Pretraga tekstova
Tvrtka sa sjedištem u Berlinu razvila je sustav vertikalnog uzgoja bilja. Njihovo se povrće može kupiti u 10 zemalja svijeta, plan im je proširiti svoju mrežu uzgoja u Europi, Sjevernoj Americi i Aziji i to za deset puta.
Sigurnost hrane pod posebnim je povećalom nakon širenja virusa SARS-CoV-2, a sve se više govori o samodostatnosti u poljoprivrednim proizvodima što potiče inovatore i ulagače na nova rješenja u proizvodnji. Bez obzira na koronu, popularnost vertikalnih farmi godinama raste, a vjerujemo da će se uzlazni trend nastaviti posebno nakon kritične 2020.
Dokaz tome je njemačka startup tvrtka Infarm koja se bavi urbanom poljoprivredom te je razvila tehnologiju vertikalne proizvodnje, a od investitora su prikupili 170 milijuna dolara za daljnji razvoj. Cilj im je u sljedećih pet godina proširiti svoju mrežu uzgoja u Europi, Sjevernoj Americi i Aziji i to za deset puta, navodi reuters.
Ova tvrtka sjedište ima u Berlinu, a osnovali su je 2013. godine Osnat Michaeli i braća Erez i Guy Galonska. Njihove modularne farme smještene su na raznim lokacijama u gradu, a proizvodi se mogu naći u trgovinama hranom, restoranima, trgovačkim centrima pa čak i školama - blizu samih potrošača čime smanjuju negativan utjecaj na okoliš.
Povrće koje uzgajaju pakiraju svježe, skupa s korijenom umočenim u otopinu koja ga održava u takvom stanju i na taj mu način produžuju vijek trajanja. Ističu kako u proizvodnji ne koriste pesticide, a pored toga, upotrebljavaju 75% manje gnojiva i 95% manje vode.
Je li vertikalni uzgoj odgovor na zdraviju i kvalitetniju hranu?
Negativan utjecaj na okoliš smanjili su i tako što su dizajnirali sustav upravljanja pa proizvodnju nadziru i kontroliraju iz clouda (oblaka), središnjeg centra Infarma, što ovu tvrtku bitno razlikuje od konkurencije.
Planiraju proširiti područje uzgoja na 465.000 m2 do 2025. godine, u odnosu na sadašnjih 46.500 m2. Trenutno proizvode u 10 zemalja, a bave se uzgojem gljiva, rajčica, jagoda, salate i začinskog bilja.
"Ova investicija pomoći će nam da napravimo globalni iskorak i u konačnici promijenimo način na koji se ljudi hrane i razmišljaju o hrani“, rekao je Erez Galonska, suosnivač i izvršni direktor Infarma. Kazao je i da njegova tvrtka planira ostvariti dobit do 2023. godine.
Iz tvrtke su poručili da u ovom, već trećem krugu ulaganja, očekuju da će prikupiti 200 milijuna dolara. Do sada su ukupno pribavili 300 mil.$.
Infarm je do sada sklopio ugovore vrijedne ukupno 400 milijuna dolara, a kako bi opskrbio hranom velike trgovce kao što su njemački Aldi Sued, Marks i Spencer MKS.L u Britaniji i Kroger KR.N u Sjedinjenim Američkim Državama.
Tagovi
Infarm Urbana farma Vertikalna proizvodnja Investicija Investitori Povrće s korijenom
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom