Potrebno je žurno prilagoditi propise koji će omogućiti i pojednostaviti primjenu agrosolara te na istoj površini osigurati i poljoprivrednu i energetsku dobrobit, kažu iz OIE Hrvatska koji su u suradnji sa znanstvenim institucijama pokrenuli studiju o potencijalu iskorištavanja sunčeve energije.
Udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske pokrenulo je izradu Studije o potencijalu iskorištavanja sunčeve energije u sektoru poljoprivrede i uzgoja slatkovodne ribe.
Nositelj projekta je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a u izradi sudjeluju i Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek te Institut za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita, uz pridružene stručnjake iz područja obnovljivih izvora energije.
"Cilj je dati cjeloviti pregled potencijala i mogućih koristi intenzivnijeg korištenja sunčeve energije u poljoprivredi i slatkovodnom uzgoju ribe, ali i analizirati administrativne i zakonodavne prepreke uspješnoj integraciji sektora poljoprivrede i energetike, uz odgovarajuće preporuke za poboljšanja", napominju.
Navode, naime, da je prema izvješću Europske agencije za okoliš, Hrvatska jedna od tri europske zemlje koje trpe najveći kumulativni udio šteta od ekstremnih vremenskih i klimatskih prilika, a koje za posljedicu imaju smanjenje bruto nacionalnog proizvoda. Procjena je da će se zbog klimatskih poremećaja prinosi poljoprivrednih usjeva u našoj zemlji smanjiti za 3 do 8 posto do 2050. godine.
"Promjene fenoloških faza kultura, npr. jabuke, vinove loze, masline, kukuruza, već su vidljive u Slavoniji i Dalmaciji gdje vegetacija počinje ranije i traje kraće, što u konačnici rezultira smanjenjem ukupnih prinosa", upozoravaju navodeći i da će nedostatak vlage u tlu i povišene temperature zraka u narednom razdoblju biti dva ključna problema, a poljoprivreda i slatkovodni uzgoj ribe pretrpjeti najveće štete.
Kažu i da su suše u ljetnim mjesecima najveći pojedinačni uzrok štete, a u razdoblju od 2013. do 2016. godine prouzročile su gubitke od ukupno 400 milijuna eura, što čini 43% potpora isplaćenih poljoprivredi u istom razdoblju. Prema podacima koje su objavili, ukupna prijavljena šteta od 2013. do 2018. godine iznosila je oko 1,8 milijardi eura, a tijekom 2014. i 2015. godine gubici su dosegnuli rekordnu visinu, od čak 2 milijarde eura u 2014. godini i 830 milijuna eura u 2015. godini.
Rješenje za održivu poljoprivredu i u uvjetima promjena klime su, kažu, agrosolari odnosno postavljanje solarnih panela povrh poljoprivrednih kultura.
"Pod zaštitom solarnih panela neometano rastu i daju stabilne prinose, dok se proizvodnjom električne energije ostvaruju dodatni prihodi. Uočeno je da su, uz njihovu primjenu kod nekih kultura prinosi i uvećani u odnosu na isti uzgoj iste poljoprivredne kulture bez zaštite solarnih panela", naglašavaju iz OIE Hrvatska dodajući da se ovo rješenje koje spaja poljoprivredu i energetiku već primjenjuje u svijetu, a rezultati pokazuju da time poljoprivredne kulture dobivaju puno bolju zaštitu od tuče i izravnog sunčevog zračenja.
Električna energija od sunca - kako do solarne elektrane na OPG-u?
Omogućena im je količina svjetlosti dostatna za fotosintezu te spriječeno povećano isparavanje vode iz tla. "Važno je napomenuti da se izgradnjom agrosolara ne smanjuje veličina obradivih površina", ističu.
Stručnjaci radnih skupina OIEH navode i da Slavonija, Banovina i Istra imaju više od 2.500 MW slobodnih kapaciteta na elektroenergetskoj mreži, što znači da je postavljanje agrosolara ne samo logično već i potrebno kako bi ove plodne regije i njihovi poljoprivrednici ostvarili višestruku dobrobit.
Nadalje, postavljanjem na površinu jezera za slatkovodni uzgoj ribe, omogućava se bolje upravljanje ribnjakom što rezultira manjim iscrpljivanjem vode uzgajališta, smanjenim isparavanjem prirodnih vodnih rezervoara i poboljšanim očuvanjem okoliša kroz uklanjanje nečistoća nastalih ovim uzgojem.
"Uz to, štite ribu od kormorana i generiraju prihod od proizvodnje električne energije. Većina slatkovodnih ribnjaka koje je Hrvatska naslijedila iz bivše države nalazi se u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji koja bi razvijanjem agrosolara na tamošnjim ribnjacima, kao i na poljoprivednom zemljištu, višestruko profitirala", napominju.
Međutim, upozoravaju da hrvatsko zakonodavno treba omogućiti poljoprivrednim proizvođačima njihovo korištenje. Naime, izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu propisano je da: "Zakupnik može u skladu s važećim prostornim planom, uz suglasnost Ministarstva postaviti infrastrukturu za proizvodnju zelene energije na dijelu zakupljenog državnog poljoprivrednog zemljišta u svrhu povećanja profitabilnosti", ali navedena odredba nije dovoljna.
"Potrebno je žurno prilagoditi propise na način koji će omogućiti i pojednostaviti primjenu agrosolara, a time na istoj površini osigurati i poljoprivrednu i energetsku dobrobit", upozoravaju iz OIE Hrvatska.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 2 godine
Vidio sam to u Perkovcima , vjerovatno je to sagradio bivši zastupnik HDZ , i kao što sam napisao ispod da pasu travu može pustiti perad , nekoliko ovaca ili koza !
slobodan rajić
prije 2 godine
Ovaj naslov je više kao vic, naravno da treba zabraniti izgradnju solara na poljoprivrednom zemljištu. Ali to je nebitno, ionako će solare sagraditi samo veći stočari, da ih ne nabrajamo, uvijek je ista ekipa u pitanju.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ispod panela u Slavoniji mogu se držati perad , ovce i koze ! Imamo na stotine tisuća kamenjara u Dalmaciji i Istri sa puno više sunčanih dana i tamo je logično proizvoditi struju ! A za Slavoniju i Baranju ključni su sustavi za navodnjavanje i prelazak na DRUGE kulture . Za navodnjavanje u BRDSKOJ Slavoniji moraju se graditi male i velike AKUMULACIJE ! U ovo Plenković neće ići , a dokaz je i započeta izgradnja akumulacije Londža još u BROZOVOJ Jugoslaviji moguće zapremine 20 , 5 MILIJUNA kubika ! Tu treba istaći i mogućnost gradnje akumulacija KAMENSKA 1 I 2 pa bi iz te 3 akumulacije MOGLI prirodnim padom navodnjavati nekoliko DESETAKA tisuća ha ! Dio vode iz ove 3 akumulacije mogao bi se koristiti i za ribnjačarstvo te djelomično za proizvodnju struje ! PROBLEM je Slavonije i Baranje što nemamo nikoga u POSRBLJENOM SBORU 1918 i Posrbljenoj Vladi , pa je IZLAZ NAPUŠTANJE SLAVONIJE !