Transport Crnim morem prekinut je prije tjedan dana. Za izvoz su onesposobljene i neke luke na Dunavu. Ukrajina traži jačanje staza solidarnsoti, a Rusija Africi planira u potpunosti nadomiriti ukrajinske žitarice.
Nakon što je Rusija prekinula crnomorski sporazum o transportu žitarica iz Ukrajine, 17. srpnja, krenula je s napadima na ukrajinske luke. U nedjelju je granatirana ona u Odesi gdje je uništeno više od 66.000 tona žitarica. Osim toga, u ponedjeljak, u zoru, napali su i luke na rijeci Dunav, uz samu granicu s Rumunjskom, gdje je također uništena skladišna infrastruktura. Zbog toga se gotovo 30 brodova usidrilo u blizini ključnog lučkog terminala Izmail, piše Reuters.
Navode kako osiguravajuće kuće razmatraju hoće li pružati zaštitu za luke na Dunavu.
A ta je ruta, kao i cestovni te željeznički pravci od Ukrajine do Poljske, Rumunjske i drugih susjednih zemalja, razvijena kao alternativni put, od početka ruske invazije. U proteklih godinu dana je rijekom izvezeno dva milijuna tona žitarica, odnosno u 2022. godini 600.000 tona. Međutim, ti se putevi mogu iskoristiti za transport samo dijela onoga što Ukrajina treba izvesti, a pritom je takav prijevoz logistički skuplji u odnosu crnomorski.
Stoga je Sindikat ukrajinskih trgovaca žitom UGA apelirao na Europsku uniju da poveća kapacitet takozvanih staza solidarnosti. Iznoseći prijedloge na svojoj web stranici, poručuju da on treba porasti za 1-1,5 milijuna tona mjesečno. Također smatraju da bi europski prijevoznici i luke uključene u ovaj tranzit trebale dobiti djelomičnu kompenzaciju od Komisije u obliku subvencija.
"To će dovesti do značajnog smanjenja troškova prijevoza žitarica i omogućit će ukrajinskim poljoprivrednicima da izvezu višak, bez gubitaka u zemlje koje ih trebaju te tako stabilizirati globalnu prehrambenu sigurnost", priopćili su.
Dodaju da bi se povećanje moglo postići izvozom preko luka u baltičkim državama, Njemačkoj, Nizozemskoj, Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji.
Ovaj tjedan održava se summit Rusije i Afrike na kojem će se raspravljati o ruskom izvozu žitarica i gnojiva.
Naime, ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je kako je njegova zemlja sposobna zamijeniti ukrajinske žitarice i na komercijalnoj i besplatnoj osnovi te ih osigurati za Afriku, posebno jer očekuju još jednu rekordnu žetvu.
Oni su u 2022. u Afriku izvezli 11,5 milijuna tona žitarica, a skoro 10 mil. t više isporučeno je u prvoj polovici 2023., navodi Putin. On je u nedjelju objavio kako nije ispunjen niti jedan uvjet Rusije u sporazumu o crnomorskom transportu. "Štoviše, čak i besplatni prijevoz mineralnih gnojiva kojeg smo usmjerili najsiromašnijim zemljama je ometen. Od 262.000 tona proizvoda blokiranih u europskim lukama, poslane su samo dvije serije, 20.000 tona u Malavi i 34.000 tona u Keniju", piše RIA.
Dodao je da je ostatak završio u beskrupuloznim rukama Europljana. "I to bez obzira na to što je riječ o čisto humanitarnoj akciji, na koju se načelno ne bi trebale odnositi nikakve sankcije", poručio je.
I ovo pokazuje kako se Rusija i Zapad sve više bore za utjecaj u Africi. Iako je Moskva do sada tamo uložila vrlo malo, prema podacima Ujedinjenih naroda, dobiva sve više potpore.
"Nastavit ćemo raditi na organiziranju opskrbe Afrike žitaricama, hranom, gnojivima i još mnogo toga", poručio je Putin.
Tagovi
Autorica
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Niti sam za jedne,niti sam protiv drugih.Znam da nas nitko nije pomagao i čak su nam lupili sankcije ti vrli demokrati devedesetih godina.Suosjećam sa ukrajinskom sirotinjom,jer oni jedini stradaju u svakom smislu i znam iz vlastitog iskustva kako je to.Samo tu sirotinju ovi svjetski pohlepnici maksimalno iskorištavaju ,a indirektno i mi snosimo debele posljedice.Razne burze i špekulacije oko cijena pšenice i drugih poljoprivrednih proizvoda u ovoj situaciji su samo političke igre svetskih moćnika.Običan narod je svakim danom sve siromašniji,osim svjetskih elita koji sada beru extra profit.Nije mi jasno gdje je granica ljudske pohlepe...
Damir Senj
prije 1 godinu
Marta Radič Dobro misliš, zadnja tura koju žena kupila vagali smo dali je brašno krivo ili kvasac. Mijenjali i jedno drugo, ono brašno škart roba. Ponovo sam stavio u funciju kameni mlin, sad ima i integralnog brašna, kukuruznog. Kruh odličan a ktome još domači.
Marta Radić
prije 1 godinu
Ništa , gradimo krušnu peć , te pravimo vlastiti kruh...više nije ni kruh siguran ,a ni brašno...imamo u lokalnom mlinu pohranu , tako da smo sigurni...ili barem mislimo.
SASA FRANIC
prije 1 godinu
a zasto ove briselske karikature sto su ih postavili da budu vlast ne odgovore zasto uopce te zitarice dolaze kod nas?? mi nismo africki bjednici gdje su te zitarice trebale ici po dogovoru??? a drugo te zitarice imaju ogromnu kolicinu pesticida. znaci oni nas i truju s tim sto i nije za ljudsku upotrebu. je li netko testira razine pesticida u toj stocnoj hrani??
Damir Senj
prije 1 godinu
mali poljoprivrednik ma to ti tražim burzovnu cijenu za naše političare, ali ih nitko neče, očito Ukrainsko žito više vrijedi od naše vlade i ovih 151 kokodakala 😂😂😂😂
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Znači da ukrajinsko žito i dalje ostaje u Europi,a rusko ide za Afriku.Blago nama...
Damir Senj
prije 1 godinu
Majo još tražim 😂😂😂😂 po burzama nema ih niti na jednoj, ako ih ja stavim na burzu to će biti totalno slom burzi 😂😂😂
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Kome da izvezemo > našu > Vladu i 151 zastupnika koji većinom nisu birani ? Pa Plenković sa znanjem jezika može raditi u HRVATSKOJ kao turistički vodič ili na recepciji hotela , a znamo da nam u turizmu fali ljudi ! A Marijana Petir sa par dana obuke može raditi u kuhinji , ili spremačica soba , samo to znači RADITI ! A Penava , Bulj i neki drugi > rade > 2 posla gradonačelnici i zastupnici ! MANJAK svega imamo prvo jer nemamo STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , OPG su većinom za MUZEJ sa USITNJENIM parcelama , prosječnim godinama preko 65 ! Vezano za žito izgleda da će klimatsko zatopljenje ići u korist Rusije , a na ŠTETU poljoprivrede EU , što vidimo ove godine !
Maja Celing Celić
prije 1 godinu
Haha, koja im je cijena na burzi :D
Damir Senj
prije 1 godinu
To je pitanje za naše ministarstvo poljoprivrede. Mi uvjek imamo manjak svega iako na godišnjoj razini a i više godišnjoj razini možemo sami prehraniti svoje državne potrebe. Što se tiče izvoza, tu slobodno možemo izvesti našu vladu i onih 151 zastupnika jer od njih i onako nemamo nikakve koristi. Možda nam se tako povečaju prihodi 🤔🙊 Sory nisam gledao koja im je cijena na burzi 😂