Koje radnje bi trebalo obaviti u jesen da bi vrt pripremili na odmor, a kako bi bila spremna za novu proljetnu sezonu?
Jesen se tiho ušuljala u naše vrtove mijenjajući korak po korak prirodu, smjenjujući, prvenstveno boju lišća od zelene ka najljepšim tonovima žute, narančaste i smeđe sve do njegovog opadanja. Iz vrta smo povadili i ubrali plodove što je ostalo od suše, napada štetnih insekata i uzročnika biljnih bolesti.
Krumpir je već smješten u hladne i mračne prostorije i njegov prinos nije bio loš s obzirom na dug sušni period. Luk također, ali mnogi se žale na njegovo truljenje i potpuno propadanje u skladištu iako je roda bilo. Mahuna je rađala u prvim turnusima prije suše, a tijekom suše je stagnirala, na mjestima gdje se nije potpuno osušila rod je dala odmah nakon prvih zahlađenja i prve kiše tako da je mnogi beru i sad.
A vrtovi na otvorenom moraju se održavati. Koje radnje bi trebalo obaviti u jesen da bi ga pripremili na odmor, a kako bi bio spreman za novu proljetnu sezonu?
Ako u vrtu nema kultura koje se mogu sijati u kolovozu poput: špinata, salate, tikvica, ranih sorti mahuna, rotkvica, mrkve i drugih povrtnica s kratkom vegetacijom, možemo je pripremati za novu proizvodnu sezonu ili za narednu vegetaciju.
Bilo bi dobro, nakon ubranih i izvađenih svih plodova ukloniti biljne ostatke koji nose spore patogena biljnih bolesti i imaga ili jaja štetnika koji su nanosili štete tijekom vegetacije. Pokupiti biljne ostatke i spaliti ih na gnojištu, nakon toga preporučljivo je zemljište istretirati preparatom na bazi bakra, a potom nekim insekticidom i ostaviti da reagira desetak dana.
Zatim se pristupa samoj pripremi tla koje je potrebno prekopati i ako ga želimo potpuno odmoriti tijekom zime onda u jesen ne sadimo ništa.
U slučaju da se ipak odlučite saditi u jesen, radi se predsjetvena priprema tla - frezanje, a tom prilikom ako je potrebno u tlo treba inkorporirati kombinaciju NPK gnojiva te neki od granuliranih, zemljišnih insekticida koji su dozvoljeni na tržištu poput Maske, Force, Saturn Terra New čije su aktivne tvari registrirane za tu namjenu.
Maska je ekološki proizvod koji poboljšava strukturu, i vodo-zračni režim zemljišta te djeluje kao repelent na razne štetnike. Sadrži prirodne mirisne arome crvenog luka, celera, peršina koji imaju repelentna svojstva protiv najvažnijih zemljišnih štetnika kao što su žičnjaci (Agriotes spp.), rovci (Gryllotalpa spp), gliste, podgrizajuće sovice, puževi i krtice. Primjenjuje se razbacivanjem po cijeloj površini prilikom frezanja na dubinu sadnje, depozitorima u trake, miješanjem sa zemljom ili supstratom ili pak stavljanjem u rupe prilikom sadnje što je i najčešći način primjene. Količina primjene na cijeloj površini je 40 do 50 kg/ha (puževi 100 kg/ha), u trake s depozitorima 20 do 25 kg/ha, u rupe u voćarstvu 400 do 500 g/rupi, u kontejnerima u cvjećarstvu od 20 do 40 g/kontejneru.
Force 1,5 G je također zemljišni insekticid koji se može koristiti u isto vrijeme po površini i inkorporiran u zemljište tzv. "T primjena" koja se kao takva isključivo preporučuje.
Saturn Terra New je zemljišni insekticid u ratarskim i povrtarskim usjevima na bazi aktivne tvari teflutrin 5 g/kg. Također se primjenjuje kao i ostali zemljišni insekticidi u količini od 15 do 30 kg/ha.
Što se u listopadu radi u vrtu? Evo 5 nezaobilaznih aktivnosti
Nakon izvjesnog vremena, kad istekne radna karenca, možemo pristupiti sjetvi ili sadnji povrtnih kultura koje se mogu sijati, saditi u jesen (češnjak, crveni luk, špinat, salata, građak) koji se razvijaju do niskih, zimskih temperatura, a tijekom zime stagniraju da bi svoj razvoj nastavili u rano proljeće. Ove kulture rano beremo i oslobađamo zemljište, te smjenjujemo drugim, proljetnim kulturama.
Tagovi
Autorica