Pretraga tekstova
Njemački su poljoprivrednici i ovoga siječnja izašli na ulice i poslali snažnu poruku.
Deset godina u Njemačkoj postoji pokret poljoprivrednika, što konvencionalnih, što ekoloških, od ratara do stočara, proizvođača hrane, koji istovremeno okuplja i aktiviste za zaštitu prirode, okoliša i prava životinja - preko 50 organizacija. Svakoga siječnja, netom pred veliki berlinski sajam, Zeleni tjedan, oni pod motom "Siti smo svega!" zajedno izlaze na ulice kako bi upozorili na aktualne probleme.
A što vide kao najveće? Masovnu industrijsku poljoprivredu i proizvodnju hrane, neuspjelu agrarnu reformu EU-a, sporazum sa zemljama Mercosura. Bore se za postupno ukidanje pesticida, zaustavljanje genetskog inženjeringa, očuvanje okoliša, dobrobit životinja i kvalitetnu hranu koju su proizveli mali poljoprivrednici.
Tako su i protekle subote održali svoju godišnju demonstraciju, trubeći s 30-ak traktora ispred zgrade Savezne njemačke vlade te ispred sjedišta CDU-a.
Zbog pandemije i epidemioloških mjera koje su u toj zemlji posebno rigorozne, ove je godine bilo puno manje sudionika nego prošlih. Naime, nekada je demonstracijama prisustvovalo nekoliko desetaka tisuća sudionika, a ove tek oko 150 njih te 30-ak traktora.
Ali, organizatori su se dosjetili na koji način 'okupiti' ostale, koji nisu mogli doći u Berlin. Tako su prikupili preko 10.000 otisaka stopala onih koji bi inače sudjelovali na prosvjedu.
"Unatoč pandemiji, pokazali smo da su promjene u poljoprivredi važnije nego ikada", poručili su organizatori posebno naglasivši probleme koje je uzrokovao koronavirus. "Na primjeru Tönniesa vidimo kako industrija generira ogromnu dobit na štetu ljudi, životinja i prirode. To nas ljuti!", kategorični su.
Dakle, njemački se mali poljoprivrednici bore zajedno s udrugama za zaštitu prirode, životinja i okoliša jer su shvatili da se samo zajedničkim snagama mogu izboriti za svoja prava.
Vrlo su kritični prema kriterijima Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP). "Svake godine EU preko ZPP-a ulaže 60 milijardi eura. Četiri petine tog iznosa su izravna plaćanja od kojih najveći dio odlazi velikim vlasnicima zemljišta", upozoravaju navodeći kako takvi po hektaru dobiju oko 300 eura, bez obzira prakticiraju li na njima održivu poljoprivredu ili ne. Kažu, novac bi se trebao koristiti za nagrađivanje održivih tvrtki.
"Budućnost je u farmerima koji se dobro brinu o životinjama, koji oživljavaju ruralna područja i pomažu u zaštiti okoliša i klime. Javni novac za javne usluge - to mora biti vodilja predstojeće reforme ZPP-a", poručuju.
Ovaj pokret ima velika očekivanja od izborne godine u Njemačkoj.
Fotoprilog
Tagovi
Pokret Mali farmeri Aktivizam Berlin Zeleni tjedan Siti smo svega
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?
Đuro Japaric
prije 4 godine
Odakle im pravo da su protiv ZPP ? Što će reći HPK i Marijana Petir , braniteljoi ZPP ! Da , ja zagovaram HRVATSKU AGRARRNU REFORMU , koja podrazumijeva i okrupnjavanje parcela , jer veliki broj malih parcela može krava prepišati koliko su uske ! USITNJAVANJE u ovoj kvazi državici i povećanje broja vlasnika zemljišta omogućava Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , članak 1 toga SMEĆA , te BEOGRADSKI Zakon o nasljeđivanju !
Maja Celing Celić
prije 4 godine
Da, Marta, sve ovisi o nama, potrošačima.
Marta Radić
prije 4 godine
Jedni zagovaraju tezu okrupnjavanja polj.zemljišta , a drugi usitnjavanje , jedni su za čišći okoliš , te zdravestveno ispravniju hranu , drugi su za inžinjering u cijeloj poljoprivredi i tako u nedogled. Mišljenja sam , da će smjer odrrditi u prvom redu potrošači , a oni bih trebali kupovati isključivo od provjerenih poljoprivrednika i lanaca opskrbe. Svima nam je u cilju konzumirati zdraviju hranu i imati čišči okoliš. Jer proizvoditi će se ono što će se trošiti.