Pretraga tekstova
Stručnjaci su otkrili kako se čak 90% konvencionalno obrađenog tla stanjuje, prorjeđuje, a 16% ima produktivni životni vijek kraći od 100 godina.
Gornji sloj tla u cijelom svijetu neprestano se smanjuje što znači da je i manje vremena u kojem će ono moći biti produktivno, rezultati su međunarodne studije koju je provelo Sveučilište Lancaster u Engleskoj u suradnji s istraživačima sa Sveučilišta Chang'an u Kini i KU Leuven u Belgiji.
Istraživanje je provedeno u 28 zemalja diljem svijeta, na 255 lokacija, a obuhvatilo je konvencionalna tla i ona kojima se gospodari tehnikama za njegovo očuvanje.
Stručnjaci su otkrili kako se čak 90% konvencionalno obrađenih stanjuje, prorjeđuje, a 16% ima produktivni životni vijek kraći od 100 godina. Zabrinjavajuća činjenica je ta da su takva tla raspoređena diljem svijeta, a ponajviše u Australiji, Kini, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Državama.
"Svima nama tlo je izuzetno važno i na njega se oslanjamo iz više razloga, ne samo zbog uzgoja hrane. Puno se priča posljednjih godina kako bi gornji sloj mogao nestati za 60-tak godina, ali to još uvijek nije dokazano“, kaže za EurekAlert glavni autor studije Dan Evans.
Međutim, postoje razlozi za optimizam, tvrde istraživači. Prema podacima, tla kojima se upravljalo strategijama očuvanja obično su imala duži vijek, a u nekim su slučajevima ti postupci potaknuli povećanje njegova sloja. "Samo 7% imalo je vijek kraći od stoljeća, a gotovo polovica premašila je 5.000 godina", ističe Evans.
Najbolji način za njegov spas, kako tvrde autori studije, je pretvaranje obradivog zemljišta u šumu. Također, učinkoviti su i drugi pristupi poput pokrovnog usjeva, oranja zemljišta uz konture (izohipse), a ne niz padinu, testiranje padine brda i drugi.
"Imamo alat koji može usporiti eroziju, a sada je potrebna akcija promicanja kako bi se ove mjere počele usvajati i kako bismo napokon došli do pozitivnih pomaka", poručio je profesor i istraživač John Quinton sa Sveučilišta Lancaster.
Zemlja i tlo bitni su za sve procese održavanja života na našem planetu. Oni su osnova za hranu koju uzgajamo, kao i za mnoge druge proizvode. Svakodnevna upotreba pesticida i gnojiva kao i pojava erozije smanjuju njegovu produktivnost, a upozorenja o gubitku dolaze sa svih strana.
Kako bi se poboljšalo stanje, Europska unija je u sklopu projekta Horizont Europe pokrenula misiju pod nazivom Zdravlje tla i hrana. Glavni cilj je podići svijest o važnosti ovoga resursa koji nije bitan samo za hranu već i za povećanje bioraznolikosti, smanjenja stakleničkih plinova, regulaciju vode i normalno kretanje hranjivih tvari.
Wojciechowski: EU treba više raditi na raznolikosti poljoprivredne proizvodnje
Također, u sklopu projekta, Europska komisija napravila je upitnik kako bi direktno od građana saznala koliko i što znaju o funkciji tla.
Anketu možete pronaći i ispuniti ovdje.
Tagovi
Tlo Erozija Studija Prorjeđivanje Horizont Europe Produktivnost
Autorica
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
Đuro Japaric
prije 4 godine
Okrupnimo zemljište u brdsko- planinskoj Hrvatskoj , divljač u ograđenom prostoru ili stoka pasti će travu , brstiti lišće i sa izmetom obogaćivati će zemlju i praviti humus ! Ukinimo ugar i idimo sa medonosnim biljkama poboljšavati tlo ! Zabarniti sakupljanje slame u svrhu spaljivanja itd !
Marta Radić
prije 4 godine
Uvijek postoje interesne skupine koje zagovaraju neku tehnologiju obrade tla. Ona se razlikuje od drugih interesnih skupina i tako to godinama. Što je dobro teško je procijeniti. No jedno je sigurno , u šumi nitko ne obrađuje niti gnoji mineralnim gnojivima šumsko zemljište. Ali u šumi možete štihaču zabiti 25 cm bez problema rahlo , humusno plodno , dok na našim obradivim njivama teško...tako da je jasno da moramo mjenjati tehnologiju obrade tla.
Zeljko Serdar
prije 4 godine
Samo i dalje orite, krave, svinje i perad držite u betonu u vlastitom izmetu...i čudom se čudite. Ovo je Vaša objava od prošlog tjedna: Da bi povrćarska proizvodnja bila što uspješnija, zemljište je neophodno u jesen duboko poorati. Dubokim oranjem vlaga se tijekom zimskog razdoblja nagomilava i na proljeće se zemlja brzo prosuši, tako da se na vrijeme mogu obaviti pripreme za proizvodnju ranog povrća. https://www.agroklub.com/povrcarstvo/pripremite-zemljiste-za-proljetnu-sjetvu-povrca/63527/