Pretraga tekstova
Ovi kukci su predatori te love štetnike koji oštećuju plodove, sjeme i lišće
Mravi mogu biti učinkovitiji od pesticida koje poljoprivrednici koriste u proizvodnji hrane, pokazalo je novo istraživanje. U odnosu na kemijska sredstva, bolji su u suzbijanju štetnika, manje oštećuju biljke te povećavaju prinose usjeva. Ovi kukci su predatori te love štetnike koji oštećuju plodove, sjeme i lišće što, kako znamo, dovodi do pada prinosa.
Stručnjaci su promatrali 17 usjeva, uključujući citruse, jabuke, mango i soju u nekoliko zemalja, uključujući SAD, Australiju, Veliku Britaniju i Brazil. "Uz pravilno upravljanje, mravi mogu biti korisna kontrola štetnika i vremenom povećati prinos. Neke vrste imaju sličnu ili veću učinkovitost od pesticida, uz nižu cijenu", napisali su istraživači u radu objavljenom u Proceedings of Royal Society B.
Promatrali su 26 vrsta od kojih većina obitava na drvetu, a gnijezde se na biljkama ili tlu. Otkriveno je da se mravi najbolje snalaze u sustavima kao što je agrošumarstvo te u usjevima koji se uzgajaju u sjeni.
The effects of ants on #pest control: a meta-analysis #EvidenceSynthesis #ProcB #OpenAccess https://t.co/1UVmVfrrIy @dieguitoanjos #Ecology #ISME18 #ESA2022
— Royal Society Publishing (@RSocPublishing) August 18, 2022
No, njihova uloga još uvijek nije u potpunosti razjašnjena jer oni mogu biti i veliki problem. Znamo da mravi na svojevrstan način uzgajaju druge insekte kao što su lisne uši, bijele mušice i brašnaste stjenice, a zbog takozvane medne rose koju oni proizvode. Istraživači tvrde da bi se ova praksa mogla spriječiti kada bi se mravima osigurala alternativa izvoru šećera na tlu.
Rad je promatrao većinu vrsta insekata koji se diljem svijeta smatraju štetnicima. Podaci su došli iz studija koje su uspoređivale skupine biljaka s mravima naspram onih s kojih su uklonjeni (mehanički ili kemijski), što ukazuje da su upravo mravi odgovorni za promatrane promjene.
Uzgajivači agruma u Kini stoljećima su koristili mrave u uzgoju, a ti su se kukci također koristili za kontrolu šumskih štetnika u Kanadi, kakaovca u Gani te usjeva u Nigeriji.
Postoji najmanje 14.000 poznatih vrsta mrava, a mnoge će vjerojatno ostati nepoznate. Na Zemlji ih je više nego bilo kojih drugih kukaca te čine polovicu biomase ukupnog broja insekata.
Ipak, zaključuje se da je potrebno puno više promatranja, vremena i opreza, a da bi se mravi mogli koristiti u uzgoju bilja.
Tagovi
Mravi u poljoprivredi Biološka kontrola Korist mrava Predatori
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊