Koristi rat u Ukrajini da bi razvodnila eko standarde, kriva je za globalno krčenje šuma, u njoj se bacaju ogromne količine hrane svake godine - samo su neke od optužbi WWF-a na prehrambenu politiku EU-a
Unatoč tome što je najveći svjetski izvoznik poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u gospodarskom smislu, EU ima značajan trgovinski deficit kada se mjeri ono što je stvarno važno u nutritivnom smislu, kao što su kalorije i proteini, pokazuje najnovije izvješće Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF). Ističu kako ova zajednica troši više od svog poštenog udjela te da je trenutna visoka razina proizvodnje hrane moguća samo zahvaljujući velikom uvozu resursa.
Naglašavaju da i kada je riječ o ratu u Ukrajini, da se moraju poduzeti hitne mjere kako bi se spriječila globalna nestašica hrane, ali i to da se ova situacija koristi kao opravdanje za razvodnjavanje ekoloških standarda EU-a argumentima koji su, samo ponavljanje dugotrajne pogrešne priče da Europa "hrani svijet" te da njihovo izvješće pokazuje da je to mit, navode u priopćenju.
Rat je izgovor? Timmermans kritizira širenje straha o nestašici hrane
Uvoz hrane u EU i domaća proizvodnja u osnovi su neodrživi jer nagrizaju prirodne resurse, pokreću globalno krčenje šuma i iscrpljuju zalihe ribe diljem svijeta, pokazuju njihovi podaci. Čak 40 posto hrane proizvedene u EU bude bačeno što je rasipnost koja ima ogromnu cijenu za našu klimu i biološku raznolikost.
"Pokušaj povećanja proizvodnje hrane u EU kao odgovor na tekuću globalnu krizu, kao što su sugerirale neke političke i lobističke skupine, vjerojatno bi samo pogoršao ove probleme. Umjesto toga, preusmjeravanje naše potrošnje može dati veći doprinos prehrambenoj sigurnosti i smanjiti utjecaje prehrambenog sustava EU-a", poručuju.
"Umjesto svjetske žitnice, EU je zapravo vrhunska svjetska trgovina mješovitom robom, koja izvozi proizvode namijenjene prvenstveno bogatijim potrošačima", izjavio je Jabier Ruiz, viši službenik prehrambenu politiku i poljoprivredu u Uredu za europsku politiku WWF-a i glavni autor izvješća dodajući da se naše visoke razine proizvodnje postižu neodrživim inputima, uvozom i rasipničkim korištenjem zemljišta.
"EU trgovina mješovitom robom toliko poskupljuje račune potreba društva i okoliša da praktički jedemo svijet", zaključio je Ruiz.
Sedam je glavnih točaka koje potkrjepljuju ovakve stavove u WWF-u:
Izvješće u cijelosti preuzmite u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Sve te mjere lijepo zvuče,ali pitanje je preko čijih leđa će se to prelomiti.Svi bi htjeli ekološki,zdravije,prirodno održivo,pa se nameću razne regulative.Samim time se proizvodnja smanjuje i proizvodi bi trebali biti skuplji.Tko to želi ili može platiti?Većina to jednostavno nemože platiti.Ako je proizvodnja manja i prihod je manji,ako su cijene iste.Tko će se onda uopće baviti takvom neisplativom poljoprivredom?EU donosi pravilnike,a istovremeno neželi manjak prihoda kompenzirati poljoprivrednicima,nego čak najavljuju smanjenje poticaja.Onda se svi čude kako je sve manje poljoprivrednika i kako je ruralni prostor sve prazniji.Gospodo nemožete imati i ovce i novce.Odlučite se što želite,a seljake nemožete stalno izrabljivat,jer mladi nemaju više taj entuzijazam i sentimetalnu povezanost sa selom,nego odoše trbuhom za kruhom.