Pretraga tekstova
Plastenik treba biti udaljen od industrijskih zagađivača od 1 do 5 kilometara kako bi se smanjio utjecaj zagađenja. Udaljenost ovisi od prirode i veličine zagađivača, prirodnih barijera kao što su šume ili povišeni tereni te pravca puhanja vjetrova.
Uzgoj većine povrća na kontinentu ograničen je vremenskim uvjetima, a oni koji žele produžiti vegetaciju, odlučuju se na uzgoj u plastenicima. Prije nego se odlučite na ovaj potez, potrebno je imati na umu organizaciju rada i osiguranje potrebnih uvjeta za rast i razvoj biljaka.
Plastenik treba postaviti na odgovarajućem mjestu s obzirom na zemljište, objekte gospodarstva, prometnice i moguće industrijske zagađivače, jer dobar izbor mjesta i dobra organizacija osigurava njegovo maksimalno korištenje, objašnjava savjetodavka Milica Veletić.
Prije svega bi trebalo obaviti analizu zemljišta. Idealno je da plastenik bude u blizini kuće kako bi ga se moglo bolje kontrolirati. Treba planirati i pristupni put za odvoženje i dovoženje materijala.
Za zalijevanje biljaka u plasteniku treba predvidjeti dovoljnu količinu kvalitetne vode, čija temperatura treba biti 18–20°C. Prosječno se uzima da je potrebno 5 l/m² kao norma za cijelu godinu ili 1,5–2 kubika vode po 1m².
Plastenik treba biti udaljen od industrijskih zagađivača od 1 do 5 kilometara kako bi se smanjio utjecaj zagađenja. Udaljenost ovisi od prirode i veličine zagađivača, prirodnih barijera kao što su šume ili povišeni tereni te pravca puhanja vjetrova.
Uz industrijske zagađivače treba razmišljati i o prometnicama. Najviše utjecaja imaju glavne prometnice s velikom koncentracijom ispušnih plinova. Zato je poželjno da plastenički objekti budu udaljeni od 100 do 500 m od glavnih prometnica. Osim što ispušni plinovi imaju toksično djelovanje na biljke, nepovoljno utječu i na sam plastenik - smanjuju trajnost materijala za pokrivanje objekta, posebno ako je on od plastike.
U slučaju podizanja dva ili više plastenika, mora se imati na umu i razmak između plastenika. Razlog je stvaranje sjene i klizanje snijega. Razmak između dva paralelna plastenika treba biti jedna visina plastenika.
Teren za postavljanje mora biti ravan. maksimalan nagib može biti 0,4%. Ako je nagib veći, potrebno je ravnanje. U slučaju da je veći od 3%, tada se prave terase. Teren ne smije biti u sjeni, mora biti bez depresija ili uzvišica. Prije postavljanja mora se očistiti od korova.
Najpovoljniji položaj plastenika je smjer sjever-jug. Treba paziti i na razinu podzemnih voda, a ona smije biti na dubini od najmanje 1,5m. Ako je razina podzemne vode veća od te granice, a zemljište povremeno ili stalno vlažno, obavezno se mora postaviti drenažni sustav radi odvođenja podzemnih voda. U suprotnom u takvim uvjetima dolazi do oštećenja korijenovog sistema.
Utjecaj vjetra također može biti značajan jer tamo gdje pušu jaki vjetrovi, temperatura zraka može biti niža i za 10°C. U tom slučaju bi bilo dobro da imaju zaklon, prirodni ili podignuti (ograda, građevinski objekt i sl.). Zakloni sa sjeverne strane trebaju biti jači. No, tu treba paziti na sjenu, posebno u vrijeme proljeća i jeseni.
Izvor: Savjetodavna RS
Tagovi
Postavljanje plastenika Mjesto za plastenik Kako izabrati Zagađivači Udaljenost Nagib Analiza zemljišta
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 7 sati
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)