištenjem fungicida na bazi bakra. U slučaju zaraze cijelog polja potrebno je obavijestiti nadležnu fitosanitarnu inspekciju.
Kako piše news.cornell, studija provedena od strane istraživača sa Sveučilišta Cornell po prvi je put potvrdila da su divlje rajčice otpornije na ovu bolest nego domaće sorte.
Koristeći razne mikroskope i lasere istraživači su pratili širenje i razvoj simptoma C. Michiganensis-a na ksilemu divljih i domaćih sorti rajčice. Rezultati su pokazali da se u kultiviranim vrstama bakterija širi svuda po biljci, dok u divljim ostaje ograničene na određene žile ksilema. "Divlja rajčica, iz nekog razloga, spriječava sposobnost bakterija da se kreću gore-dolje kroz biljku, što smanjuje simptome, u ovom slučaju lišće nije uvenulo. Iako se istraživanje još uvijek provodi i rezultati nisu potpuni, prepoznavanje vrsta otpornih na ovu bakteriju bit će od velike važnosti za uzgajivače", zaključio je Christopher Peritore-Galve, doktor s navedenog sveučilišta.
Tagovi
Rak rajčica Bakterijsko venuće Clavibacter michiganensis Fungicidi Sveučilišta Cornell Ksilem Divlje sorte Domaće sorte
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !