Hrvatskim proizvođačima treba pomoć da održe proizvodnju i plasiraju proizvod na tržište jer bi se zbog prevelikog uvoza i dampinških cijena mogli stvoriti ogromni viškovi, a njihova opstojnost doći u pitanje, upozorila je predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu.
Koje će hitne i interventne mjere Vlada poduzeti kako bi se hrvatska poljoprivreda održala i osnažila kao strateška gospodarska grana, domaći poljoprivredni proizvod bolje pozicionirao na tržištu a nelojalna konkurencija i nepoštene trgovačke prakse suzbile u korijenu, pitanje je koje je premijeru Andreju Plenkoviću uputila zastupnica Hrvatskog sabora i predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir.
"Stanje na tržištu i u trgovinama toliko je alarmantno da iziskuje hitnu reakciju i intervenciju Vlade kako bi se pomoglo hrvatskim proizvođačima da održe vlastitu proizvodnju i uspiju na tržište plasirati svoj proizvod jer bi se u suprotnom moglo dogoditi da se zbog prevelikog uvoza i dampinških cijena stvore ogromni tržišni viškovi domaćih proizvoda, čime će se u pitanje dovesti sva ulaganja i potpore hrvatskim poljoprivrednicima koji mukotrpno rade, bore se, proizvode, a u konačnici svoju robu nemaju kome prodati“, upozorila je Petir.
Na navedeno zastupničko pitanje, Vlada RH podsjetila je da su od početka izbijanja pandemije nizom hitnih interventnih mjera i aktivnosti doprinijeli normalizaciji stanja na tržištu.
"Programom potpore primarnim poljoprivrednim proizvođačima u sektoru biljne proizvodnje i stočarstvu u 2020., doneseno je i provedeno devet mjera namijenjenih malim poljoprivrednim gospodarstvima za održavanje postojeće razine i povećanja proizvodnje.
Vučković: Hrvatskoj nisu smanjena EU sredstva za poljoprivredu, ona iznose 3,4 milijarde eura
Usvojena je i mjera za interventni otkup viškova u ratarsko i stočarskoj proizvodnji, voćarstvu i povrćarstvu te otkup viškova druhih proizvoda od potencijalno ugrođenih proizvođača", stoji u odgovoru kojeg potpisuje premijer. Također, u sklopu Nacionalnog programa pomoći vinarima, uvedene su dvije privremene i izvanredne mjere.
U razdoblju do siječnja do svibnja 2020. godine, vanjskotrgovinskom razmijenom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda RH, smanjen je deficit za 77,6 milijuna eura, odnosno za 14,6% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
"Također su u pripremi izmjene i dopune Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, kojima će se proširiti obuhvat proizvoda i obveznika Zakona, te popis nepoštenih praksi u cilju osiguravanja učinkovitijeg postupanja i suzbijanja", dio je odgovora koje u cijelosti možete pročitati u dokumentu ispod teksta.
Napomenuli su i da nizom zakonskih i podzakonskih akata te programa potpore, nastavljaju provoditi dugoročnu i odgovornu politiku u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
Koje će mjere uhljebica HDZ , u Brislu , a sada u Zagrebu , poduzeti za promjene u hrvatskoj poljoprivredi ! Pravo predlagati zakone ima svaki zastupnik a to znači i uhljebica HDZ ! Pa uhljebice predloži novi ZAKON O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU !