Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Crna rotkva
  • 06.02.2025. 10:30

Evo zašto je zima idealno doba za konzumiranje crne rotkve

Provjerite zašto bi se crna rotkva trebala naći na vašem meniju u ovom zimskom periodu i kako je možete sami uzgojiti

Evo zašto je zima idealno doba za konzumiranje crne rotkve
Foto: Shutterstock/Orest lyzhechka
  • 498
  • 56
  • 0

Crna rotkva je korjenasto, niskokalorično povrće bogato hranjivim tvarima koje povoljno djeluju na cjelokupni organizam. To je stara povrćarska kultura što potvrđuju razne slike i freske u hramovima drevnih Egipćana. Bila je popularna u starom Egiptu kao ljekovita i jestiva biljka, a stari Grci i Rimljani su je najviše upotrebljavali za liječenje.

Crna rotkva (Raphanus sativus L. var. niger) spada u porodicu kupusnjača, a kod nas je pomalo zaboravljena vrsta u odnosu na ostale kupusnjače. Ranije se više konzumirala nego danas u "modernoj" prehrani, iako su njene nutritivne osobine mnogobrojne i vrlo značajne.

Inače, slabe je energetske vrijednosti, ali je vrlo bogata antioksidansima, elektrolitima, mineralima: magnezij, selen, željezo, kalij, kalcij, cink, fosfor. Također, obiluje vitaminima (C, A, E, B grupe), prehrambenim vlaknima, proteinima, ugljikohidratima, mastima. Veliki je izvor vitamina C, posebno ako se konzumira u svježem stanju. Sto grama ovog ploda u svježem stanju osigurava 15 mg vitamina C.

Štiti od virusnih infekcija

Smatra se da ova namirnica, zahvaljujući svom sastavu, posebice vitaminu C, jakim antioksidantom koji suzbija slobodne radikale, sprječava stres i smanjuje rizik od bolesti poput raka i Alzheimerove bolesti. Stimulira proizvodnju bijelih krvnih zrnaca, jača imunitet pa bi se trebala obavezno naći na meniju tijekom ovog perioda kako bi bili zaštićeni od virusnih infekcija.

Kako uzgojiti daikon - bijelu rotkvu?

Crna rotkva ima antimikrobno i sekretolitičko djelovanje (razlaže sekret i olakšava njegovo izbacivanje) pa se u kombinaciji s medom pokazala kao dobra pomoć kod kašlja, bronhitisa, ali u tom slučaju svakako prednost treba dati stručnom savjetu doktora i poštovati propisane terapije. Izribana crna rotkva i pomiješana s medom u alternativnoj medicini se dosta dugo (stari Egipćani, Grci i Rimljani) koristi u liječenju bolesti dišnih puteva, kašlja i bronhitisa.

Ovo povrće ima visok sadržaj vlakana koja potiču bolji rad probavnog sustava, kontroliraju razinu kolesterola, omogućavaju redovno pražnjenje crijeva, detoksiciraju organizam od štetnih tvari i jačaju imunološki sustav. Njen ljut okus i oštriji miris potiču apetit.

Hranjive tvari poput magnezija i selena, poboljšavaju cirkulaciju kože glave i doprinose boljem rastu kose.

S konzumacijom treba biti umjeren

Crna rotkva ima povoljan učinak na zdravlje žučnog mjehura i jetre. Bogata je antioksidansom glutationom, bitnim za zdravu jetru. Sok od crne rotkve stimulira lučenje sokova žuči, potpomaže čišćenje žučnog mjehura, a sve to doprinosi boljoj detoksikaciji jetre. Konzumiranjem ovog povrća pomaže obnavljanju crijevne flore, te smanjuje upalne procese u probavnom traktu.

Znanstveno je dokazano da konzumiranje ovog povrća ima značajnu ulogu u smanjenju rizika od razvoja karcinoma prostate, debelog crijeva, žuči, jetre, dojke i jajnika.

U našoj tradicionalnoj kuhinji rotkva se obično služila kao salata ili sastavni dio drugih salata u svježem stanju i to posebno zimskim mjesecima. Njen specifičan okus i miris potječe od eteričnih ulja. Svježe rendana je ukusna salata koja osvježava i osigurava organizam vitaminima i mineralima, može se jesti sama ili joj se mogu dodati kupus mrkva ili poriluk, ovisno koju kombinaciju okusa volite.

U novijoj kuhinji sprema se i na druge načine kao varivo, a najpoznatija je gusta juha od crne rotkve i krumpira.

Važno je napomenuti da se ne pretjeruje u konzumiranju ovog povrća, treba biti umjeren naročito osobe koje već imaju problema sa žuči, jetrom i bubrezima.

Kada je sijati?

Proizvodnja ove kulture je vrlo laka, biljka nije zahtjevna u pogledu tla, vlage i ishrane, gotovo da ne obolijeva niti je napadaju štetni insekti. Sije se krajem srpnja, početkom kolovoza, ali se o rokovima sjetve mora voditi posebno briga da se ne preurani jer može dovesti do formiranja grubog i neukusnog korijena. Sjetva se obavlja na dubinu od 1 do 1,5 cm, razmak redova od 30 do 40 cm.

Korijen se vadi prije jačih mrazeva, može dugo ostati u zemljištu, na gredici da ne izgubi kvalitetu i svježinu tako da je možemo vaditi po potrebi, neposredno prije korištenja čime se zadržavaju njene ljekovite osobine. Dobro podnosi niske temperature čak do - 6 stupnjeva Celzija i bez promjene kvalitete može se koristiti tijekom cijele zime.


Tagovi

Crna rotkva Ljekovita svojstva Sjetva crne rotkve


Autorica

Danijela Plavšić

Više [+]

Inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u sektoru agrobiznisa. U stalnom kontaktu s poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ovaj karfiol od 3,7 kg, nadmašio je prethodnog rekordera kavola od 0,7 kg.
Naravno da će sada biti komentari: Što gluplji seljak, veći plodovi. Nije u pitanju glupost već: dobra podloga od mog komposta, uz dodatak bio papice, i kap na kap.