Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ožegotine na plodovima
  • 11.07.2023. 07:30

Stiže toplinski val: Sačuvajte plodove voća i povrća od ožegotina

Najtopliji dio ljeta donosi probleme na koje su najosjetljiviji plodovi paprike, rajčice, lubenice, dinje, jabuke, kruške, breskve. Što je najbolja zaštita od sunca?

Foto: Depositphotos/alex862.yandex.ru
  • 8.810
  • 494
  • 0

Pred nama je toplinski val, vrijeme velike vrućine, suše i vrelog vjetra koji mogu uzrokovati štete na biljkama. Najveća je opasnost od opekotina izloženih dijelova. Često ožegotine možemo vidjeti na plodovima rajčice, paprike, jabuke, kruške, breskve, ali i lubenice, dinje, kupusa i drugih vrsta. Simptomi oštećenja mogu se javiti i na listovima, stablu, korijenovom vratu.

Vreli vjetar dovodi do dehidratacije listova koji se uvijaju, a plodovi ostaju nezaštićeni. Uz sušu, odnosno nedostatak vlage u tlu, propadaju cvjetovi, plodovi, najmlađi prirasti.

Ožegotine su rane na tkivu biljke i moguća vrata za nastanak infekcija.

Prepoznajte simptome

Gljivice, virusi, bakterije, drugi uzročnici bolesti, kukci i drugi štetnici nisu odgovorni za ovu pojavu. To je fiziološki poremećaj zbog prekomjernog izlaganja suncu. Obično se javlja u srpnju i kolovozu kada je najtoplije. Poput ljudi, i biljke izgore.

Simptomi se lako prepoznaju na dijelu ploda koji je okrenut prema suncu. Na plodu uočavamo mrlje koje su izgubile boju. Boja ploda potječe od likopena, karotenoida. U slučaju kada je plod ili njegova strana izložena visokoj temperaturi i insolaciji, dolazi do inhibicije procesa sinteze ovih tvari. Zbog toga nastaju svijetle, obezbojene, malo ulegnute mrlje. Takvi dijelovi su neukusni za jelo i skloni brzom propadanju.

Bolje spriječiti, nego liječiti

U spriječavanju nastanka ovog poremećaja veliku mjeru ima prevencija. Ključno je stvaranje sjene koja će smanjiti direktnu osunčanost. Osigurajte bolju pokrivenost listovima. Kod rajčice, paprike i patlidžana to ne znači da prestanete s uklanjanjem zaperaka, već da ne uklanjate listove koji imaju svoju funkciju.

Listovi imaju svoju svrhu (Foto: Depositphotos/jramosmi)

Za stvaranje sjene koriste se razne vrste mreža koje svojim tkanjem mogu propuštati više ili manje sučevih zraka. Dodatno, boja mreže može utjecati na obojenost, brzinu dozrijevanja i druge karakteristike.

Fotoselektivne mreže - od žute do ljubičaste - povećavaju produktivnost voćnjaka

Mrkva i kupus se jednostavno prekrivaju laganim mrežama, dok je za usjeve poput rajčice, paprike, patlidžana ili voća potrebna armatura koja podiže mrežu iznad biljaka, stabala. Prilikom prekrivanja ostavljaju se otvorene bočne strane, jer to pospješuje ventilaciju. Apsorbiraju toplinu i minimaliziraju zračenje u rasponu od 30 do 90 posto. Osiguravaju ujednačenu difuziju svjetlosti. Štite od oborine i vjetra.

Na tržištu se mogu pronaći sredstva koja smanjuju isparavanje i dehidrataciju biljaka. Nakon tretmana stvara se sloj koji odbija sunčeve zrake, štiti od vrelog vjetra. Istu ulogu ima zeolit, kaolinska glina, koji se otope u vodi i tretiraju se biljke. Ujedno ćete obaviti zaštitu od bolesti, štetnika i regulirati vlažnost. Tretman se ponavlja svakih deset dana.

A kako vi štitite biljke od ožegotina? U komentaru ispod teksta podijelite s nama svoja iskustva. 


Tagovi

Ožegotine od sunca Stvaranje sjene Mreže za sjenčenje Ožegotine na plodovima Mrlja na paprici Svijetle mrlje Sprženi plodovi Toplinski val Mrlja na rajčici


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

PODUZETNICI u djelatnosti proizvodnje vina prošle su godine ostvarili neto dobit od 5.7 milijuna eura, što je na godišnjoj razini porast za 141.6 posto, pokazuje analiza koju je danas objavila Financijska agencija (Fina). Prema podacima iz... Više [+]