Vrijeme je obilaska pčelinjaka i provjera stanja u košnicama. Pčelar Goran Pavlović opisao je trenutno stanje nakon promjenjivih vremenskih uvjeta, ali i situacije u kojoj se nalazi cijeli svijet.
Budući da su na snazi mjere nacionalnog stožera, Hrvatski pčelarski savez ponovio je zamolbu za izdavanje uputa za stanje karantene i nemogućnosti pristupa pčelama jer su trenutni svi pčelari u nedoumici kako pristupiti ovoj problematici, a da pri tome ne krše dosadašnje upute ponašanja.
"Nastojimo sve probleme podići na razinu Hrvatskog pčelarskog saveza i Ministarstva poljoprivrede. Trenutno nam je najveći problem nemogućnost dostave dokumentacije za participiranje Nacionalnog pčelarskog programa. Rok je bio 24. ožujka, a mi se nadamo da će ju produžiti“, rekao je Osječkoj televiziji predsjednik Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije Stanko Čuljak.
Dolaskom proljeća temperature su se s visokih 20 °C strmoglava spustile na minuse, a čak je i pao snijeg što nikako nije pogodovalo pčelama. U Vukovarsko-srijemskoj županiji, kao i u ostalim županijama vrijeme je obilaska pčelinjaka i provjera, a vinkovački pčelar Goran Pavlović opisao je trenutno stanje u košnicama nakon promjenjivih vremenskih uvjeta.
"Situacija je jako loša. Kao što vidite sve su pčele povučene unutra u košnice umjesto da lete, a sada trenutno čistimo i sve uginule pčele“, kaže Pavlović.
Pčelari strahuju: Ne možemo li do košnica prijeti nam smanjenje prinosa do 70%
Ova obitelj nema dugu tradiciju bavljenja pčelarstvom, tek nekih 4. godine, a kako Goran kaže za njih je i loša godina za proizvodnju dobra godina. Ove godine kupili su i nekoliko novih košnica za koje se nadaju da će dobiti poticaje. O brizi košnica i pčela uključen je i otac Anto čiji je zadatak trenutno izraditi okvire za med u saću, a Osječkoj televiziji pokazao je kako se to radi.
"Čim se priroda probudi pčele će nastaviti raditi, a mi nećemo zbog trenutne situacije iskoristiti njihov potencijal. Poljoprivrednici koji imaju krave, svinje mogu to na neki način regulirati, a mi to ne možemo. Čekamo prve cvjetove da se otvore, negdje polovicom 4. mjeseca imat ćemo prve količine meda koje ćemo izvrcati i nadamo se da će nam država omogućiti nesmetanu proizvodnju“, poručuje Goran.
Branimir Markota: Prve procjene šteta na voću znat će se krajem tjedna
Po zadnjem popisu na području Vukovarsko-srijemske županije ima 16.000 pčelinjih zajednica i oko 220 pčelara koje su evidentirane. U ovoj su situaciji, kako kažu nepopravljivi optimisti, koji se baš kao i svi iz poljoprivrednog sektora nadaju da će ova kriza što prije proći te da će poslove u proizvodnji hrane moći obavljati kako su to i do sada radili.
Više o temi te kako napraviti okvire za med u saću možete pogledati u videu:
Tagovi
Autorica
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
Đuro Japaric
prije 5 godina
Siječanj , veljača i dio ožujka neubičajeno su bili dobri za pčele ! Snijeg koji je pao popravio je situaciju sa vodom u brdskoj Slavobniji , a pčelama nije bitno napravio štetu ! Za pčele je sada bitan travanj i svibanj u smislu razvoja i donosa meda ! U razmaku sam posijao preko 2 ha Facelije , da li će ona mediti a potom bagrem to nitko nezna , takav je to posao ! Danas sam dobio propusnicu za radove na OPG i pčelinjaku izvan mjesta boravka , pa i ostali neka idu u tom smjeru !