Pretraga tekstova
Rusija nije pristala na dogovor o izvozu žitarica preko Crnog mora na više od 60 dana. Istovremeno, sporazum između Ukrajine i Europske unije o liberalizaciji cestovnog prijevoza tereta produljen je do 30. lipnja 2024.
Dogovor koji omogućuje siguran izvoz ukrajinskih žitarica iz Crnog mora obnovljen je u subotu na najmanje 60 dana, što je polovica razdoblja kojega su planirali UN i Ukrajina.
"Crnomorska inicijativa za žitarice, zajedno s Memorandumom o promicanju ruskih prehrambenih proizvoda i gnojiva na svjetskim tržištima, ključni su za globalnu sigurnost hrane, posebno za zemlje u razvoju", rekao je glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric u izjavi.
Ukrajinski ministar poljoprivrede Mykola Solsky izjavio je da je Ukrajina isporučila gotovo 500.000 tona pšenice za programe pomoći UN-a. On je u subotu inzistirao da se sporazum o izvozu preko Crnog mora produlji na 120 dana objasnivši da se tako može nastaviti pomagati onima kojima je potrebno te "spasiti svijet od gladi", piše Reuters.
No, Rusija nije popustila nego je, dapače, najavila da će daljnje produljenje nakon sredine svibnja ovisiti o uklanjanju određenih zapadnih sankcija, a koje se ne odnose na hranu i gnojivo. Naime, Moskva tvrdi da su ograničenja plaćanja, logistike i industrije osiguranja prepreka isporukama.
Ruski veleposlanik pri UN-u Vassily Nebenzia rekao je u petak da Europska unija, Sjedinjene Države i Britanija imaju dva mjeseca da izuzmu iz svojih sankcija cijeli lanac operacija koje prate tamošnji poljoprivredni sektor, ako žele nastaviti ukrajinski crnomorski sporazum o žitaricama.
Traže da se Ruskoj poljoprivrednoj banci dopusti da se vrati u SWIFT bankarski sustav te da se Rusiji dopusti opskrba poljoprivrednim strojevima i rezervnim dijelovima.
Nebenzia je također rekao da treba ukinuti ograničenja osiguranja i pristupa lukama za njihove brodove i teret, ponovno pokrenuti cjevovod koji isporučuje amonijak u ukrajinsku crnomorsku luku, ali i deblokirati račune i financijske aktivnosti domaćih tvrtki za proizvodnju gnojiva.
U UN-u potvrđuju da iako je postignut napredak u olakšavanju ruskog izvoza poljoprivrednih proizvoda, još uvijek postoje prepreke, posebno u vezi sa sustavima plaćanja.
Istovremeno, sporazum između Ukrajine i Europske unije o liberalizaciji cestovnog prijevoza tereta produljen je do 30. lipnja 2024., pišu ukrajinski mediji pozivajući se na objavu ministra infrastrukture Ukrajine Oleksandra Kubrakova na Twitteru.
??Ukraine extended the Agreement on the carriage of by road road with ?? for another year. In the first year of its operation, the volume of cargo transportation increased by more than 50%. To ⤴️ this indicator more, we're developing border infrastructure together with ?? pic.twitter.com/cxsJb5SvjI
— Oleksandr Kubrakov (@OlKubrakov) March 16, 2023
"Tijekom prve godine sporazum je dokazao svoju učinkovitost. Za vrijeme njegove provedbe obujam cestovnog prijevoza tereta porastao je za više od 50 posto. Kako bi bio i veći, razvijamo graničnu infrastrukturu zajedno s EU", napisao je Kubrakov.
Prvi takav dogovor potpisan je u svibnju prošle godine i bila je to odluka bez presedana. Tada su uvedene suspenzije na uvozne carine, kvote i mjere trgovinske zaštite koje se odnose na ukrajinski izvoz u EU, kako bi se podržalo gospodarstvo zemlje.
Tagovi
Ukrajinske žitarice Crno more Rusija Ukrajina Sporazum 60 dana Liberalizacija trgovine Oleksandar Kubrakov Stephane Dujarric Europska unija
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
mali poljoprivrednik
prije 2 godine
Sve su to prozirne igre bez granica u kojima pravila određuje ista ekipa i diktiraju cijene kako im odgovara.Dogovoren je izvoz i cijene idu dolje,jer su to kao sudbonosne,nenadoknadive količine koje spašavaju gladne u svijetu.Ok,neka je tako,ali što će mo sa ovogodišnjom projekcijom cijena žitarica i uljarica.Tamo će biti milijuni hektara manje zasijani,a i ono što se zasije je upitnog stanja zbog cijelokupne situacije,pa se pitam kako će mo bez tih sudbonosnih količina.Sada odjednom te ogromne količine koje će nedostajati nemaju nikakvog utjecaja na formiranje budućih cijena i odjednom više nema gladnih u svijetu.
Maja Celing Celić
prije 2 godine
Da, oni već mjesecima reagiraju na jeftine žitarice koje umjesto da prelaze preko tih zemalja, ondje ostaju i ruše cijene domaćim.
mali poljoprivrednik
prije 2 godine
Volio bi vidjeti reakciju seljaka iz Bugarske,Poljske,Rumunjske na izjave o spašavanju gladnih u svijetu.