Pretraga tekstova
Žalosno je da u dosadašnju javnu raspravu nije bila uključena struka i sugovornici koji se bave oplemenjivačkim radom i sjemenarskom proizvodnjom, već su medijski prostor dobile samo određene udruge i pojedinci, navode iz DAO-a.
Punu potporu donošenju novog Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja dalo je i Društvo agronoma Osijek.
Mišljenja su, kao i Fakultet agrobiotehničkih znanosti i Hrvatsko agrarno društvo, da upotreba necertificiranog sjemena bez ikakvog nadzora nije dobar primjer poljoprivredne prakse i može uzrokovati nekontrolirano širenje bolesti, korova i štetnih organizama bilja te rezultira značajnim smanjenjem prinosa po jedinici površine.
"Žalosno je da u dosadašnju javnu raspravu nije bila uključena struka i sugovornici koji se bave oplemenjivačkim radom i sjemenarskom proizvodnjom, već su medijski prostor dobile samo određene udruge i pojedinci", istaknuto je u priopćenju koje potpisuje predsjednik DAO-a mr.sc. Romeo Jukić.
Kako napominje, uspješni poljoprivredni proizvođači ostvaruju visoke i stabilne prinose, između ostalog i zbog toga što koriste kvalitetno sjeme. Sjetvom certificiranog, proizvođaču se jamči sortna pripadnost i minimalno propisani zahtjevi kakvoće kao što su čistoća, klijavost i zdravstveno stanje.
Naglašavaju pritom da u predmetnom Zakonu nisu uočili nedorečenosti ili zabrane po pitanju proizvodnje vlastitog na svom gospodarstvu za autohtone i tradicijske sorte. Stoga tumačenja u kojima se spominje zabrana upotrebe autohtonog sjemena starih sorti i njihovih proizvoda smatraju neispravnim.
"Mali proizvođači, razne udruge te ostali koji se bave proizvodnjom autohtonih i tradicijskih sorti na ovaj način odbijaju službenu evidenciju takvog materijala i mogućnost budućih poticaja takve proizvodnje. Ukazujemo kako ovaj prijedlog nije obveza nego mogućnost pojedinca što smatramo poticajnim prijedlogom ovog zakona", napominju iz Društva.
Naglasili su i kako će se, prema prijedlogu Zakona, proizvodi od takvih sjemena i dalje moći prodavati na tržnicama.
"U prijedlogu je vidljivo da se malim proizvođačima ne nameću nova ograničenja, nego omogućuje proširenje njihove djelatnosti na legalnu komercijalizaciju autohtonih i tradicijskih sorti", poručuju i pojašnjavaju da bi time trebale dodatno dobiti na vrijednosti.
Također, kao struka ističu ulogu pojedinaca u cijelom procesu proizvodnje poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala jer "bez obzira koliko povoljne uvjete za proizvodnju starih sorata budemo imali (zadaća Ministarstva je da osigura zakonske uvjete za što jednostavniju i pristupačniju proizvodnju), ukoliko ne bude interesa javnosti (hobista, vrtlara, malih proizvođača…) za proizvodnju i plasman istih, neće doći do povećanja proizvodnje".
Znanost i struka podržali Zakon o sjemenu: Nema novih nameta i ograničenja
Podsjećamo, i u jučerašnjem priopćenju predsjednik HAD-a doc. dr. sc. Josip Haramija poručio je kako našim poljoprivrednicima, vrtlarima i javnosti treba omogućiti informaciju i od agronomske struke te oplemenjivača i uzgajivača sjemena, a da su medijski prostor dobile samo određene udruge i pojedinci koji prenose netočne informacije.
Tagovi
Društva agronoma Osijek Zakon o sjemenu Cerificirano sjeme Prodaja na tržnicama Autohtone sorte
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊