Pretraga tekstova
Osim u boji, razlikuju se u tvrdoći kore, boji i strukturi mesa te okusu.
Uz uobičajeni ljubičasti, na tržištu se pojavio i bijeli patlidžan, a njih ne razlikuje samo boja. Kao prvo, plod bijelog patlidžana je manji, a osim duguljastog, može imati i okrugli oblik.
Iako nježnijeg izgleda, bijeli patlidžan ima tvrdu koru u usporedbi s ljubičastim pa je tako kod pripreme bolje odstraniti njegovu koru. Meso bijelog patlidžana je - bijelo, za razliku od ljubičastog koji ima zelenkasto meso.
Bijeli patlidžan nema tako aromatičan i intenzivan, gorkast okus kao ljubičasti. Njegovo je meso kompaktnije i nakon pripreme kremastije. No, bijeli patlidžan dolazi i s više sjemena.
Uzgoj bijelog isti je kao i uzgoj ljubičastog patlidžana. Za najbolje prinose potrebno mu je puno sunca. Sadi se u tlo bogato hranjivim tvarima, u razmaku oko 60 cm. Tlo bi trebalo imati pH vrijednost 6,2 do 6,8. Tijekom cijele vegetacije potrebno mu je vlažno tlo kako bi se spriječilo opadanje cvjetova, zametanje i rast plodova.
Za zaštitu od isušivanja može se koristiti malčiranje.
Kada su spremni za berbu, bijeli plodovi trebaju imati sjajnu koru, ne smiju požutjeti.
Foto: Bigstockphoto/nata_zhekova
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Bijeli patlidžan Uzgoj bijelog patlidžana Ljubičasti patlidžan Patlidžan
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!