Preliminarne rezultate ankete koja bi trebala dati odgovore na pitanja koja su to najveća birokratska opterećenja ZPP-a zbog kojih su mjesecima trajali prosvjedi poljoprivrednika diljem EU, otkrila je Europska komisija.
Europska komisija predstavila je preliminarne rezultate ankete koja bi trebala dati odgovore na pitanja koja su to najveća birokratska opterećenja Zajedničke poljoprivredne politike, a zbog kojih su mjesecima trajali prosvjedi poljoprivrednika diljem EU.
Upitnik je bio dostupan na svim jezicima od 7. ožujka do 8. travnja, a pristiglo je gotovo 27.000 odgovora čija detaljna analiza slijedi u drugoj polovici godine.
Europska komisija otvorila online anketu o ZPP-u, recite im što vas smeta
Između ostalog, naveli su da su među ispitanicima 81% bili poljoprivrednici koji su podnijeli zahtjev za potporu, dok su ostatak oni koji nisu podnijeli (16%) ili je riječ o poljoprivrednim savjetnicima i drugim subjektima.
Od onih koji su odgovorili, 36% poljoprivrednika bilo je staro između 50 i 64 godine, a 48 posto između 30 i 49 godina. Gospodarstva manja od 5 hektara predstavljalo je 10% ispitanika, dok 39% radi na gospodarstvima od 5 do 50 ha.
Inače, kažu iz Komisije, prosječna veličina gospodarstva u Europskoj uniji je 17,4 hektara. Od vrsta proizvodnje kojom se bave, najzastupljeniji odgovori bili su žitarice i ostale ratarske kulture, zatim goveđe meso i mliječni proizvodi, vino i maslinovo ulje.
Anketa je otkrila da 33% ispitanika radi više od 6 dana svake godine na administrativnim poslovima povezanim sa zahtjevima za potporu. Za njih 24% to je 5 do 6 dana, a 1 do 4 radna dana za 38%. Istaknuto je i da čak 78 posto poljoprivrednika koji podnose zahtjev za potporu koristi neku vrstu vanjske pomoći za pripremu i podnošenje. Pomoć im pružaju udruge poljoprivrednika i zadruge u 36% slučajeva, privatne tvrtke poput konzultantskih kuća ili banaka (25%) ili javna tijela (18%).
Polovica ispitanika koji podnose zahtjeve za potporu navela je da ne koristi mobilne uređaje za izradu geo-tagiranih fotografija. Od 50% onih koji ih koriste u tu svrhu, polovica ima problema s njima, posebno zato što smatraju da oduzima puno vremena, da ih nije lako koristiti ili da im nedostaje povratna informacija o točnosti prikazane slike.
Što se tiče provjera na terenu u posljednje 3 godine, 36% farmi obuhvaćenih istraživanjem posjećeno je jednom, dok je 16% imalo najmanje 3 kontrole. Ovi posjeti također mogu uključivati inspekcije koje nisu povezane sa ZPP-om. Priprema i praćenje kontrola na licu mjesta zahtijevalo je između pola i jednog dana rada za 63% kontroliranih poljoprivrednika.
Podsjećaju i da je Komisija u svojim prijedlozima za ublažavanje strogih pravila, najavila da će pojednostaviti metodologiju za određene provjere, s ciljem smanjenja broja dolazaka poljoprivrednim gospodarstvima od strane nacionalnih uprava do 50 posto, a sve kako bi poljoprivrednici imali više vremena posvetiti se svom osnovnom poslu.
Prosvjedi urodili plodom, Europska komisija ublažava rigorozne mjere ZPP-a?
Sada slijede individualni razgovori s poljoprivrednicima i poljoprivrednim organizacijama, a što će biti dio detaljne analize koja će biti objavljena u jesen 2024.
Tagovi
Autorica
Makeba
prije 1 godinu
Eu poljoprivrednici se bore , naši samo kmeće i vesele kad im propadne susjed.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Razlike su muke hrvatskih poljoprivrednika i nekih drugih država EU ! Radi dvostruke evidencije zemlje , otima se zemlja fizičkim osobama ili šećemo po sudovima ! Režim u Zagrebu spriječio je uspostavu površinski većih OPG na bazi državne zemlje od 2001 , nisu potakli raspolaganje sa privatnom , otvorili su Hrvatsku iz država EU i drugih . Geotangirane fotografije za nas su još gore radi velikog broja parcela !U Hrvatskoj NEĆE biti promjena jer će vjerovatno većinu okupiti HDZ , a njihova POLJOPRIVREDNA politika i SDP je KATASTROFALNA !