Pretraga tekstova
Za ljetni rok na FAZOS-u predviđeno je 275, a na Agronomski 430 redovitih studenata.
Idući tjedan, točnije od 22. do 26. srpnja počinju upisi na preddiplomske sveučilišne studije na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti (FAZOS) i Agronomskom fakultetu Zagreb.
Ove će godine budući brucoši FAZOS-a moći upisati smjerove Agroekonomike, Bilinogojstva, Hortikulture, Mehanizacije i Zootehnike, a na Agronomskom osim navedenih i Ekološku poljoprivredu, Fitomedicinu i Krajobraznu arhitekturu.
Za ljetni rok na osječkom fakultetu predviđeno je 55 redovnih mjesta po smjeru odnosno 275 studenata ukupno, dok je upisna kvota za izvanredne 20 tj. četiri za svaki smjer.
Kako stoji na službenoj web stranici, izvanredni studenti studij upisuju i studiraju uz plaćanje pune participacije u iznosu od 7.370 kn, a strani državljani plaćaju godišnju školarinu 21.000 kn.
S druge strane, zagrebački fakultet nudi mogućnost samo redovitog studiranja, a ukupno se može upisati 430 ljudi.
Uvriježeno je mišljenje kako ove fakultete upisuju samo oni koji imaju zemlji i na kojoj nakon završetka studija mogu primjenjivati nova znanja, međutim u ovom velikom izboru smjerova svoj životni poziv mogu pronaći i oni drugi.
Slavonskim će budućim brucošima veliki poticaj u odluci zasigurno biti i jednokratna stipendija u iznosu od 10 tisuća kuna godišnje po studentu koja se osigurava iz Državnog proračuna, a koja se može dobiti na 2. i 3. godini preddiplomskog i 1. i 2. diplomskog smjera.
10 tisuća kuna stipendije za studente Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek
Napomenimo za kraj, upisi na FAZOS-u su od 9:00 do 14:00 sati u prostorima Fakulteta, Vladimira Preloga 1, 31000 Osijek, dok se na Agronomskom odvijaju online putem.
Tagovi
Upisi na fakultet FAZOS Agronomski fakultet Stipendija Studij Brucoši
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/