Pretraga tekstova
Predsjednik Hrvatske voćarske zajednice Branimir Markota osvrnuo se na problem osiguranja poljoprivredne proizvodnje odnosno na nezadovoljstvo pravilima tog istog natječaja. Što smatra spornim?
Do kraja godine otvoren je natječaj za osiguranje poljoprivredne proizvodnje, a odnosi se na bivšu mjeru 17 Programa ruralnog razvoja. Poljoprivrednici nisu zadovoljni pravilima te se osjećaju izigranima od strane osiguravajućih kuća.
Jedan od njih je i Branimir Markota, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice, a u čemu je problem prokomentirao je na online konferenciji "Koje EU natječaje uskoro mogu očekivati domaći poljoprivrednici?" koja se održala danas.
Markota je rekao kako već nekoliko godina imamo vruću temu problema osiguranja u poljoprivredi u gotovo svim sektorima: "Mi proizvođači hrane svjesni smo toga da su osiguravajuće kuće zapravo trgovačka društva te da zbog svojih regulativa i logike poslovanja ne mogu osiguravati nešto za što je izvjesno da će se dogoditi šteta s obzirom da su one sve češće, gotovo redovne".
Poljoprivrednici su, dodaje, vrlo nezadovoljni s metodologijom koja je postavljena u cijeloj logici osiguranja u kojem su partneri osiguravatelj, osiguranik i Ministarstvo poljoprivrede, koje sufinancira policu osiguranja sa 70%.
Nepovoljni uvjeti osiguravajućih kuća voćarima zadaju probleme, a Ministarstvo ne reagira
Upozorava kako Hrvatska voćarska zajednica pokušava s Ministarstvom ući dublje u tu problematiku i zbog toga što se izuzetno velika sredstva troške za subvencioniranje te premije, a s druge strane, pitanje je, ističe, zaštite poljoprivredne proizvodnje.
"Moram reći da ne uspijevamo naći zajednički jezik, ni s Ministarstvom niti s osiguravateljima. Imamo situaciju na hrvatskom tržištu da osiguranje nude tek dvije ili tri osiguravateljske kuće", rekao je.
Istaknuo je i kako je resorno ministarstvo u pokušaju nalaženja rješenja, no da su prošle godine napravili nešto zbog čega su se voćari strašno bunili: "Intenzivni voćar može osigurati do maksimalno 50% realne vrijednosti svoje proizvodnje. To je jedan od razloga zašto smo u toj priči izgubili više i volju predlagati neke stvari.".
Naglasio je i kako se oni ispred svog udruženja, komore i svih onih koji se intenzivno bave proizvodnjom, uvijek zalažu za jedno - da sva regulativa bude u funkciji proizvodnje hrane. Međutim, ističe, događaju se druge situacije gdje to nije primarni cilj.
"Borimo se s vremenskim nepogodama, EU regulativama, ali vrlo često i s administracijom", nastavio je Markota te dodao kako su se borili i da njihov tehnološki elaborat bude sine qua non odnosno pravilo da netko može posaditi voćnjak. Tada, kaže, ne bi imali situaciju da netko ima 50% posađenih na kojima će roditi išta ili ništa, a koji su tu tek da dobiju potporu. Isto kao što su se zalagali da to bude proizvodno-vezana potpora te da se ne potiče socijala već proizvodnja hrane, poručio je za kraj.
Tagovi
Branimir Markota Webinar Mjera 17 Hrvatska voćarska zajednica Isplata osiguranja Šteta Osiguranje proizvodnje
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku. Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu... Više [+]
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato
Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku.
Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu na najvažnijem svjetskom natjecanju maslinovih ulja – NYIOOC World Olive Oil Competition u New Yorku – osvojivši zlatnu medalju za svoj brend Cultus.
Riječ je o najprestižnijem i najutjecajnijem međunarodnom natjecanju ekstra djevičanskih maslinovih ulja, koje svake godine okuplja najbolje proizvođače iz više od 30 zemalja sa šest kontinenata. U tako snažnoj konkurenciji, hrvatski Cultus – srednje intenzivno monosortno ulje sorte Oblica – zaslužio je najviše priznanje za kvalitetu, aromu i autentičnost.
“Ovo je potvrda da se tradicija, održivost i suvremena tehnologija mogu uspješno spojiti, a aroma naše najstarije dalmatinske sorte, Oblice, sačuvati i dodatno istaknuti.” izjavio je vlasnik Zoran Trkulja, koji je već pri svom prvom sudjelovanju na natjecanju osvojio zlato.
Brend Cultus, što se s latinskog, među ostalim, prevodi kao “briga za Zemlju”, odražava filozofiju održive i prirodne proizvodnje. Ulje se proizvodi u obiteljskom masliniku u blizini Šibenika, s naglaskom na ranu berbu koja počinje već 1. listopada i hladnu preradu unutar samo dva sata od branja. Takav pristup osigurava visok sadržaj polifenola, snažnu antioksidativnu aktivnost i prepoznatljive arome.
Cultus je ulje koje se odlikuje oštrijim, pikantnijim okusom, što ga čini idealnim za svakodnevnu upotrebu, ali i za gurmanske prilike. Za proizvodnju jedne litre ovog visokokvalitetnog ulja potrebno je čak 15 kg maslina, što dodatno potvrđuje njegovu vrijednost i koncentriranu kvalitetu. Arome podsjećaju na svježe pokošenu travu, zelene bademe i artičoke, s pikantnim završetkom.
U izazovnoj 2024. godini, obilježenoj dugotrajnim vrućinama i sušom, Trkulja je očuvao nasade korištenjem ekoloških metoda – poput prihrane morskim algama – bez primjene štetnih kemikalija. Time je proizvedeno ne samo vrhunsko gastronomsko ulje, već i funkcionalna prehrambena namirnica s dokazanom zdravstvenom vrijednošću.
Uz osvajanje zlatne medalje, ulje Cultus je uvršteno i na službenu listu najboljih maslinovih ulja svijeta za 2025. godinu, čime dodatno potvrđuje svoje mjesto među samim vrhom svjetske produkcije ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Ovaj uspjeh ne predstavlja samo osobno postignuće, već i važan korak za jačanje međunarodne prepoznatljivosti hrvatskih maslinara i kvalitete domaće proizvodnje.
Pripremio: Tomislav Radić