Pretraga tekstova
Od 132.987 predanih zahtjeva za potporu putem AGRONET-a njih 33.521, odnosno 25 posto iste je kreiralo samostalno iz svojih domova. Može li postotak u vrijeme kad stalno slušamo o digitalizaciji biti bolji?
Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, prošle, 2021. godine od 132.987 predanih zahtjeva za potporu putem AGRONET-a njih 33.521, odnosno 25 posto isti kreiralo samostalno iz svojih domova.
Godinu ranije istu mogućnost iskoristilo je njih 34.197 kada je bilo upućeno 128.999 zahtjeva. Podaci Državnog zavoda za statistiku kazuju da je pristup internetu za predaju službenih zahtjeva/obrazaca javnim službama koristilo 32 posto građana. Stoga bismo mogli reći da postotak samostalno predanih zahtjeva naših poljoprivrednika i nije tako loš.
No bi bili mogao biti bolji? Ako je suditi po vašim komentarima, mogao bi.
"Radim jednom godišnje taj zahtjev i on je toliko kompliciran i loše napravljen da se u njemu teško snalaze i djelatnici APPRRR-a koji su išli na obuku i rade s njim svaki dan", jedan je njih.
Mnogi komentiraju i da je veliki problem aktivacija novih ePi kartica potrebna za autorizaciju zahtjeva.
"Aktivacija po naputcima koje ste dobili ne vrijedi i znači da ju ne možete koristiti i ovjeriti zahtjev", tvrdi jedna od naših čitateljica.
Da većina poljoprivrednika nikad nije ušla na svoj AGRONET, a kamoli popunila bilo što, također je jedan od komentara.
Najčešće, da se iščitati iz njih, mnogi pokušaju sami, a ako zapne, obrate se podružnici Agencije.
Međutim, ima i onih koji mogućnost predaje zahtjeva internetom smatraju jednostavnim. "Ne gubi se više dragocjeno vrijeme čekajući u Agenciji, Savjetodavnoj i slično. Elektronički potpis i odmah urudžbirano", navodi čitateljica.
S druge strane, imamo i komentar da je žalosno da se od ljudi seljaka traži da moraju biti informatičari. No, uzmemo li u obzir da jedan poljoprivrednik mora biti i ekonom i agronom, veterinar (naravno ne u punom smislu tih riječi/titula), teško da si u informatičko doba može priuštiti ovo neznanje.
Kao poseban problem, ističe se internetska veza u ruralnim krajevima. Mnogima je brzi internet tek san, a česti prekidi veze itekako dovode do toga da nešto što bi trebalo biti jednostavno postane izvor frustracije. S obzirom na neprestane priče o digitalizaciji poljoprivrede, jedan od prvih koraka sigurno je taj. Osigurati im pristup mreži.
Četvrtina domaćih poljoprivrednika samostalno podnese zahtjev za isplatu potpora
Da se vratimo na brojke DZS-a, kada je u pitanju namjena njegove upotrebe kod pojedinaca, usluge e-uprave koristilo je njih 55 posto, a tek 10 posto za sudjelovanje u online glasovanju ili konzultacijama kako bi se definirale društvene ili političke teme.
Najveći dio digitalne populacije, kazuju podaci, još uvijek internet koristi ponajviše za prikupljanje informacija, čitanje novina i magazina, primanje i slanje elektoničke pošte te sudjelovanje na društvenim mrežama.
Složen sustav? Jeste li i vi trebali pomoć pri ispunjavanju zahtjeva? ?
Objavljuje AgroKlub.com u Srijeda, 19. siječnja 2022.
Tagovi
Agronet Predaja zahtjeva Potpore Online Internet
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
Eva Mandarić
prije 3 godine
Ne da im se 😅😅
dona
prije 3 godine
Ja radim sebi i za susjede i ladovina. Ono što bi dali za gorivo daju meni 🙃