Pretraga tekstova
Očekuje se visok prinos kukuruza u Europi. Manje su zalihe soje. Rusi opet dominiraju prodajom pšenice Egiptu.
Varljivo svjetsko tržište nastavlja utjecati na cijene žitarica i uljarica. Ovaj tjedan je obilježio pad koji je najviše bio uzrokovan slabijom potražnjom. Sukob na Bliskom Istoku je donio zabrinutost i porast cijene nafte.
No, cijene pšenice na pariškom Matif-u su u petak u 13.30 h porasle na 236,25 eura/t za prosinačke ugovore. Nešto je bio blaži trend rasta za kukuruz pa je za tonu trebalo izdvojiti 201,50 eura. Za uljanu repicu je porasla za više od dva posto i iznosila je 424,50 eura/t.
Cijena pšenice na pariškoj burzi:
Na CBoT-u (Chicago) cijena pšenice je porasla na 199,43 eura/t., a kukuruza na 185,45 eura/t. Rasla je i za soju na 450,16 eura/t.
Trend rasta je bio potaknut i posljednjim izvješćem američkog ministarstva poljoprivrede (USDA). Pšenica i kukuruz su ispunili očekivanja analitičara, ali su globalne zalihe soje značajno smanjene u odnosu na rujan.
Očekuje se manja ponuda i potrošnja te pad trgovine, kao i manje zalihe pšenice za 2023/24. Globalna potrošnja ove žitarice je smanjena na 792,9 milijuna tona, što je uzrokovano padom potrošnje u Rusiji i Kazahstanu. Smanjeno je i svjetsko trgovanje na 206,3 milijuna tona.
Cijena kukuruza na pariškoj burzi:
Izvoz iz Rusije je procijenjen na 50 milijuna tona što je više od prošlog mjeseca, dok je iz Ukrajine nepromijenjen.
Kretanje cijena žitarica i uljarica na svjetskim burzama pratite na Baze podataka > Tržište
Na europskom tržištu berba kukuruza i visoki prinosi djeluju opterećujuće na tržište. Europska komisija je u svom izvješću najavila veće prinose. Pšenica je na ovom tržištu pod jakom konkurencijom one koja dolazi preko Crnog mora, dok Rusija ima primat na otvorenim tenderima u Egiptu. Prodali su po nešto nižoj cijeni od granične 300.000 t pšenice na egipatsko tržište, a slijede ih Rumunjska s 120.000 t i Bugarska s 50.000 t pšenice.
Tagovi
MATIF CBoT Cijene žitrica Cijena pšenice Cijena kukuruza Cijena uljane repice Cijena soje Tržište žitarica Tržište uljarica
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je danas u Zagrebu obilježila 15 godina rada. “Ministarstsvo je srce, a agencija je krvotok sustava”, slikovito je ministar Josip Dabro opisao ovisnost dvaju institucija. “N... Više [+]
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je danas u Zagrebu obilježila 15 godina rada. “Ministarstsvo je srce, a agencija je krvotok sustava”, slikovito je ministar Josip Dabro opisao ovisnost dvaju institucija.
“Novi je ravnatelj čovjek s terena, što je važno jer smo svi mi ovdje radi naših OPGova. Tražim od njega i od vas da maksimalno administrativno rasteretimo našeg poljoprivrednika”, naglasio je ministar poljoprivrede i dodao da se odluke ne smiju donositi na način da se bježi od odgovornosti, već moramo ići na ruku poljoprivrednika.
“Živimo u izazovnim vremenima, ali naši su poljoprivrenici žilavi, branili su državu i hrane nas svaki dan. Ti ljudi zaslužuju više. Idemo svi na teren, idemo stvarati jaču, zdraviju i uspješniju poljoprivredu”, rekao je ministar
Jedan o senatora APPRRR Saša Bukovac iznio je podatke od 2009. i početaka rada, od tadašnjih 176 zaposlenika, do današnjih 841, u 21 županijska podružnica i 4 ispostave - Korčula, Metkovic, Senj i Đakovo.
Od desetina miljuna EURa kroz IPARD do današnjih EAFRD potpora i milijardi eura.
“Kao Hrvatska u EU smo prosjeku isplate potpora, daleko od toga da smo najgori, kako neki mediji maliciozno žele prikazati.”, rekao je Bukovac.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje