Razgovorali smo s povjerenikom Demokratskog HSS-a Osječko-baranjske županije. Evo što Zvonko Pongrac kaže o stanju domaćeg agrara.
"Selo i poljoprivreda još nisu prepoznati kao jedan od najakutnijih problema hrvatskog gospodarstva", kaže Zvonko Pongrac prvi čovjek Demokratskog HSS-a Osječko-baranjske županije, stranke nastale razjedinjavanjem Hrvatske seljačke stranke s kojim smo razgovarali na temu njegovog viđenja domaćeg agrara.
Nažalost, rekao je odmah, stanje u našoj poljoprivredi je iz dana u dan sve gore, a našim je poljoprivrednicima sve teže. Prema njemu, ova Vlada nije pokrenula rast poljoprivredne proizvodnje, nije zaustavila uvoz hrane, i ono što je bitno nema jasnu strategiju za poljoprivrednu proizvodnju. Naša poljoprivreda se ne razvija.
"Istina da su zaustavljeni trendovi pada, ali već dugi niz godina nema pomaka i stagniramo. Vrijednost poljoprivredne proizvodnje je veća, ali to je rezultat viših cijena, što je dodatni udar na građane", naglašava.
K tome, cijene voća, povrća, ulja, pekarskih proizvoda, mlijeka lete u nebo, ali ne na način da zarade naši seljaci već trgovački lanci i preprodavači. Istovremeno, dodaje, imamo nisku samodostatnost istih tih proizvoda. Porast indeksa cijena voća i povrća u odnosu na 2015. godinu je povećanje 30%. Broj hektara pod ugarom raste. 2013. godine površine pod ugarom iznosile su nešto manje od 5.500 ha, a 2020. godine preko 28.000 ha. Negativna uvozna izvozna bilanca hrane i živih životinja i poplava uvoznog mesa u trgovačkim centrima sumnjiva podrijetla uništavaju naše farmere.
"Sve ove brojke govore da poljoprivredna politika nije dobra. Ako tome još dodamo da godišnje kroz sustav poticaja i potpora dajemo u poljoprivredu preko 7 milijardi kuna jasno je da sustav ozbiljno nije dobar", upozorava Pongrac.
Kaže i da je veliki broj OPG-ova na rubu izdrživosti, a depopulacija sela govori sama za sebe kakva je situacija u njima. Slavonija kao perjanica poljoprivredne proizvodnje suočena je sa izrazito velikom stopom pada stanovništa. Nema mladih i radno sposobnih. Naši poljoprivrednici nisu u mogućnosti osigurati sezonsku radnu snagu za radno intenzivne kulture.
"Visoka davanja čine našeg proizvođača nekonkurentnim. Pozitivno je formiranje HPK, ali treba bolje riješiti njihovo financiranje i jače uključiti u kreiranje poljoprivredne politike", smatra.
Drži i da povlačenjem sredstava iz EU nismo napravili gotovo ništa. Osim što trošimo novce, nema dodane vrijednosti. "Već sam istaknuo brojke. Nema jasne strategije i vizije. Lutamo sve ove godine", kaže.
Prvo su natječaji bili usmjereni prema velikim proizvođačima, mali poljoprivrednici bili su u podređenom položaju. Onda potpuni zaokret pa sve prema malim poljoprivrednicima. Sada nešto kombiniramo između. Bitno je, nadomeće, da intervencije nisu dovele do ostvarivanja ciljeva programa ruralnog razvoja. Naši poljoprivrednici teško planiraju razvoj i korištenje fondova, a natječaji nisu redoviti i često mijenjaju uvjete.
"To je za planiranje razvoja naših gospodarstava veliki problem", ukazuje dodajući da su k tome još dugi rokovi obrade. U takovim uvjetima naši poljoprivrednici teško planiraju, a u ovoj grani gospodasrtva, ne ide brzo. Rast i razvoj moraju biti dugoročno planirani. U poljoprivredi je dug povrat kapitala i niska stopa obrtaja. Rizik je velik. Klimatske promjene i tržni poremećaji u uvjetima visoke zaduženosti i niske proizvodnosti značajno utječu na otpornost i konkurentnost.
"Osim toga, administrativno - pravna procedura od samog je početka bila skupa i komplicirana. Ni danas propisi i natječaji nisu jasni našim poljoprivrednicima", navodi naš sugovornik. Zbog toga moraju plaćati visoke cijene konzultanata pri prijavi na natječaje s vrlo neizvjesnim rezultatom. Upozorava i da se kriteriji odabira poljoprivrednih gospodarstava često mijenjaju, nedorečeni su i nejasni, liste prihvatljivih troškova često neodgovaraju potrebama investicija, nisu utvrđeni uvjeti kupnje traktora itd.
"Pravilnici moraju biti transparentni, jasni i dostupni poljoprivrednicima, a ne da se mijenjaju tijekom samog natječaja", dodaje. Navodi i da su kratki rokovi e-savjetovanja. Često se prijedlozi ne prihvaćaju bez obrazloženja.
"Sustav nije transparentan, a neki zaposlenici u institucijama više rade da se dopadnu Europi, nego da pomažu našim seljacima", proziva Pongrac.
Smatra kako ni ova Vlada ne provodi reforme u poljoprivredi te da je stanje u agraru sve gore i gore. Da reformi nema. Pita, što je to reformski napravljeno u agraru u posljednjih 20 godina? I dalje imamo izazove zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, nisku proizvodnost, stagnaciju, usitnjenost parcela, nekonkurentnost i neprepoznatljivost proizvodnje domaće hrane, depopulaciju i starenje sela, prezaduženost velikih tvrtki, nizak udio prerade poljoprivrednih proizvoda kroz stvaranja dodane vrijednosti, itd.
"Iz ovoga se vidi da sam ja, ali i seljaci nažalost, nezadovoljni radom ministrice i cijelog sustava. Mislim da je nama potreban ministar lider koji se treba i zna izboriti za selo i seljaka", kazuje.
Poljoprivrednici, prema njegovu mišljenju, ne žele udruživanje jer nisu otklonjene prepreke. Kada govorimo o zadrugama, Zakon o zadrugama propisuje jedan član jedan glas. "U uvjetima nejednake veličine gospodarstva ovo postaje kamen spoticanja", upozorava i kaže da imamo primjere gdje su kod formiranja zadruga nakon godine dana najveći proizvođači izbacivani. Nije, navodi, prirodno da mali i često puta neprofesionalni proizvođač odlučuje o interesima velikog proizvođača. Uz to, povijesno zadruge našim poljoprivrednicima nisu ostale u dobrom sjećanju.
"Osim ideje koja je ispravna, sve drugo bilo je loše", navodi i napominje da treba poljoprivrednike usmjeravati u proizvođačke organizacije bez obzira na pravni status. Poljoprivrednici će sami procijeniti koji pravni oblik je za njih bolji tj. zadruga ili d.o.o. To je u skladu sa trendovima i praksama u EU.
Dodaje i da Pravilnik o proizvođačkim organizacije prečesto mijenjamo. Do jučer je udruga građana mogla biti proizvođačka organizacija. To je u koliziji sa ciljevima udruživanja. Udruga je neprofitna grupa građana, a proizvođačka organizacija za cilj ima dizanje konkuretnosti i pregovaračke pozicije članova na tržištu. "To su dva svijeta", kaže.
Nisu naši proizvođači protiv udruživanja, ali mjere poljoprivredne politike nisu jasno pogodile koristi udruživanja. Naši proizvođači ne prepoznaju jasne koristi, ali vide ograničenja. Smatra da mjere poljoprivredne politike kroz intervencije moraju značajnije prepoznati interese udruživanja poljoprivrednika u proizvođačke organizacije.
"Bez udruživanja poljoprivrednika nećemo razvijati poljoprivrednike", njegov je stav.
Europa prepoznaje važnost udruživanja i upravo je, dodaje, u dokumentu komentara na Strateški plan 2023-2027 RH ukazala na slabo udruživanje proizvođača. Proizvođačke organizacije okosnica su bolje pregovaračke pozicije na tržištu, ali i i rasta i razvoja. Kroz njih se definiraju strateške kulture, bazeni proizvodnje, uspostava infrastrukture, financiranje poljoprivrednika, standardizacija proizvoda, sustavi kvalitete, prepoznatljivost proizvoda, količina proizvoda, transfer znanja i tehnologije.
Sve ovo, napominje, mora biti dio te priče kako bi naši proizvođači lakše dolazili na police trgovačkih centara i našim građanima ponudila domaću visokokvalitetnu hranu. Ukazuje i da je slaba informiranost naših poljoprivrednika o prednostima udruživanja. Informiranost treba ići od državnih institucija, ministarstva poljoprivrede i pratećih agencija. Isto tako, navodi, loša je infrastruktura poljoprivrednih objekata, hladnjača, skladišta, prerađivačkih kapaciteta, tako da poljoprivrednici nemaju gdje spremiti i preraditi svoje proizvode.
Uvoz je, smatra, moguće zaustaviti većom proizvodnjom, standardizacijom, udruživanjem i označavanjem. Posebni naglasak treba biti na investicijama u prehrambenu industriju, uređenju tržišta i promociji domaće hrane.
"Sivo tržište guši ekonomiju. Ne koristimo sve mehanizme uređenja tržišta koje nam Europa omogućava i koje oni koriste", proziva navodeći da sljedivost proizvoda mora biti strogo kontrolirana te visokim kaznama spriječiti da se uvozno plasira pod "domaće". Razvoj nacionalnih oznaka koje počivaju na sljedivosti i nadstandardu kakvoće moraju biti imperativ.
Drži i da jako malo proizvodimo proizvoda s dodanom vrijednosti. Hrvatski građani moraju imati pravo izbora domaćeg proizvoda. Potrebno je izvršiti strateško planiranje i to kratkoročno, srednjoročno i dugoročno. Dakako, kaže, to planiranje odnosi se na poljoprivredne proizvode od povrća do stočarstva. Kroz strateško planiranje potrebno je raditi na dodanoj vrijednosti od mlijeka, mesa, uljarica, žitarica i svih ostalih proizvoda kod kojih se to može postići. Naravno, tu se treba država itekako uključiti.
Poljoprivredno zemljište, nastavlja, prirodno je bogatstvo. Državno poljoprivredno zemljište najbolji je alat za provođenje poljoprivredne politike.
"Program raspolaganja svakako treba biti na općinama i gradovima temeljeni na kriterijima i ciljevima poljoprivredne politike, mada natječaje često puta lokalni šerifi zloporabe za podjelu po podobnosti ili partijskoj knjižici", upozorava Pongrac. Osim toga, kaže, često manje općine nemaju dostatnu infrastrukturu za provedbu natječaja što je bilo vidljivo i nedavno u Čađavici.
Ovdje treba nalaziti druga rješenja. Smatra da u tom procesu trebaju biti uključene sve razine vlasti od državne, regionalne do lokalne. Brojni su problemi vezani uz zemljište. Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, zaštita poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja i smanjivanja plodnosti, okrupnjavanje malih površina posebni su izazovi.
"Rekao sam da je državno poljoprivredno zemljište alat za provođenje mjera poljoprivredne politike. Ono mora biti u potpunosti podređeno ostvarivanju tih ciljeva", dodaje naglašavajuči da ciljevi nisu samo ekonomski, nego i društveni, socijalni, demografski, kulturološki. Selo je čuvar tradicije, kulture, povijesti i prepoznatljivosti u procesima globalizacije. Resurs poljoprivrednog zemljišta je prirodno bogatstvo i kao takovo mora biti eksploatirano. Povećanje poljoprivrednih površina, kroz uključivanje nepoljoprivrednih i zapuštenih površina u poljoprivrednu proizvodnju uz poštivanje mjera zaštite tla i okoliša mora biti jedno od prioriteta u razvoju hrvatske poljoprivrede.
"Zemlja napokon mora doći u vlasništvo seljaka", zaključuje povjerenik Demokratskog HSS-a Osječko-baranjske županije.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 3 godine
Obitelj djeda po majci u brdskoj Slavoniji , kupovala je zemlju od ljudi koji su iseljavali kršeći Brozov zemljišni maksimum od 10 ha i tako uspostavila OPG sa upisom u katastar površine preko 28 ha ! Pred kraj Brozove Jugoslavije to imanje POVRŠINSKI je uništeno BEOGRADSKIM Zakonom o nasljeđivanju ! Znajući to 1995 Tuđmanu sam napisao da se UKINE Beogradski Zakon o nasljeđivanju , ide na izmjenu zakona za PRIVATNU zemlju i prodaju dijela državne zemlje OPG sa rokom otplate do 20 godina ! To je prosljeđeno ministru Gažiju , koji je kao kandidat za Sabor 95 rekao da će se ići na PRODAJU državne zemlje sa rokom otplate do 20 godina , te o ZAKONU o nasljeđivanju u smislu da MORAMO sačuvati značajke pravih obiteljskih imanja , a ne njihovo uništavanje dijelejnjem ! Gaži ( sada ) pokojan , poslije 95 nije više bio ministar i od tada Vlade , Sabor i Predsjednici , prave cirkus , nanose iznimno veliku gospodarsku i demografsku štetu ! Ja zagovaram ono što sam javno predložio Tuđmanu ,a time i državljanima RH 95 ! Ako ima netko ODGOVORNIJI neka predloži alternativu !
Đuro Japaric
prije 3 godine
mali poljoprivredniče i ostali , povijest je da je Bizantski car Heraklije prilikom seobe naroda POZVAO Hrvate u stoljeću VII da protjeraju Bizantu nepoželjne Avare i nasele se u Dalmaciju , zemlju mora , sunca , kamena i zmija ! Povijest ti je i Turaka agrarna reforma 1536 i prelazak Hrvata u Slavoniji na islam ! Povijest ti je i OKUPACIJA od strane Carske Austrije , i osnivanje 2 službe za evidenciju zemlje , pa sada imamo cirkus čije ispravljanje košta , povijest ti je i 1756 i naredba Marije Terezije da se samostojeće kuće poredaju uz ceste čime je UPROPAŠTENA nizinska Slavonija i Baranja , Povijest ti je ¸1848 i proglas Jelačića , povijest ti je i SRPSKO - hrvatski promašaj 1918 , povijest ti je i 1945 kada su za komuniste seljaci bili klasni neprijatelji i zemljišni maksimum od 10 ha kojega VEĆENA seljaka nije imala , povijest ti je i 1991 kada Tuđman i HDZ prije međunarodnog priznanja nameću Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim se vrši podržavljenje , a ono se vrši i OTIMANJEM zemlje fizičkim osobama , povijest ti je da od 1991 - 2022 seljaci ne mogu kupiti ni dobiti dugoročno podržavljenu zemlju u zakup ! SADAŠNJOST ti je da PREDLAŽEM pisanje NACRTA ZAKONA ZA HRVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE , a to MOGU samo ja predložiti jer razumijem povijest , vidim sadašnjost i predlažem RJEŠENJA ZA BUDUĆNOST U INTERESU OPG !
Đuro Japaric
prije 3 godine
mali poljoprivredniče , da li ti i ostali razumijete da od 2001 pišu NEOBVEZUJUĆE Zakone ! Pankretić 2001 ; lokalne vlasti koje žele raspolagati sa državnom zemljom MORAJU napraviti PROGRAM ! Pa to krše pa onda pišu da će to umjesto njih napraviti županije i raspisati natječaje , PA i županije KRŠE zakon , pa onda idu na osnivanje Agencije sa SEDIŠTEM u Zagrebu , javno sam u emisiji za selo i poljoprivredu rekao da se to NE može raditi iz Zagreba , da se MORA spustiti na župnijsku razinu ! I onda sam ja i dio nas dobili na SRAMOTNI prijevremeni zakup na 5 godina po Zakonu NESPOSBNE Vlade Milanovića ! Tolušić i nesposbni Plenković UKIDAJU Agenciju i opet vraćaju na lokalnu razinu PUNO gori Zakon iz 2001 ! Opet idu da LOKALNE vlasti rade PROGRAM u roku 3 mjeseca , pa ako NEĆE onda bi to radile Županije ! I radi opisanog BALKANSKA REPUBLIKA APSURDISTAN , od 2001 PONIŽAVA OPG , ulazimo u raspadajuću EU sa minimalnim površinama , nešto preko 1 MILIJUN HA ! Raspolaganje sa PRIVATNIM ZEMLJIŠTEM u APSURDISTANU je u skladu sa Članom Ustava Srbije , a sa tim NEMAMO što tražiti !
SASA FRANIC
prije 3 godine
ma kakve institucije???/ mi smo okupirani od vragova svejtskih sa zapada a sve institucije su krakovi hobotnice okupacijske vlasti prokletog demokratskog rezima. okupatori su sve institucije napunili hrpetinom stetocinja i beskorisnika kojima je samo bitno njihova placa i penzija i ako dodatno sta mogu pokrasti dok su na polozaju. i za to ce poslusno izvoditi sve zapovjedi svjetskih okupatorskih vragova
Đuro Japaric
prije 3 godine
Gospodine Zvonko i ostali čitatelji AGROKLUBA , sadašnjost je da sam poslao PREDSTAVKU - prijedlog ; Plenkoviću , Milanoviću , ministrici Vučković , ministru Malenici , HPK , na 16 klubova zastupnika , na 2 odbora u kojemu je i predsjednica Marijana Petir , ŠTETOČINJA za OPG ; da se imenuje POVJERENSTVO iz redova Ustavnih predlagatelja zakona i civilnog sektora i NAPIŠU NACRTI zakona za Hrvatsku AGRARNU reformu - STRATEGIJU razvoja poljoprivrede ! Pa ako ste ZA onda se u OVO mora ići ! REFORMA znači PAKET Zakona , a to znači i NOVI zakon o poljoprivrednom zemljištu - PRODAJA OPG sa rokom isplate do 20 godina , REZ sa raspolaganjem sa PRIVATNOM zemljom , a to neka objavi AGROKLUB iza nedjelje kada dobiju !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Jebeš Radića i njegovu partiju osnovanu još u Austro - Ugarskoj ! Početkom 18 stoljeća Carska Austrija izvršila je OKUPACIJU Slavonije pri čemu su protjerali oko 250 TISUĆA Slavonaca islamske vjere ! U poljoprivredi se odlučuju na MODEL feudalaca i kmetova , pri čemu zemlju daju u velikoj mjeri strancima , ratnom zločincu Savojskom u Baranji itd ! PROGLASOM Jelačića 1848 o ukidanju kmetstva i crkvene desetine počinje propadanje veleposjednika ! 1918 Radić i ostali otsrljali su u savez sa obrazovni i gospodarski zaostalijom SRBIJOM ! Agrarnom reformom oduzima se zemlja veleposjednicima i dijeli SOLUNSKIM borcima , među kojima su bili većinom SRBI do 8 jutara i bezemljašma do 2 jutra ! IDU i na model POLJOPRIVREDNIH poduzeća na štet seljaka ! A Vi , gospodine Zvonko ne LAŽITE ! Pa HSS je išao 2001 sa NEOBVEZUJUĆIM Zakonom za lokalne vlasti , pa su išli sa neobvezujućim da umjesto LOKALNIH koje krše Zakon sa državnom zemljom mogu raspolagati županije !Vodio sam > rat < sa lakrdijašem Pankretićem i JUDAMA u HSS seljačkom savezu Grivičićem i Kuterovcem koji 2001 NISU htjeli doći kod Mesića prilikom prijema predstavnika seljačkih udruga !
Marta Radić
prije 3 godine
Meni nije bitno tko govori , već što kaže. Da li je lijevi ili desni nebitno. Iako uvjek zbunjuje pozadina političkih nastupa.
Tomi Haha
prije 3 godine
fotke su top :)
Zvonko Pongrac
prije 3 godine
Da nije bilo HSS-a....svi moraju znati da hrvatski seljak nikad nebi dobio zemlju....u vladi Račana donešen je program o raspolaganju polj.zemljištem koji je bio vjetar u leđa seljaku. Da je bilo nepravilnosti je ali tome nije bio kriv HSS nego općine koje su vodile natječaje. Mogu reći samo da me žalosti primitivan naćin razmišljanja o radu i djelu braće Radić.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Dok je HSS bio opozicija 1999 osnovali su Hrvatski seljački savez , koji je branio štetu koju je PARTIJA HSS činila od 2001 ! Budući da seljake nisu uspjeli podjarmiti kroz HSS savez išli su na donošenja Zakona o hrvatskoj poljoprivrednoj komori HPK ! Ta MARIONETSKA tvorevina sada ŠTITI HDZ i štetu koju rade OPG ! 03. 12 . 2021 , poslao sam prijedlog za OCJENU ustavnosti Zakona o HPK kojim PRISILJAVAJU OPG da budu PRISILNI članovi HPK ! Iza nedjelje će to dobiti i AGROKLUB pa objavite cijeli tekst !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Pa najveći promašaj napravio je Pankretić iz bezvrijedne HSS partije 2001 , kada je išao da sa manjim parcelama mogu raspolagati lokalne vlasti pod uvjetom da naprave PROGRAM raspolaganja ! Pa su to kršile ; općine , gradovi , županije na način da za 8 godina u preko 180 LOKALNIH vlasti nije raspisan ni JEDAN natječaj za državnu zemlju u KORIST OPG ! I onda NESPOSOBNI Plenković opet dopušta 2018 da se ide na lokalnu razinu i OPET je zakon NEOBVEZUJUĆI , a za OPG gori od onog iz 2001 !DOPRINOS HSS u vladi sdp pa hdz JE IZMJENA ZAKONA o poticajima na štetu stočara ! NEPROCJENJIVU štetu napravila je BAGRA iZ hss !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Daj Marta uozbilji se ! Neka g . Vedran objavi što ću predstavnicima medija poslati u ponedjeljak ! Poslije Carske Austrije temelj upropaštavanja napravili su SRBI i posrbljeni hrvatski političari među kojima je bio i i Stjepan RADIĆ , osnivač povijesno štetne HSS za seljake ! Najveću štetu su napravili 1918 i od 2001 do 2008 dok su bili u vladi sa SDP pa HSS !
Marta Radić
prije 3 godine
Dobar tekst