Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sporazum EU-Mercosur
  • 10.01.2025. 15:00

Kolike su farme u zemljama Mercosura i imaju li EU poljoprivrednici šanse protiv njih?

Veličina farmi u Južnoj Americi ključan je faktor u raspravi o konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje u zemljama Mercosura u odnosu na Europu

Foto: Depositphotos/rochariberio
  • 2.950
  • 182
  • 0

Europska unija i četiri zemlje Mercosura – Argentina, Brazil, Paragvaj i Urugvaj, postigle su dogovor o povijesnom trgovinskom sporazumu, što je glavna vijest poljoprivrednih portala s obje strane Atlantika u posljednjih mjesec dana. 

Najveći protivnici ovog sporazuma, potpisanog 6. prosinca 2024., su Francuska i Poljska, koje strahuju od nelojalne konkurencije za europske poljoprivrednike, a protivljenje su izrazile i Austrija, Nizozemska te Irska.

Francuski poljoprivrednici i dalje protiv EU-Mercosur sporazuma: Ne možemo dopustiti da nas uvoz uništi

Usporedili smo podatke koje je prenio Farmer, o veličini farmi, strukturi zemljišta i dominaciji velikih posjeda u Argentini, Brazilu, Paragvaju, Urugvaju, te analizirali sličnosti i razlike u odnosu na Europsku uniju, posebice u pogledu malih obiteljskih gospodarstava, koncentracije zemljišta i uloga poljoprivrednika u svakom od ovih zemalja.

Argentina: Dominacija ogromnih posjeda  

Argentina prednjači u regiji Mercosur po prosječnoj veličini zemljišta, koja iznosi 620 hektara prema podacima FAOSTAT-a iz 2018. godine. Oko 65% površina zauzimaju velika imanja (latifundije) veća od 2.500 ha, dok 849 posjeda prelazi 20 tisuća. 

Iako dominiraju veliki posjedi, manja obiteljska gospodarstva (parcele od 5 do 25 hektara) čine trećinu svih poljoprivrednih jedinica, smanjujući prosjek na "samo" 620 ha. Soja je najzastupljenija kultura, dok žitarice (kukuruz, pšenica, pivarski ječam) dolaze na drugom i trećem mjestu. 

Prema izvješću OECD-a (2019.), gospodarstva specijalizirana za žitarice obuhvaćaju prosječno 2.000 ha, dok su voćarska i povrtlarska proizvodnja obično manjih razmjera.

Usporedbe radi, prema izvješću Eurostata, farme u EU-u raznolike su po veličini, vrsti uzgoja i klimatskim uvjetima. U 2020. godini bilo je 9,1 milijun poljoprivrednih gospodarstava, od kojih najviše u Rumunjskoj (2,9 milijuna; 31%). Obiteljska gospodarstva čine 93 posto svih farmi, dok su neobiteljska gospodarstva značajna u Francuskoj (42 %) i Estoniji (34 %).  

Brazil: Velike farme i pokret bezemljaša

U Brazilu prosječna veličina posjeda iznosi 69 hektara prema popisu iz 2017. godine, no raspodjela zemljišta je nerazmjerna. Manja gospodarstva, do 100 hektara, čine 91% svih jedinica, ali zauzimaju samo petinu obradive površine, dok velika imanja, veća od sto hektara, čine samo 1%, ali pokrivaju gotovo polovicu zemlje.

Polje soje u Brazilu (Foto: Shutterstock/Kelvin H. Haboski)

Ondje se također javlja fenomen "gospodarstava bez zemlje", gdje pokret bezemljaša (osnovan 1984.) traži redistribuciju zemljišta malim proizvođačima. Poznata je ova zemlja i po proizvodnji soje (GMO), krčenju šuma i govedini. 

U EU-u, većina farmi je manja od 5 hektara, čineći gotovo dvije trećine svih farmi, dok 7,5% farmi ima 50 ha ili više i obrađuje dvije trećine poljoprivrednih površina. Primjerice u Rumunjskoj, 93% farmi bilo je manje od 5 ha, dok 0,9 % farmi od 50 ha ili više obrađuje 54% zemljišta.

Paragvaj i Urugvaj: OPG-ovi u sjeni agrobiznisa

Paragvaj i Urugvaj imaju sličnu strukturu zemljišta. Prema FAOSTAT-u, prosječna veličina imanja u Paragvaju iznosi 104 hektara (2022.), dok je u Urugvaju 365 ha (2011.). U Paragvaju, 91% poljoprivrednika posjeduje manje parcele (1–50 ha) koje zauzimaju samo 6% zemljišta, dok velike jedinice usmjerene na soju i stočarstvo pokrivaju preostalih 94. 

Mali ruralni proizvođači u Paragvaju koriste samo 6% poljoprivrednog zemljišta, dok preostalih 94  zauzimaju velika poljoprivredna poduzeća koja se uglavnom bave proizvodnjom soje i govedine, a više od 600 farmi koristi zemljište veće od 10 tisuća hektara.

S druge strane u susjednom Urugvaju, 62% farmi čine obiteljska gospodarstva koja zauzimaju sedminu ukupne površine, dok preostalih 38% pripada velikim komercijalnim proizvođačima.

Ove brojke potječu iz izvješća "Klimatski pametna poljoprivreda u Urugvaju" koje je 2015. objavila Svjetska banka. Već tada uočena je tendencija dinamičnog povećanja prosječne površine gospodarstva (porast od 27% tijekom 15 godina) uz istodobni pad broja gospodarstava od 12 posto u istom razdoblju, što dokazuje povećanje koncentracija zemlje u rukama velikih farmi. Obje zemlje bave se mahom proizvodnjom soje i govedine. 

Stočarstvo kao grana prevladava i u Urugvaju (Foto: Shutterstock/Ruslana Iurchenko)

Dodajmo i da Bolivija, koja se pridružila Mercosuru 8. srpnja 2024., ima prosječnu veličinu farme od 40 hektara prema FAOSTAT-u iz 2013. godine, ali je dugi niz godina na vrhu ljestvice najsiromašnijih zemalja Južne Amerike.

Smanjenje broja farmi u EU

U EU, pak, između 2005. i 2020. godine, broj farmi se smanjio za 37%, uz gubitak 5,3 milijuna farmi, pri čemu su najveći gubici zabilježeni u Rumunjskoj, Poljskoj i Italiji. 

Dotakli smo se, dakle, tek veličina farmi, dok je ogroman problem - na što europski poljoprivrednici posebno upozoravaju, činjenica da Južna Amerika nema rigorozna pravila proizvodnje koja štite okoliš pa se sva kod nas zabranjena zaštitna sredstva, kod njih koriste legalno. 


Tagovi

Eu-Mercosur Argentina Brazil Urugvaj Paragvaj Trgovinski sporazum


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Cvjetni prah, poznat kao polen ili peludna zrnca, jedinstveni je dar prirode! ✔ Sadrži optimalno uravnotežen omjer vrijednih prirodnih sastojaka neophodnih za dobro zdravlje i vitalnost te ga s pravom nazivamo ‘super hranom’. Pčelinji polen... Više [+]