Pretraga tekstova
Dok Srbija i BiH tvrde da je Hrvatska povećanjem naknada za kontrolu uvoznog voća i povrća iz trećih zemalja prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, naše Ministarstvo uzvraća da takvo što uopće ne stoji.
Hrvatska povećanjem naknada za kontrolu uvoznog voća i povrća iz trećih zemalja nije prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, odgovorili su iz Ministarstva poljoprivrede za beogradsku Politiku nakon što su Srbija i BiH najavile da će od Europske komisije zatražiti da preispita odluku o donošenju novog Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima.
Podsjećamo, spornim vide povećanje naknada za inspekcijski nadzor i kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima prilikom uvoza iz trećih zemalja na 2.000 kuna za svaki obavljen inspekcijski nadzor ili kontrolu i svaku pojedinu vrstu voća i povrća. Do sada je naknada iznosila 90 kuna.
Srbijanski ministar trgovine Rasim Ljajić tako je novi je pravilnik ocijenio "drastičnim kršenjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU od strane Hrvatske, i to u članu 36, stav 1, u kome se kaže da "od dana stupanja Sporazuma na snagu neće biti uvedene nove carine, niti će one koje se već primjenjuju biti povećane".
Pismo Europskoj komisiji poslao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović u kojemu između ostalog navodi: "smatramo da je uvođenjem neopravdano visoke naknade za pregled voća i povrća iz trećih zemalja, Republika Hrvatska uvela jednu vrstu necarinskih barijera u trgovini ovim proizvodima prema trećim zemljama. Također, ovim Pravilnikom Hrvatska je jasno stavila u neravnopravan položaj proizvođače voća i povrća iz Bosne i Hercegovine, kao i sam proizvod iz BiH u odnosu na proizvođače i proizvod u Hrvatskoj, čime krši međunarodne trgovinske obaveze, pošto se uvoz diskriminira".
Iz našeg Ministarstva poljoprivrede, pak poručili su da nije riječ o izvan carinskoj barijeri, već o naknadama za inspekcijski nadzor, koje uopće nisu pretjerane.
"Detaljna kontrola na granicama košta i zahtjeva širi obujam posla, kao i veći angažman graničnih inspektora. Odluka o visini naknade za kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima pravo je svake države članice, te naknadu od 2.000 kuna ne ocjenjujemo pretjeranom u usporedbi s drugim državama članicama", rekli su za Politiku.
Novi Pravilnik, podsjećamo, donesen je kako bi, prije svega, zaštitio hrvatske potrošače.
Foto: Facebok/Tomislav Tolušić
Tagovi
Kontrola uvoza Pravilnik Srbija BiH Voće Povrće
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.