Pretraga tekstova
Prema legendi, Inke su davale svojim ratnicima prah korijena make kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost.
Maka ili maca (Lepidium meyenii) jednogodišnja je biljka iz porodice kupusnjača koja se uzgaja više od 2.000 godina. Srodnik je naše rotkvice i repe te se isto tako uzgaja radi svoga korijena.
Porijeklom je iz područja Anda, teritorija današnje Bolivije i Perua. Zbog sve veće potražnje, u Peruu je svake godine sve više površina posađenih macom koja je vrlo popularna zbog svojih blagotvornih afrodizijačkih svojstava i općenito za jačanje organizma.
Prema legendi, Inke su davale svojim ratnicima prah korijena mace kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost.
Prije je ova biljka uspijevala samo u hladnijim područjima, no danas se uspješno proizvodi i u nižim predjelima toplijih krajeva. Maka voli tlo s manje soli i može se uzgajati zajedno s krumpirom.
Što se tiče morfologije, za ovu biljku najbitniji je korijen koji u tlu može biti dugačak 10-15 cm i s promjerom od oko 5 cm. Iz njega, neposredno iznad tla razvija se bogata lisna rozeta sastavljena od perasto razgranatih tamnozelenih listova. Korijen ima slatkast okus i karakterističnu aromu, a može biti različitih veličina i oblika. Boja korijena može biti crvena, ljubičasta, zlatna, crna ili zelena.
Uzgojite vignu - mahunarku visokog prinosa koja dobro podnosi sjenu
Maka se razmnožava generativno (sjemenom) te joj je od sadnje do nicanja potrebno oko 5 dana. Da postigne zrelost za berbu, potrebno joj je 8 do 10 mjeseci.
Po svojoj hranidbenoj vrijednosti maka je slična žitaricama kao što su kukuruz, riža ili pšenica. Osnovu, 60-75%, čine ugljikohidrati, a od ostalih hranidbenih sastojaka dolaze proteini (10-15%) i masti (2,2%). Značajan je udio i dijetetskih vlakana (8%).
Sadrži oko 10 % kalcija i značajne količine magnezija i kalija te željezo, jod, silicij, vitamine tiamin, riboflavin i askorbinsku kiselinu. Od masnih kiselina sadrži linolensku, oleinsku i palmitinsku kiselinu.
Korijen se može uzimati svakodnevno i u većim količinama, jer nema nikakvih štetnih nuspojava za razliku od kemijskih preparata. Znanstvenici ju svrstavaju među adaptogene - sredstva za bolju prilagodbu organizma.
Kao adaptogen, maca povećava tjelesnu izdržljivost i otpornost prema stresu, tjeskobi, traumi i iscrpljenosti pa se s toga i često koristi kao energetski napitak pomiješan s vodom.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje - afrodizijak koji produžava životni vijek i umanjuje bol
Dobrobiti konzumacije ove biljke:
Zanimljivost kod make je ta da osušeni korijen ako je dobro uskladišten može trajati i do 7 godina.
Tagovi
Maka Lepidium meyenii Povrće Ljekovita biljka Korijen Peru Adaptogen Maca Afrodizijak Jačanje organizma
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 5 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)