Pretraga tekstova
Procjene pokazuju da bi izlaganje današnjeg gospodarstva EU globalnom zatopljenju od 3°C rezultiralo godišnjim gubitkom od najmanje 170 milijardi eura.
Europska komisija je usvojila novu Strategiju Unije za prilagodbu na klimatske promjene do 2050. godine, utvrđujući rješenja problema kojega su uzrokovali njezini negativni utjecaji.
"Iako EU čini sve što je u njenoj moći da ih ublaži, kako na domaćem, tako i na međunarodnom planu, moramo se pripremiti i za suočavanje s njihovim neizbježnim posljedicama", stoji u priopćenju EK.
Kako navode, smrtonosne vrućine i razorne suše, desetkovane šume i obale koje se suočavaju s porastom razine mora, već uzimaju danak u Europi i širom svijeta. Nadovezujući se na Strategiju prilagodbe klimatskim promjenama iz 2013. godine, cilj novih prijedloga je preusmjeriti fokus s razumijevanja problema na razvoj rješenja i prijeći s planiranja na provedbu.
"Pandemija Covid-19 snažno je podsjetila da nedovoljna priprema može imati strašne posljedice. Cjepivo protiv klimatske krize ne postoji, ali još uvijek se možemo boriti protiv nje i pripremiti za njene neizbježne učinke", upozorio je izvršni potpredsjednik EK za Zeleni plan, Frans Timmermans. Dodao je i da se negativni učinci već osjećaju unutar, ali i izvan EU.
Naime, ekonomski gubici povezani sa sve češćim ekstremnim vremenskim uvjetima u EU prosječno prelaze 12 milijardi eura godišnje. Procjene pokazuju da bi izlaganje današnjeg gospodarstva EU globalnom zatopljenju od 3°C rezultiralo godišnjim gubitkom od najmanje 170 milijardi eura.
Međutim, to ne utječe samo na gospodarstvo, već i na zdravlje i dobrobit Europljana, a najsmrtonosnija prirodna katastrofa 2019. u svijetu je bio toplinski val od kojeg je umrlo 2.500 ljudi.
"Nova strategija prilagodbe klimi priprema nas za ubrzavanje i intenziviranje priprema. Ako se pripremimo danas, još uvijek možemo sutra izgraditi klimatski otporan svijet", zaključio je Timmermans.
Tagovi
Frans Timmermans Strategija Klimatske promjene Europska komisija
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!