Pretraga tekstova
Azijski stršljen je u Europu došao iz Kine, a zbog njega su zabrinuti uzgajivači diljem Europe jer jedan njihov roj može uništiti koloniju od 10.000 pčela.
Zabrinutost zbog brzog širenja azijskog stršljena (Vespa velutina) u Europi sve više raste, piše agroinform. Ovaj agresivan štetnik na naš je kontinent prvi puta stigao 2003. godine i to u Francusku, a uvezen je slučajnim transportom iz Kine.
Ovaj se kukac sada pojavio u gotovo svim zemljama zapadne Europe, a uočen je i u susjednoj Italji. Veličine je svega 3 cm, a možemo ga prepoznati po žutim nogama i izuzetnoj agresivnosti. Gradi gnijezda visoko na stablima i to pretežno u šumama.
Ne uzrokuje direktna oštećenja na biljkama već uništava pčele i time utječe na oprašivanje. Pored toga, uzrokuje ozbiljne štete u pčelarstvu i proizvodnji meda. Čak napada i druge insekte što se negativno odražava na cijeli ekosustav.
Panika na Silbi: Azijski stršljen ili Mamutska osa u vrtu Linde Žunić?
Pčelari s razlogom strahuju od ovoga štetnika jer stručnjaci smatraju da roj od 10-ak ovih jedinki u sat vremena može ubiti koloniju od 10.000 pčela. Također, nije bezazlen ni za ljude, pogotovo u vrijeme ljetnih vrućina kada je njihov napad zapaženiji. Ima žalac dug 6mm s kojim je u stanju ubrizgati toliko otrova da kod ljudi može doći do nekroze.
Do sada nije razvijena niti jedna učinkovita obrana od ove vrste stršljena, ali se iznos za zaštitu i naknadu štete u Europi već popeo na desetke milijuna eura. Jedina učinkovita mjera je uništavanje njiihovih gnijezda.
Istraživački tim sa Sveučilišta Paris-Saclay pokušava razviti novu metodu kontrole na temelju dosadašnjih istraživanja i iskustva azijskih zemalja, Francuske, Italije i Ujedinjenog Kraljevstva. Kako bismo uspješno iskorijenili ovu vrstu trebali bi potrošiti 8 do 10 milijuna eura godišnje.
Tagovi
Vespa velutina Azijski stršljen Štetnik pčela Zaštita pčela Uništavanje gnijezda
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Alšić iz Marijanaca obrađuje 150 hektara na kojima sije kukuruz, soju, suncokret, pšenicu, ječam, tritikale i zob. Dio uroda prodaju otkupljivačima, a dio skladište u svoje silose kapaciteta 80 i 12 tona. Klara Alšić od malih je nogu za... Više [+]
OPG Alšić iz Marijanaca obrađuje 150 hektara na kojima sije kukuruz, soju, suncokret, pšenicu, ječam, tritikale i zob. Dio uroda prodaju otkupljivačima, a dio skladište u svoje silose kapaciteta 80 i 12 tona.
Klara Alšić od malih je nogu zaljubljena u poljoprivredu i traktore. Uz stalni posao u Centru za odgoj i obrazovanje Ivan Štark, svakodnevno pomaže roditeljima u poljoprivrednim poslovima obrađujući 50 hektara.
Uskoro više!