Pretraga tekstova
Novo istraživanje otkrilo je da je glavni uzrok pada na području SAD-a povećana upotreba neonikotinoidi insekticida.
Biološka raznolikost ptica u Sjedinjenim Državama sve više opada, a ukupna populacija smanjila se za 29% od 1970., dok su se pašnjaci smanjili za čak alarmantnih 53%, podaci su to nove studije sa Sveučilišta u Illinoisu.
Razloga za smanjenje ima puno, od pojačane poljoprivredne proizvodnje, upotreba pesticida do pretvorbe travnjaka u poljoprivredna zemljišta i onog najupečatljivijeg, klimatskih promjena. Novo istraživanje otkrilo je da je glavni uzrok pada na području SAD-a povećana upotreba neonikotinoidnih insekticida.
Zagrijavanje voda prijeti opstanku brojnih ribljih vrsta o kojima čovjek ovisi
"Ovo istraživanje je prvo takvo na nacionalnoj razini, a koristili smo podatke o stotinama vrsta ptica. Također, pokazalo se da ova tvar ima negativan utjecaj i na travnjake. Ptice imaju ključno mjesto u ekosustavu širom svijeta, a njihovo smanjenje rezultira rastom populacije štetnika, a onda i većom potrebom za korištenje pesticida“, kaže Madhu Khanna profesorica sa Sveučilišta.
Khanna i koautori Yijia Li, studentica poslijediplomskog studija te Ruiqing Miao, docent na Sveučilištu Auburn, analizirali su populacije ptica od 2008. do 2014.godine. Otkrili su da je porast količine od 100 kg neonikotinoida po okrugu rezultiralo smanjenjem pašnjaka za 2,2% i ptica za 1,6%.
Sveobuhvatna baza podataka s oko 3.000 ptičjih ruta po SAD-u pokazala je kako i drugi pesticidi imaju efekt na opadanje populacije, ali ne tako kao ovaj čija upotreba unazad par godina sve više raste, navodi sciencedaily.
"Neonikotinoidi su znatno toksičniji od ostalih i duže se zadržavaju u tlu i okolišu", napominju istraživači.
Projekt je podržan od strane Hatch sredstava iz američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA), Nacionalnog instituta za hranu i poljoprivredu (NIFA).
Tagovi
Studija Ptice Opadanje populacije Neonikotinoidi Travnjaci
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nai... Više [+]
Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nairobija teško je opisati. Promet se događa nekako, Britanci su zaslužni što voze ‘krivom’ stranom.
Sigurnost na pijaci jednaka je higijenskim uvjetima, pojedinci nisu sretni da ih snimamo, ako za to nisu honorirani. Ulice su pune žicara, starih i mladih.
Više je zebri oko prijestolnice, nego na ovdašnjem asfaltu. Brojni preživljavaju na ulicama, tražeći način zaraditi koji šiling (1Eur je cca 150 šilinga). Kako je tek u ruralnim krajevima?
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je! Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je!
Željka Rački-Kristić
prije 2 tjedna
Molim provjeru činjenicu na licu mjesta jer priča se. Je li zbilja Katolička crkva u Keniji zamijenila misno vino? Više [+] https://www.index.hr/magazin/clanak/crkva-u-keniji-zamijenila-misno-vino-jer-se-staro-prodaje-po-barovima/2718719.aspx