Pretraga tekstova
Norveški proizvođač umjetnih gnojiva Yara smanjuje proizvodnju u Italiji i Francuskoj čiji je zajednički godišnji kapacitet od 1 milijun tona amonijaka i 0,9 milijuna tona uree. EU stanovništvu prijeti nestašica hrane?
Kao posljedica rekordno visokih cijena prirodnog plina u Europi, Yara privremeno smanjuje proizvodnju u svojim tvornicama Ferrara u Italiji i Le Havre u Francuskoj, stoji u priopćenju norveškog proizvođača umjetnih gnojiva.
Ističu da ove dvije tvornice imaju zajednički godišnji kapacitet od 1 milijun tona amonijaka i 0,9 milijuna tona uree. Uključujući optimizaciju i održavanje u drugim proizvodnim pogonima, očekuje se da će njihova europska proizvodnja amonijaka i uree raditi s približno 45 posto kapaciteta do kraja ovog tjedna.
Ističu kako će nastaviti pratiti situaciju i u najvećoj mogućoj mjeri koristiti svoj globalni proizvodni sustav kako bi nastavili opskrbu kupaca i osigurali kontinuitet u lancima opskrbe hranom, ali će smanjiti proizvodnju gdje je to potrebno zbog izazovnih tržišnih uvjeta.
Naime, cijene prirodnog plina koji je sirovina za proizvodnju umjetnih gnojiva rastu još od prošle godine, a poseban udarac je ruska invazija na Ukrajinu koja traje već dva tjedna, odnosno sankcije koje je Europska unija uvela Rusiji.
I Rusija je ranije ovog tjedna najavila moguću obustavu izvoza gnojiva, a što je preporučilo njihovo Ministarstvo industrije i trgovine.
Kada prestanu isporuke iz te zemlje, EU bi se mogla suočiti s nedostatkom mineralnih gnojiva, a njihove će cijene dodatno porasti. "Yara International, K+S Group, CF Industries, Grupa Azoty i drugi proizvođači neće moći u potpunosti zadovoljiti potražnju, pogotovo jer su neki od njih prošle godine smanjili proizvodnju zbog visoke cijene prirodnog plina", komentirali su analitičari portala Fertilizer Daily.
Komentiraju kako se ovo tržište ne može osloniti na sjevernoameričke tvrtke jer one moraju prvo ispuniti svoje obveze prema ugovorima s poljoprivrednicima u Sjedinjenim Državama i Kanadi. "Štoviše, prodaja u Latinsku Ameriku, koja je jako ovisna o uvozu, mogla bi im biti zanimljivija nego u udaljeniju Europsku uniju. Mogućnosti kupnje mineralnih gnojiva u Africi u Aziji su iznimno ograničene", upozoravaju.
Jasno, ovaj bi nedostatak mogao dovesti do pada prinosa kultiviranih usjeva, posljedično rasta cijena hrane, ali i nestašice za stanovništvo EU. "Gospodarski rat kojega je pokrenula EU protiv Rusije može dovesti do poljoprivredne katastrofe u njezinim zemljama", pretpostavljaju.
U Yari su ranije priopćili da ukupno 25 posto europskih zaliha ključnih biljnih hraniva, dušika, kalija i fosfora, dolazi iz Rusije te da ova zemlja izvozi i prirodni plin, koji je ključan za proizvodnju gnojiva na bazi dušika.
Tagovi
Proizvodnja gnojiva Yara Obustava proizvodnje Nestašica Cijena Umjetno gnojivo
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje