Pretraga tekstova
Prijedlog novog EU zakona bit će predstavljen ovog tjedna. Protiv njega je 400.000 građana potpisalo peticiju. Što on donosi?
Prijedlog Europske komisije da se legaliziraju nove tehnologije za uređivanje gena u biljkama izazvao je brojne polemike, objavio je Politico. Bruxelles ulazi u završnicu uvođenja novog zakona kojem se protive aktivisti za zaštitu okoliša i mali poljoprivrednici, a predstavljen će biti ovaj tjedan.
Komisija smatra da vrlo restriktivna regulativa EU, koja prethodi novijim tehnologijama, predstavlja velike prepreke za uzgoj genetski modificiranih usjeva i omogućava zemljama EU da ih zabrane i nakon što se pokažu da su sigurni. Novi zakon ima za cilj smanjiti birokraticu i omogućiti lakši pristup tržištu za biljke uzgajane "novim genomskim tehnikama" (NGT), kao što je CRISPR-Cas9, koje ciljaju specifične gene bez nužnog uvođenja genetskog materijala izvan genofonda oplemenjivača.
Uređivanje genoma nije isto što i GMO: Uskoro ćemo jesti trešnje bez koštice, ukusniji špinat?
Multinacionalne kompanije, poput Bayera, Syngente i Corteve, nastupaju združeno i potpomažu donošenje ovakvog zakona. One već kontroliraju veliki dio sektora oplemenjivanja biljaka, kao i niz manjih tvrtki, znanstvenika i grupa poljoprivrednika kao što je Copa-Cogeca. Tvrde da EU riskira zaostati za ostatkom svijeta u korištenju novih usjeva s posebnim osobinama koje ih mogu učiniti hranljivijim, efikasnijim i bolje prilagođenim klimatskim promjenama.
Na drugoj strani su zelene političke stranke, grupe za zagovaranje zaštite okoliša, ekološki i mali poljoprivrednici i više od 400.000 građana EU koji su potpisali peticiju protiv deregulacije onoga što nazivaju "novim GMO". Ističu da će pravila dodatno pooštriti pritisak nekolicine multinacionalnih kompanija, omogućavajući im da traže patente za usjeve koji su mogli biti dobiveni konvencionalnim metodama uzgoja, uz prijetnju običnoj i ekološkoj proizvodnji. Također, ističu da ostaje pitanje sigurnosti ovako dobivenih proizvoda, jer NGT postoji nešto više od jednog desetljeća.
Prema nacrtu koji je procurio, zemlje EU više neće moći zabraniti ovakav uzgoj.
Zakon još više pojednostavljuje pravila za podgrupu NGT usjeva koji se smatraju ekvivalentnim onima koji su dobiveni tradicionalnim tehnikama oplemenjivanja. Na nove biljke se neće primjenjivati obaveza označavanja hrane kao GMO i neće biti predmet procjene rizika od strane regulatora sigurnosti hrane.
Komisija će predstaviti predloženi zakon kao dio najnovijeg paketa mjera u okviru Zelenog plana. To će uključivati novi zakon o zdravlju tla, zakonodavstvo o sjemenu i drugom biljnom i šumskom reproduktivnom materijalu te revizije aspekata otpada od hrane i tekstila u Okvirnoj direktivi EU o otpadu.
Tagovi
Novi zakon Uređenje gena u biljkama Genomska tehnika NGT tehnika Zakon o hrani Uređivanje gena Europska komisija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
KOd nas bi se reklo...."oko kere,pa na mala vrata"