Pretraga tekstova
Ptice mogu uništiti uzgajane kulture i obrati urod prije nas. Velikih problema imaju u Njemačkoj
Vrane oduvijek predstavljaju veliki problem za poljoprivrednike. Mogu u potpunosti uništiti tek zasijane usjeve, ali i mlade iznikle biljke. Događa se i da oberu urod prije nas.
U Njemačkoj ove godine bilježe pravu invaziju. Naime, poljoprivredni proizvođači u Baden-Württembergu zbog ovih ptica trpe velike štete, a za pojedine tvrtke iznos je i do 20.000 eura, navodi Agrarheute. Njemačko udruženje poljoprivrednika LBV traži od političara da uvedu potrebne kontramjere na osnovi Izvješća o štetama za 2021. godinu.
Poljoprivrednici su tada prijavili štete od gačaca i gavrana koji pripadaju porodici vrana. Jata od 200 jedinki slijeću na polja, a najviše trpe usjevi kukuruza. Oko 60 posto nastalih šteta je na ovoj kulturi, a slijede ju šećerna repa, suncokret, ozima pšenica, soja, voće i povrće.
Ovisno o farmi i usjevima, iznosi su dosezali nekoliko tisuća eura godišnje. Gubitak sjemena kukuruza koštao ih je do 20.000 eura. Proizvođači jagoda su imali velikih problema, jer su ptice napadale zrele plodove.
Šteta se kretala do 25.000 eura.
Prema istraživanju tjednog lista BW Agrar iz 2022. godine, 42 posto ispitanih farmera imalo je probleme s vranama, a oko 21 posto je prijavio probleme sa šumskim golubovima.
Zaštita usjeva je teška, komplicirana i neizvjesna. Strašila daju efekt samo u početnim danima, a ptice se brzo naviknu na njih. Protugradne mreže se često probijaju. Plinski topovi su se našli na udaru stanovništva koje kritizira primjenu ove mjere.
"Pritužbe naših farmera su sve veće, a šteta je ponekad ogromna", objašnjava Jürgen Maurer, predsjednik Odbora za biljnu proizvodnju.
LBV zahtijeva ne samo efikasne mjere borbe, već i učinkovitu regulaciju populacije ptica. Ističe se da je njihova brojnost dostigla nevjerojatnu razinu. Zahtijeva se da se dozvoli upotreba zvučnih tjeralica (plinskih topova) i lov na njih.
Tagovi
Vrane Štete od ptica Gavrani Štete na kukuruzu Gačci Brojnost
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća.
Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte...
Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela.
Tako da, kada ih vidite po danu zavučene u kakav mračan kutak, samo ih pustite na miru jer oni noću obavljaju jako važan zadatak, kao i pčelice i drugi oprašivači danju.
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara. Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Ima ta vrsta leptira iznimno brzo mahanje krilima kao ptice kolibrići pa to niste ni mogli snimiti ! Vole cvijet petunija ! Sutra mojim leptirima Više [+] topim zemlju u dijelu dvorišta u selu , doći će ih bar 7 vrsta ! Valjda kupe minerale ? Vole dolaziti i na blatnu zemlju !