Pretraga tekstova
U nekim dijelovima Hrvatske, osobito u ruralnim krajevima, Pepelnica je bila povezana s običajima vezanim uz poljoprivredu i vjerovalo se da pepeo blagoslovljen na Čistu srijedu ima zaštitnu moć.
Kakva Pepelnica takva cijela Korizma. Nema zime bez Korizme. Čista Srida - da se čiste criva. Čistu Sridu, Veliki Petak i Badnjak poste i vojnici.
Pučke su to izreke vezane uz današnji blagdan Pepelnice kojom katolički vjernici započinju pripravu za Uskrs, najveći kršćanski blagdan.
Pepelnica ili Čista srijeda označava početak razdoblja od 40 dana (ne računajući nedjelje) posta, molitve i pokore.
Na današnjim svetim misama, svećenici drže obred pepeljenja - vjernicima se posipa pepeo po glavi ili crta križ na čelu, izgovarajući riječi "Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti."
Taj se pepeo obično dobiva od spaljenih blagoslovljenih maslinovih grančica s prošlogodišnje Cvjetnice i kako izreka i kaže, simbolizira prolaznost života, pokoru i potrebu za obraćenjem.
Dan je to kada katolici prakticiraju strogi post i nemrs te se kroz korizmeno vrijeme odriču nekih užitaka ili se dodatno posvećuju dobrim djelima, molitvi i sudjelovanju u pobožnostima poput križnog puta.
Prema narodnoj predaji, u nekim dijelovima Hrvatske, osobito u ruralnim krajevima, Pepelnica je bila povezana s običajima vezanim uz poljoprivredu i vjerovalo se da pepeo blagoslovljen na Čistu srijedu ima zaštitnu moć.
Seljaci su stoga znali posipati pepeo po štalama i stoci kako bi ih zaštitili od bolesti i osigurali plodnu i zdravu godinu. Također, u nekim se krajevima prosipao na oranice ili vrtove kako bi zemlja bila plodna i dala dobar urod. Povezivalo se to s korizmenim simbolom poniznosti i prolaznosti, ali i s prirodnim svojstvima pepela kao gnojiva.
Na ovaj blagdan su se obično i izbjegavali teški poljoprivredni poslovi jer se vjerovalo da to donosi nesreću ili loš urod pa se dan provodio u molitvi i tišini.
Inače, osim izreke da će nam vrijeme kakvo bude na Pepelnicu (koja je ove godine tek u ožujku), biti i tijekom čitave korizme,, naši stari imali su za ovaj mjesec brojna vjerovanja.
Među njima su bakine uzajmenice. Kako je zapisao Ante Čelan Gaganić, prema legendi, to je prvih desetak dana mjeseca ožujka, koje je prevrtljiva i osvetoljubljiva veljača uzajmila od ožujka da bi kišom i nevremenom kaznila babu jer je dolaskom ljepših dana izvela kozliće na pašu i rugala se veljači kako je njezina hirovita vladavina nepovratno prošla.
Mjesec je ovo kojeg prati glas "lašca" jer "u ožujku vjere nije, ni kada plače ni kada se smije." Ili, jasnije, kišni ožujak - mršava ljetina.
Pučani su govorili ako je ožujak topao, u travnju ćeš navući rukavice te ako je u ožujku zemlja previše pîla, bude po ljetu toliko manje dobila.
Uz njega se vežu i tri bure: 7., 17. i 27. ožujka. Ako se ne ispušu tada, hoće o svetom Petru (29. lipnja.), sv. Iliji (20. srpnja) i o Velikoj Gospi (15. kolovoza).
Tagovi
Pepelnica Čista srijeda Korizma Posipanje pepelom Priprava za Uskrs
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/