Pretraga tekstova
Javlja se na velikom broju povrća, ali i voća te korovskog bilja. Kada se prepoznaju prvi simptomi lakše se suzbija
Uzgajivači rajčice prijavljuju pojavu pepelnice na toj povrtnoj kulturi, a koja može nanijeti ozbiljne štete usjevu. Prisutna je na skoro 800 biljnih vrsta iz 59 botaničkih porodica. Bolest se javlja na paprici, plavom patlidžanu, krumpiru, krastavcu, luku, mahunama, maslini. Najčešće je izaziva parazitska, polifagna gljivica Leveillula taurica koja inficira nadzemnu, zelenu masu. Prezimljava na korovskom bilju i ostacima povrća u plastenicima.
Nagla promjena temperature, toplina i visoka vlažnost dovode do razvoja. Može se javiti tijekom proljeća, ljeta i berbe rajčice. Izvor zaraze su konidije koje se šire putem vjetra. One dugo ostaju vitalne, oko tri tjedna.
Simptomi se javljaju na starijim listovima, na gornjoj strani liske, u vidu svijetlih bijelih mrlja. Razvoj bolesti dovodi do poremećaja transpiracije i fotosinteze na staničnoj razini. Postepeno se mrlje spajaju i izgleda kao da je cijeli list posut brašnom ili pepelom. Dolazi do sušenja lisne mase. Biljke slabe i time se smanjuje prinos ili ga potpuno gubimo. Može se javiti i na plodovima.
Infekcija se lako zaustavlja kada se primijete prvi simptomi u usjevu. Zbog toga je bitno znanje prepoznavanja bolesti.
Uklanjanje korova i dobra prozračnost će pomoći u odstranjivanju viška vlage s listova i smanjiti primarne zaraze.
Kod izmjene kultura vrlo je važno obaviti čišćenje i dezinfekciju plastenika i opreme. Koriste se dezinficirani supstrati. Ako se pojavi na biljkama u posudama, možemo ih iznijeti na drugo mjesto kako se zaraza ne bi proširila na ostale. Uklonite zaražene listove i plodove.
Smanjuje se zalijevanje. Voda se dodaje samo po potrebi. Biljke ne treba kvasiti prilikom zalijevanja.
Koriste se preparati na bazi sumpora, azoksistrobina, difenkonazola i drugih aktivnih tvari.
Od prirodnih sredstava najbolje su se pokazali pripravci od sode bikarbone ili preslice.
Pripravak od preslice je djelotvoran i kod problema s hrđom, grinjama. U 5 l vode potopite 0,5 kg svježe ubrane preslice i ostavite sljedeća 24 h. Sadržaj prokuhajte, procijedite i razrijedite vodom u omjeru 1:5. Kako bi osigurali što bolje prianjanje, dodajte malo piva ili mlijeka.
Tagovi
Pepelnica Pepelnica paprike Leveillula taurica Pripravak od preslice Suzbijanje pepelnice Pepelnica paradajza Sredstvo protiv pepelnice
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trema mi pomoc. Dali mi neko moze reci o kojoj vrsti bolesti se radi. Hvala unaprijed!!!
Karolina Rastija
prije 4 dana
Mogla bi možda biti plava plijesan, Penicillium? Mogla bi možda biti plava plijesan, Penicillium?
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Stana Nikolić
prije 1 godinu
Na ove kiše bit će svega ove godine. Najviše skupoće.